Quantcast
Channel: kezdő búvártanfolyam Archives - Titán Búvár
Viewing all 55 articles
Browse latest View live

5 tanács, hogy jól válassz búvároktatót!

$
0
0

Nem tudod, hogyan válassz oktatót, vagy elveszel a sok oktatási rendszer között?! Íme néhány jó tanács.

1. Mi alapján válasszak? Rendszer vagy Búvároktató alapján?!

Sok búvár oktatási rendszer van, mint például a CMAS, UEF, PADI, SSI, NAUI, TDI… stb. Ha elkezdesz egy rendszert tanulni, könnyen válthatsz is közöttük, hisz ezek elfogadják egymás vizsgáit. Az oktatási rendszerek a kezdő nyíltvízi búvároknak nagyjából ugyanazt tanítják, így ez nem annyira lényeges. Az a fontos hogy ki az búvároktatód!

búvár oktatási rendszerek UEF CMAS NAUI SSI PADI TDI

Búvár Oktatási rendszerek (a teljesség igénye nélkül)

2. Milyen a jó búvároktató?!

Bízz az emberek megítélésében: ha valakiről azt mondják hogy érdemes nála tanulni, mert odafigyel rád, akár külön is gyakorol veled, türelmes, de ami a követelményeket illeti szigorú is tud lenni az jó oktatónak minősűl. Könnyű helyzetben van az, akinek vannak barátai akik már búvárkodnak, ők tudnak tanácsot adni kihez érdemes menni. Az oktató legyen elhivatott és fontos az is, hogy mindig biztonságban érezhesd magad.

jó búvár oktató eligazítás

Ritsy a Titánbúvár egyik oktatója, jó hangulatú eligazítást tart a búvároknak merülés előtt.

3. Olcsó húsnak híg a leve!

Így van ez a búvároktatásban is. A búvártanfolyamok esetében vannak bizonyos alapköltségek, amelynek kifizetését egyetlen oktató sem tudja megúszni. Ilyenek az uszodabérlések, a búvárbázisok díjai, a felszerelések ára, az oktatási szervezetbe történő regisztráció, a tanuló számára a búvárigazolvány megváltása. Ha egy búvártanfolyam túl olcsó, akkor ezek valamelyikén kell spórolnia a szervezőnek. Ha tehát olyan búvártanfolyamot látsz, amely a többiekhez képest 30-40%-kal olcsóbb, sőt, akár féláron van, akkor két eset lehetséges. Az egyik, hogy az oktatás nem lesz alapos: nem lesz minden résztvevőnek felszerelése, cserélgetni kell majd a felszereléseket egymással; a másik, hogy a tanfolyam valami rejtett költséget tartalmaz, azaz majd csak később derül ki számodra, hogy a regisztráció, vagy a felszerelésbérlet, esetleg a búvár vizsga nincs benne a tanfolyamod árában.

bónusz kupon búvár tanfolyam

Ne spórolj a búvártanfolyamon!

4. Magyarországon vagy egy nyaralás alkalmával külföldön tanulj búvárkodni?!

Mi a Titán Búváriskola oktatói úgy gondoljuk, hogy több érv szól amellet hogy Magyarországon tanulj búvárkodni! Ez nem azt jelenti, hogy a nyíltvízi merüléseket is itthon kell letenned, bár nálunk ezek a merülések is élménydúsak és látnivalóban gazdagok szoktak lenni.

  1. A legfontosabb a ráfordított idő, egy vörös-tengeri nyaralás nagyrészét azzal akarod tölteni, hogy könyvet magolsz, és a helyi úszómedencében gyakorolsz?! Szerintünk érdemes itthon medencézni és elméleti oktatásra járni, így alaposabban megtanulod és több időt tudsz a felkészüléssel tölteni. Az sem elhanyagolható szempont, hogy külföldön már csak a szép tenger vár rád, és csak az élvezetes merülés és pihenés.
  2. Magyarországon biztos nem lesz nyelvi nehézséged. A búvárkodás megtanulásánál szerintünk fontos, hogy tökéletesen értsük egymást. Lehet hogy jól beszélsz angolul, de vajon a szakkifejezéseket is fogod érteni?! Az előadásokon a fizika és egészségügy témaköre mellett a búvár technika is fontos szerepet játszik majd. Mi igen csak fontosnak érezzük hogy ezeket a témaköröket jól megértsd.
  3. Kevesen tudják, de Magyarországon is vannak jó látótávolságú tavak, ahol a tengerekhez hasonlóan élménydús merülésen vehetsz részt. Merülhetsz Dorogon vagy Ecséden, ahol kiépített kötélpálya vár rád és a haltartásokban harcsák, süllők és édesvízi rákokkal találkozhatsz, vagy merülhetsz a tatai Fényes-forrás-ban is ahol egész évben 23 fokos melegvíz és remek látótávolság várja a búvárokat. Az is igaz, hogy aki az itthoni vizekben roszabb látotávolság mellet ügyesen merül, annak egy tengeri merülés semmi problémát nem fog jelenteni.
búvár tanfolyam oktatás képzés

Legyen öröm a búvártanfolyamod…

5. Búvárkodni 2 hét alatt megtanulni?!?

Tapasztalataink alapján nem lehet. 2 hét alatt csak búvár vizsgát lehet szerezni, tudást nem. Viszont abban biztos vagyok, hogy Te biztonságosan és balesetmentesen szeretnél a víz alá menni. Ehhez idő, és gyakorlás kell. Gondolj bele, elméleti oktatások, medencés gyakorlások és nyíltvízi merülések sora vár rád egy tanfolyamon. Ez nem fér bele 2 hétbe. És nekünk az a fontos, hogy akit levizsgáztatunk, az tényleg tudjon biztonságban merülni.

Ha időt akarsz sporolni, akkor válassz olyan rendszert (mint pl. a UEF) ahol nem kell több hetet várnod a búvárigazolványod megérkezésére!

 

Ha kípróbálnád a búvárkodást, szeretettel várunk próbamerülésünkön, amit akár ingyenesen is igénybe vehetsz!

búvár tanfolyam 2 hét alatt

Búvár tanfolyam 1 vagy 2 hét alatt???

 


Búvártanfolyam – Amit a kezdő búvártanfolyamról tudnod érdemes

$
0
0

Itt kezdődik a búvárkodás!

Kezdő búvártanfolyam A-Z-ig.

 

Ha túlvagy a próbamerülésen, vagy tudod, hogy Te búvár akarsz lenni, akkor első lépésként találnod kell egy búvár iskolát és búvároktatót, és be kell iratkoznod egy kezdő búvártanfolyamra.
A búvártanfolyam választásánál felmerülhet benned a kérdés, hogy milyen búvár oktatási rendszert, milyen búváriskolát, milyen búvároktatót válasszál.
Mi ebben segítünk neked, hisz fontos hogy Te is a megfelelő kezdő búvártanfolyamon vegyél részt!
A lenti válaszokból most mindent megtudhatsz a kezdő búvártanfolyamról.

 

Kezdő búvártanfolyam esetén, milyen búvár oktatási rendszert válasszak?

 

Sok búvár oktatási rendszer közül lehet választanod, mégis a búvár rendszerek oktatási tematikában és szabályokban nagyon hasonlóak. Alap búvár igazság, hogy nincs jó vagy rosz búvároktatási rendszer, csak jó vagy rossz búvár oktató.
A kezdő búvártanfolyam esetében nincsenek nagy oktatási különbségek, illetve a minősítés megszerzése után is nagykából ugyanazon merülésekre és mélységekre leszel felkészítve és felhatalmazva akármelyik búvár oktatási rendszert választod.
A UEF rendszer (amiben a Titán Búváriskola is oktatja búvárait) nagy hangsúlyt fektet a biztonságra, ezért kötelező minden búvárnak búvár komputerrel merülni, és jelzőbólyát vinnie magával. A biztonságot növeli a magyar nyelven íródott oktatási anyag és könyv is, amit szintén minden búvár megkap. Ezen felül a UEF magyarországon egyedülálló módon 10 napos garanciát vállal a búvárkártya elkészülésére, vagy vissza fizeti a regisztráció költségét, tehát a vizsgád után nálunk nem kell hónapokat várnod a búvár kártyádra

búvároktatási rendszerek UEF CMAS NAUI SSI PADI TDI

 

Hogyan válasszak búváriskolát?

 

Búvártanfolyam kiválasztásnál elsődleges szempont szokott lenni a búvártanfolyam ára. Ez iskolánként változó, de 60-80 ezer forint között mozog. Ha ennél olcsóbbat találsz, akkor gyanakodhatsz, hogy valami nincs benne az árban, tehát minden esetben kérdezz rá hogy mit tartalmaz a búvártanfolyam, (búvároktatási csomag, könyv, elméleti búvár oktatás, búvár felszerelés, uszodai és tó belépők, vizsgadíj, nyíltvízi merülések ára, nemzetközi búvárkártya díja)
A Titán Búvár Iskolában akkor sem szoktunk plusz pénzt kérni ha neked több merülésre van szükséged ahhoz hogy biztonságosan tudjál búvárkodni.
Fontos továbbá, hogy egy búvártanfolyam alkalmával egyszerre mennyi emberrel foglakozik az oktató. 2-4fő felett félő, hogy nem kapod meg azt az odafigyelést, ami szükséges a búvár tudás elsajátításához.
Érdemes a lakhelyedhez közeli iskolát választanod, igy megúszod az állandó utazgatást. Persze van olyan búvár iskola akiért érdemes utazni. :)

 

Ki a jó Búvároktató?

 

Jó búvároktató az, aki magasszintű elméleti és gyakorlati tudás birtokában van, és állandóan képzi magát. Ezen felül fontos hogy ne csak jó búvár hanem jó pedagógus is legyen, így a tudásának maximumát tudja majd átadni neked.
Legyen igényes és követelje meg a fegyelmet ne csak búvár tanítványaitól, hanem önmagától vagy tanár társaitól is.

 

Mit tanulok majd a kezdő búvártanfolyamon?

 

Három részből áll a kezdő búvártanfolyam,

  1. elméleti búvár képzésből
  2. uszodai búvár gyakorlatból
  3. nyíltvízi búvár merülésből.

 

Az elméleti búvár képzés:

Legtöbb esetben 12-20 óra búvár elméleti előadásból áll. Jó esetben ez nem egy videónézés, vagy a könyvből való felolvasás, hanem egy érdekes, a lényeget akár többször is elismétlő, történetekkel színesített előadás sorozat.
A legtöbb búvár oktatási rendszerben létezik már a tankönyv általi otthon tanulós egyedül felkészüléses, e-learning módszer is, de ez esetben mindenképp ragaszkodj a személyes konzultációkhoz is, hisz ezek elengedhetetlenek ahhoz, hogy profi búvár váljon belőled.
Nem elhanyagolható az sem, hogy míg a könyv csak az éppen aktuális tanfolyam anyagával ismertet meg, addig az elméleti oktatáson a Búvár oktató túllépheti ezt a határt és tapasztalataival kiegészítve átfogóbb képet tud majd neked nyújtani a búvárkodásról, és segíthet a szabályok és a törvényszerűségek pontosabb megértésében is.

 

Miről hallasz majd a búvártanfolyamon?

 

  • megismerkedsz majd a búvárfelszerelésekkel és azok karbantartásával
  • a búvárkodás fizikai ismeretével
  • a búvármerülés élettani kihatásával
  • a merülés megtervezésével és végrehajtásával
  • önmentési és társmentési technikákkal
  • a búvárkodás veszélyeivel, és azok megelőzéséhez szükséges szabályokkal
  • és a vízalatti környezettel, növényekkel, állatokkal.

 

A búvártanfolyam elméleti előadás sorozatának végén írásbeli vizsgát kell tenned minden rendszerben.

 

Uszodai Búvár képzés:

 

Általában 4 merülésből kell állnia, de egy jó búvártanfolyamon csak akkor engednek nyílt vízre merülni, ha már mindent tökéletesen meg tudsz csinálni. És egy jó tanfolyamon egy-két plusz merülésért nem kérnek plusz pénzt a tanulóktól.
Az uszodában tiszta látótávolság, és 1-2m-es vízmélység van. Így minden búvártanuló biztonságban tudja gyakorolni a különböző búvár feladatokat.
Az uszodában megtanulsz lebegni, maszkot üríteni, légző automatát vízteleníteni, kiegyenlíteni, levegőt adni és kapni… stb. ezek mind szükségesek, hogy megszerezd az alapvető vízbiztonságot, és biztonságban tudjál merülni.
A búvártanfolyamod uszodai részében meg kell hogy ismerd a különböző felszerelési tárgyakat, és gyakorolnod kell azok összeállítását is. Ezt itt kell megtanulnod, és ne hagyd, hogy ez kimaradjon.

Ha mindent jól begyakoroltál csak akkor jöhet a búvártanfolyam nyíltvízi része!

 

Nyílt vízi búvárképzés:

 

A búvártanfolyam nyíltvízi részén oktatási rendszertől függően 4-5 merülésnek kell lennie. Az is szabály, hogy a búvártanfolyam részeként egy nap maximum 2 merülés lehet végrehajtani.
Fontos, hogy ezt is még a tanfolyam megkezdése előtt tisztázd oktatóddal, mint hogy azt is hogy lesz-e teljes felszerelésed a merülésre, vagy valakivel osztoznod kell, s így lehet, hogy kevesebb időd jut majd gyakorolni. (Nálunk természetesen ilyen nem fordulhat elő)
Nyíltvízi merülések esetén a tanfolyamok költségében a magyarországi merülések szoktak benne lenni. Ha Te tengeren szeretnél merülni, akkor ezt is mindenképp beszéld meg oktatóddal. Ilyen esetben valahogy jóvá szokták irni a nyiltvizi merülések költségét a tengeri túra árából.

Persze nem kell tenger ahhoz, hogy búvártanfolymod befejezhetsd. Magyarországon is vannak jó látótávolságú, és érdekes tavak. Dorog Gyékényes, Hegyeshalom, vagy akár a télen is merülhető melegvízű Tatai fényes-forrás is remek hely a merülésre.

 

Mi fog történni a búvártanfolyam nyíltvízi részén?

 

Nyíltvízen mindent gyakorolni fogsz amit eddig tanultál az uszodában, természetesen itt a lebegés is nagyobb jelentőséget kap.
Az utolsó merülésen gyakorlatban is le kell vizsgáznod az uszodai gyakorlatokból.

 

Búvártanfolyam után!

 

Eredményes vizsga után megkapod búvárigazolványodat (Fontos! Van olyan rendszer, ahol több hetet is kell várni a búvárkártyára.) és mehetsz is merülni 18 méteres mélységig bárhol a világon. 20-25 merülés után pedig továbbképezheted magad haladó búvárrá.

 
Nézd meg mi minden van a Titán kezdő búvártanfolyamban és jelentkezz!
http://www.titanbuvar.hu/kezdo-buvar-tanfolyam/

Jó merüléseket kívánunk!

ingyenes oktatas 600x200

Milyen mélyre merülhet a búvár? Búvár okatási rendszerek szerint.

$
0
0

Alap búvár és nem búvár kérdés:

 

Ki milyen mélyre merülhet?!

 
A búvár oktatási rendszerek és fő búvárszervezetek a világon megegyeztek abban, hogy a különböző vizsgák után a búvárok milyen mélységet érhetnek el maximálisan.
Ezeket a búvár mélységhatárokat a búvárvégzettséghez tartozó merülési tapasztalathoz mérten a biztonságot maximálisan figyelembe véve határozták meg. Kezdő búvárok esetében nincsenek nagy eltérések a búvár oktatási rendszerek között, de minél magasabb búvároktatási szintet nézünk annál változatosabb mélységszámokat találunk. Természetesen a legnagyobb sűrített levegővel elérhető mélységet is meghatározták ez a CMAS ajánlások szerint 56m.

A búvár rendszerek a dekompressziós merülést is másképp engedélyezik vagy éppen nem engedélyezik búváraiknak. A UEF álláspontja szerint csak azok a búvárok hajthatnak végre dekompressziós merülést aki mélymerülő búvár specialitás tanfolyamon megtanulták a különböző dekompressziós technikákkal merülést tervezni és végrehajtani.

Jelen cikkünkel nem kívánunk minden rendszerre és minden oktatási szintre kitérni, csak az alap búvár minősítéshez tartozó mélységszinteket közöljük a teljesség igénye nélkül!
 
 

Milyen mélyre merülhet a Kezdő nyíltvízi búvár, OWD?

Kezdő nyíltvizi búvár (OWD vagy CMAS*) max. merülési mélysége:

 
Egy kezdő búvár számos rendszerben csak oktató vagy merülésvezető felügyelete mellet merülhet 18 m-es mélységig.
Régebben ez 20 m-volt de az amerikai rendszerek és biztosítók nyomására ezt lecsökkentették 18m-re.
Kezdő búvárként biztos tudod, hogy a tenger legszebb és legszínesebb része ez első 10 méteren található így egy kezdő búvár is mindent meg tud nézni, amit érdemes.
 
 

Milyen mélyre merülhet a Haladó nyíltvízi búvár, AOWD?

Haladó búvár (AOWD vagy CMAS**) max. merülési mélysége:

 
Itt már találkozhatsz rendszerek közti különbségekkel.
A legtöbb rendszerben így a UEF-ben is a haladó búvároknak 30 m a megengedett mélységhatár.
Vannak rendszerek Pl: CMAS akiknél ugyanúgy 30 m-es határ de már az oktatáson is merülnek dekósat.

Tehát abban sincs teljes konszenzus, hogy lehet e dekompressziósat merülni, vagy nem.

Egyes rendszerek egyáltalán nem engedik a dekós merülést búvárjainak ilyen pl. a PADI, mások külön mélymerülő specialitáshoz kötik, mint a UEF, és van ahol a haladó búvár merülhet már dekósat pl: CMAS.
 
 

Milyen mélyre merülhet a Mentőbúvár, RD?

Mentőbúvár (RD) max mélysége:

 
A UEF-nél a Mentőbúvári képzés egy külön búvár minősítési szintet jelent, amely után a búvár akár 30 m, illetve oktató vagy merülésvezető kíséretében 40 m-es maximális mélységet enged meg búvárainak.

Van olyan rendszer ahol ez a képzés egybe van építve a haladó búvár szint képzésével.

Más búvár rendszerekben, akár külön már kezdő búvárként is elvégezhető hasonló néven specialítás tanfolyam. Azon mentőbúvár tanfolyamok, ahol ez a búvár tanfolyam nem búvár minősítési szint, hanem csak specialitás tanfolyam, ott nincs mélység változás az alap tanfolyaméhoz képest.
(Jelen cikk az oktatási mélységekről szól, nem tér ki egyéb lényeges tanulmányi különbségekre.)
 
 

Milyen mélyre merülhet a Mélymerülő búvár, DD?

Mélymerülő specialitás (DD) max mélysége:

 
A legtöbb szervezeteknél, így a UEF-nél is haladó búvártanfolyam és megfelelő mennyiségű merülés után elvégezhető ez a speciális búvártanfolyam. Mélymerülő búvár végzetséggel a UEF búvárok maximum 50 m-es merülést hajthatnak végre akár dekompressziós merülésként is. Tehát a UEF búvárok mélymerülő tanfolyamon ismerkednek meg a dekompressziós merüléssel és a búvártanfolyam után a szabályok betartásával merülhetnek dekompressziósat is.
Az amerikai PADI mélymerülő búvárainak 40m-es mélységet határoz meg, mégpedig nem dekompresziós merülésként. A szintén amerikai NAUI sem javasolja búvárainak a dekós merülést, mélymerülő vizsgával a NAUI búvárok is 40m mélyre merülhetnek.
A CMAS ezzel a mélymerülő búvár specialitással a sűrített levegős max. mélységet határozza meg, tehát 56m-re merülhetnek, természetesen akár dekósat is.
 
 

Milyen mélyre merülhet a Mester búvár, MSD?

Mester Búvár (MSD) max mélysége:

 
Ez sem minden rendszerben elérhető minősítési szint.
A UEF-en belül a Mester Búvár szint a kedvtelési búvárkodás legmagasabban elérhető szintje. Tehát Mester Búvárként az elérhető legnagyobb mélység 40 m.
 
 

Milyen mélyre merülhet a Merülésvezető vagy Dive Master búvár, DM?

Merülésvezető vagy Dive Master (DM vagy CMAS***)

 
Dive Master-i szint minden oktatási szervezetnél létezik.

Ez már nem kedvtelési búvár minősítés. Ezzel végzetséggel már munkát vállalhatsz bárhol a világban merülésvezetőként.
Az itt elérhető legnagyobb mélység szintén változatos, hisz a UEF 40m-ben határozza meg ezt a mélységet (megjegyezném, hogy nem árt ha van mélymerülő specialítás szakvizsgája és gyakorlata, így 50m mély merülést is vezethet)
CMAS***-os búvár 56m-re merülhet (akár dekósat is), illetve a PADI búvárok DM minősítéssel 30m-es mélységet érhetnek el.
 
 

Összehasonlító táblázat búvármélység szerint
(UEF CMAS PADI NAUI)

(A teljesség igénye nélkül!)

búvár, búvártanfolyam, mélység, mélymerülő búvártanfolyam, kezdő búvártanfolyam, haladó búvártanfolyam, UEF, CMAS, PADI, NAUI

KD • 3m (csak medencében) | AKD • 5m | JOWD • 10m | OWD • 18m | AOWD • 30m | RD • 40m | MSD • 40m | DM • 40m | DD • 50m
CMAS* • 18m | CMAS** • 30m | CMAS*** • 56m | CMAS DD • 56m
PADI Bubble Maker • 2m | PADI Discover Scuba Diver • 12m | PADI Scuba Diver • 12m | PADI Junior Open Water Diver (korengedménnyel) • 12m | PADI Junior Open Water Diver • 18m | PADI Open Water Diver • 18m | PADI Junior Advanced Open Water Diver • 21m | PADI Advanced Open Water Diver • 30m | PADI Rescue Diver • 30m | PADI Master Scuba Diver • 30m | PADI Deep Diver Specialty • 40m
Kezdő • 18 m | Haladó • 24 m | Mester • 40 m | DD • 40m
Fund • 18m | Rec1 • 21m | Rec2 • 30

 
 
ingyenes oktatas 600x200

Búvártúra beszámoló – Búvártúra Egyiptomban Dahabon

$
0
0

Ha még sosem voltál búvártúrán de kíváncsi vagy, hogy hogyan is zajlik, íme egy beszámoló 2012-es dahabi túránkról!

2012-őt írtunk, indulás Egyiptomba búvárkodni, teli izgalommal és hajnali fáradsággal. Otthon még egy utolsó búvárfelszerelés ellenőrzés, hogy minden meg van-e, aztán irány a reptér.
Utunkon a már végzett búvárok mellett kezdő búvárok is részt vettek, sőt Dahabon sikerrel fejezték be a kezdő búvártanfolyam nyílt vízi részét!
Egyiptom felé az út 2-3 óra repülővel, persze ez alatt már megy a sztorizás az előző búvártúrákról, merülésekről, búvárkodásról. Eldöntöttük, hogy ma még nem merülünk, tehát egy-két itóka is legurul a hosszú út alatt. Először Hurghadán szálltunk le, egy pár perc várakozás után irány Sharm El-Sheikh, alig hogy felszállt a repülő, máris ereszkedésbe kezdett, fentről viszont gyönyörűen látszott a Vörös-tenger, és a tipikus északi roncs búvárszafari merülőhelyei.

A Sinai félszigeten

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon, blue hole, Lighthouse, Eel Garden, Canyon, Island, El Bells

Gépünk landolt, mint később kiderült ez a része Egyiptomnak már nem is Afrikához hanem Ázsiához tartozik, a Szuezi-csatorna a választó vonal. Egyiptomba csak vízummal lehet belépni, ennek ár 15USD, de van sinai vízum is, ez olcsóbb de előre el kell dönteni hol fogsz merülni, pl.: ha akarsz a Thistlegormon merülni, oda már nem érvényes!

A reptéren érdemes megvásárolni a megfelelő mennyiségű alkoholt, mert az egyiptomi búvártúrán csak kiemelt helyeken lehet alkoholt venni, és csak a beutazásod napján. Persze sörrel találkozhatsz éttermekben, sőt a dahabi búvárbázison is! De a rövid italokat nehezen tudod beszerezni.

 

Találkozás a Királyfival!

 

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon, Királyfi

Kovács András “Királyfi”, TitánBúvár pólóban

Csapatunk helyi búvárvezetője a reptéren már várt ránk! Kovács András “Királyfi” köszöntött minket, és a mikrobuszokhoz kísért. A Sharm El-Sheikh-i reptérről kigurulva észak felé egy másfél órás út állt előttünk és így jutottunk el Dahabra. Szállásunk Dahab Assalah részén volt. a Golden Europe szállóban a bázistól egy percre. A szállodaigazgató Szalontai Géza már friss üdítőkkel és sörrel várt minket. Géza egy nagy dumás, nagyon kedves és segítőkész ember. A szállodában a szobák remekek voltak, és az éttermi teraszról, ahol minden reggel reggelit kaptunk, be lehetett látni az egész öblöt!

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon

A bázis előtti Dahabi sétány

A szobák elfoglalása után, már a bázisról fel is küldtek egy kocsit, hogy levigye a felszereléseket, így nekünk még ezzel se kelljen fáradni.
A Lighthouse bázison Királyfi és Lackó (Ladislav Nogacek, a bázis vezetője) várt minket, és eligazítást tartott a helyi búvárszabályokról, a búvárbázisról, és a héten várható dahabi merülés programról. Királyfi végigvezetett a bázison, mindent megmutogatott, elmagyarázta hogyan rakjuk össze minden reggel a felszerelésünket úgy, hogy egy ládába minden beférjen. Tudniillik Dahabon dzsippel visznek mindenkit a különböző búvárhelyekre és ha jól pakolod össze a felszerelésed, akkor a cipekedés és pakolás közben nem fog megsérülni semmi, illetve semmid sem marad a bázison!

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon, búvár láz

“Búvár-láz”

A Búvárbázison, remek büfé/étterem üzemelt, így napközben a bázison vagy a merülőhelyeken ettünk valamit, este pedig a búvárbázis konyhájából szolgálták fel a vacsorát. Természetesen az esti beszélgetések elmaradhatatlan kelléke a vízipipa, és az alkohol tartalmú italok is a bázis büféjéből kerültek elő!

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon

Merülőhelyi jóízű ebédek…

 

Egy búvár nap Dahabon!

 

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon

Irány az Eel Garden

A bőséges reggeli után irány a bázis. Összekészülés a napi merülésre gyors és könnyű pakolás, és már szállhattunk is be a dzsipekbe. Irány az aznapra kitűzött dahabi merülőhely! A búvárhelyre megérkezés után Királyfi és arab segítői egy két szőnyegből mobil merülőbázist alakítottak ki, amin nagyjából pormentesen tudtunk öltözni és szerelni. Összeszerelés és próbázás után Királyfi tartott egy eligazítást az adott merülőhelyről, és a várható merülésről. Volt hogy egy térkép jelölte csak a merülőhelyet a tengerparton, de olyan is akadt, hogy kényelemben egy teázgatva hallgattuk végig az előadást.

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon

Összeszerelés a parton

Az eligazítás után irány a víz. Búváraink jó búvárhoz méltóan társellenőrzéssel kezdték a vízbemenetelt és soha nem hagyták el egymást! Ritsyvel nagyon büszkék voltunk! Merülések alatt két csoportra váltunk, volt egy kezdőbb csapat amit én vezettem, és volt egy mélyebbre merészkedő búvárokból álló csapat amit Királyfi vezetett és Ritsy felügyelt.
Merülés után szétszerelés, és irány a következő Vörös-tengeri merülőhely!

 

A dahabi búvár paradicsom, amit látni kell!

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon, élővilág

Dahabi Képek a Facebook-on!

 

Napi két merüléssel végigjártuk a legszebb részeit Egyiptom dahabi partjának. Búvárkodtunk a Lighthouse reef-en, ahol burjánzó Vörös-tengeri élővilággal találkoztunk, az Eel Gardens -nél csőlakó angolnákat néztünk, üregekben merültünk a Caves nevű helyen, és barrakuda rajjal úsztunk a Three Pools nevű képződménynél. Egyik reggel merültünk a Island névre keresztelt merülőhelyen, ahol gyönyörű bohóchalakat és asztalkorallokat néztünk meg, majd átmentünk a Canyon -ba ahol csapatunk tapasztaltabb fele lemerészkedett egy sziklahasadékba míg én a kezdő búvárokkal fentről követtem az alul úszó búvárok feltörő buborékjait. Olyan volt, mint ha pezsgőfürdőben merülnénk! Itt találkoztunk egy hatalmas Napóleon hallal is! Nem utolsósorban kettőt merültünk a híres Blue Hole -nál. Megemlékeztünk a Blue Hole -ban meghalt búvárokról a sziklán látható emléktábláknál, majd átsétáltunk a Blue Hole – El Bells -nek nevezett merülőhelyhez, ahol a falon létrejött repedésen keresztül kell lemerülni, és merülés után a visszaúszni a nagy kráterhez, itt egy nagy polippal találkoztunk. Délután pedig lemerészkedtünk a Blue Hole belsejébe 30m-ig. Szépen a fal mellett körbe-körbe úszva emelkedtünk a felszínre, a figyelmes búvárok láthatták, ahogy a Blue Hole közepén lelógatott kötél mentén Apnea-s búvárok gyakorolták a szabad tüdős merüléseket. Bevallom kis szégyent éreztem, mikor még nálunk is mélyebbre ereszkedtek egy levegővel. :)

Képeket Nézd meg a Facebook oldalunkon ITT>>>

 

Utolsó nap Dahabon!

 

Egy esti Grill partyval búcsúztattak minket. Hajnalban vissza a mikrobuszba, majd irány a repülőtér. Magunk mögött hagyva a Vörös-tengert és Egyiptomot, a búvártúra fényképeivel és a felejthetetlen emlékekkel tértünk haza.

búvártúra, búvártúra egyipom, búvártúra dahab, búvártúra egyiptom dahab, búvártúra egyiptomban, búvárkodás vörös-tenger, búvárkodás dahab, dahabi merülőhelyek, búvártúra dahabon

Naplemente a dahabi parton

Köszönjük a résztvevő búvároknak és a kinti kollégáknak ezt a szép élményt!

 

Gyere Merülni TE is!

 

Ha Téged is érdekel, milyen Dahabon Merülni, Jelentkezz a 2013-mas évi Egyiptom – Dahab Túrára a Titán Búvár Iskolában!
Nézd meg az ajánlatunkat!>>>

 

 

Hogyan kezdd el a búvárkodást! Búvártanfolyamról a TV-ben

$
0
0
  • Búvároktatás?
  • Hogyan kezdjük el?
  • Milyen búvártanfolyamot válasszunk?

Attila, a Titán Búvár Iskola oktatója választ ad a kérdésekre!

Itt a nyár, mindenki menne a víz alá de hogyan is tegyük mindezt?!
A Titán Búvár Iskola oktatójaként meghívtak a Promontor TV-be, hogy beszélgessünk a búvárkodás alapjairól és arról hogy hogyan kezdhetünk bele a búvárkodásba, mik az első lépések, milyen felszerelések vannak, és hol érdemes merülni.
Ha téged is érdekel a búvárkodás, és most szeretnél búvárrá válni, akkor érdemes megnézned a riportot, hisz neked készült!

Ha pedig tetszett és ki szeretnéd próbálni a búvárkodást, akkor jelentkezz Kezdő Búvártanfolyamunkra, vagy egy Próbamerülésre!

Jó szórakozást!

Adriai búvár határozó: tengeri állatok és növények

$
0
0

Búvár oktatóként a merülések után sokszor hallom a kérdést:
“Mi volt az a csíkos hal aminek olyan vöröses csík van az oldalán és amikor felkavartad a homokot akkor odajöttek sokan? és az mi… és az mi…”

Te vajon, felismered az alábbi élőlényeket?

Tudod a nevüket?

Megtalálnád őket búvárkodás közben?

 

Adria, búvár, horvat ország, állat, növény, tenger, tenger biologia,

(balról jobbra: Vándorló Sallangcsiga • Társuló garnéla • Conger vagy Tengeri angolna • Közönséges polip • Kövi aranyrózsa • Hosszúorrú csikóhal • Leopárdcsiga)

 

Ha már láttad őket de nem tudod, mi a nevük, érdemes tovább olvasnod!

Hiánypótló könyv az Adriáról!

Ha elvégeztél egy kezdő búvártanfolyamot és már van egy pár merülésed, valószínűleg már találkoztál egy-két élőlénnyel a víz alatt
Minél többet merülsz, annál inkább feltárul a felszín alatti világ. Ez egy olyan elképesztő és sokszínű területe a földnek ami még nagyrészt feltérképezetlen. Olyan élőlények vannak a víz alatt, amiről nem is tudjuk/tudtuk hogy léteznek.
Búvárként talán neked sem elég az hogy tudsz már merülni, úszni, lebegni vagy maszkot üríteni, és szeretnéd már testközelből látni a tenger lakóit. Ez azonban nem is olyan egyszerű – hiszen a legtöbb víz alatti élőlény elbújik a búvárok elől ezért nem könnyű őket észrevenni.

Hányszor úsztunk már el a tengeri moszatfűben megbújó csikóhalak mellett, mennyiszer nem vettünk észre egy sziklahalat a falon, és mennyi alkalommal nem ismertük fel hogy az üregben polip van…

buvar-adria-horvat-orszag-tarsulo-rak

Társuló garnéla és Kövi aranyrózsa

 

Régen állandó csodálkozással töltött el amikor vezetőnk vagy oktatónk olyan élőlényekre is rámutatott a merülés során, amelyeket észre sem vettünk. Sőt a merülés végén a naplóba beíráskor el is tudta mondani hogy mit láttunk.
Hogyan csinálja? Hogy veszi észre? Honnan tudja?

A válasz nagyon egyszerű: ha búvárként megtanultad mit és hogyan keress, és ha egy alkalommal is de megtaláltad és megjegyezted hogy néz ki a víz alatt, akkor már rááll a szemed és a következő merüléseknél is észre fogod venni.
Egy kis trenírozás után én például (szerencsére) akármennyiszer búvárkodom Pag-on, mindig minden merülésnél megtalálom a polipokat. Ezért is szeretnek velem merülni a búvárok.

búvár, horvát ország, adria, polip, pag

Közönséges polip (Octopus vulgaris) • Adria, Pag

 

A felismeréshez elengedhetetlen hogy tudd mit keresel, ebben segítenek a tengerek élővilágával kapcsolatos könyvek.

búvár, egyiptom, vörös-tenger, határozoIgaz ezek nagy részét nehéz magaddal vinni nagy méretük és súlyuk miatt, de a készítők legtöbb esetben erre is gondoltak, így sok esetben egylapos vagy olykor kihajtós, esetleg víz alá vihető állathatározó lapokat is készítenek.
A legtöbb ilyen kiadvány a Vörös-tengerről szól.

De most itt az igazi hiánypótlás ismét kapható magyar nyelven!

 

Az Adriai-tenger élővilága

Bevezetés a tengerbiológiába

Az adriai tenger élővilága, búvár

Farkas János és Németh Szabolcs könyve igazi kincs ha sokat járunk az Adriára búvárkodni.
Segít a különböző fajokat megismerni, és felismerni, de a könyv ennél is többet ad a búvároknak.
Mentőbúvári szemmel nézve a könyv hasznos segítőtárs hisz külön fejezet foglalkozik a különböző tengeri élőlények által okozott sérülések ellátásával és kezelésével.
Ha pedig csak érdeklődők vagyunk, akkor arra is ad tanácsot hogy hogyan kezdjen el az ember a tengerbiológiával foglalkozni.
Igaz a könyv bizonyos nézeteit búvároktatóként vitatnám, hiszen mi azt tanítjuk a búvárainknak hogy ne gyűjtögessenek és vadásszanak a víz alatt, hisz ezzel ritkítják a merülőhelyek szépségét. De ettől eltekintve csak ajánlani tudom, hiszen nagyon hasznos útitárs ha a horvát tengerpartra készülünk.

Ha bővebben érdekel a tengerbiológia, nálunk a Kezdő búvártanfolyam mellé ajándékba halfelismerő előadást kapsz egy Tropikáriumi bejárással.

Hol vásárolhatod meg Az Adriai-tenger élővilága c. könyv?

Ha szeretnéd hogy a polcodon legyen ez a hasznos búvárkönyv, akkor jelezd felénk és segítünk beszerezni, vagy te magad is megvásárolhatod az Aquanauta és a Szenteltvíz üzleteiben!

Nézd meg élőben az Adria élővilágát!

Tarts velünk egy Adriai búvártúrára Horvátország egyik legszebb helyén Pag szigetén.
Ne maradj le róla!
Nézd meg az ajánlatunkat és Jelentkezz! >>>

 

Ne maradj le az Akciókról!

Titán Búvár Infó Csomag • Rendeld meg INGYEN!

Téli búvárkodás – Nyaralás Thaiföldön

$
0
0

Ha télen is búvárkodni szeretnél, irány Thaiföld!

Thaiföldi nyaralás búvárkodással egybekötve télen – amikor itthon a búvárkodás szóba sem jöhet…

Ahogy Magyarországon beköszönt a tél, egyre kevesebb búvárkodásra alkalmas hely lesz, a tatai Fényes-forráson, és egy-két melegvizű barlangon kívül nem sok lehetőség marad.
A tapasztaltabb búvárok persze kipróbálhatják a jégalámerülést vagy búvárkodhatnak a hideg tavakban, de meleg öltöző nélkül ez nem is olyan jó élmény.

Miért nem lehet télen Magyarországon levizsgázni?
Kezdő búvárvizsgát azért nem lehet télen Magyarországon letenni, mert nincsen erre alkalmas tó.
Kezdő és haladó búvártanfolyam vizsgájára alkalmas tónak ugyanis a legtöbb rendszer szerint minimum 6m mélynek kell lennie és nem lehet hidegebb a vize a vizsgáztatáskor mint 14fok. Könnyen belátható tehát, hogy ha télen szeretnél vizsgázni akkor valahol külföldön egy meleg tengerben tudod letenni a vizsgamerülésedet.
Mi azt szoktuk javasolni a búvárainknak, hogy itthon végezzék el a búvártanfolyam elméleti és uszodai részét, és a csak a nyílt vízi merüléseket csináljuk a külföldi túrán. Így a nyaralás alatt csak élmények érik a búvárt, és nem a tankönyvmagolás viszi el az időt.

Thaiföldi búvártúránkat akkorra szerveztük, amikor itthon szinte semmilyen lehetőség nincs a merülésre. Meleg víz, színpompás korallvilág és máshol nem látható élőlények várják azokat a búvárokat, akik télen sem szeretnének lemondani a merülés élményéről.
 
Thaiföldi nyaralás, Thaiföldi búvárkodás,
 
Míg Magyarországon februárban nem igazán tudsz búvárkodni, addig a földnek ezen a felén épp a legszebb nyári idő vár. A víz 30fok körüli. A tökéletes látótávolság mellett ebben az időszakban sok olyan különleges élőlénnyel találkozhatunk, amiket a Vörös-tengeren nem láthatunk. Közvetlen közelről megnézhetjük az akár 5m-es fesztávú Mantákat (ördögrájákat), merülhetünk a 6m hosszú Cetcápák mellett vagy éppen elkalandozhatunk a halgömbök színes forgatagában a korallzátonyok között.
 
Thaiföldi nyaralás, Thaiföldi búvárkodás,
 
A thaiföldi nyaralás remek úti cél akkor is ha nem tudsz búvárkodni hiszen elég ha a felszínen belehajtod a fejed a vízbe és onnan figyelheted a színes halakat, teknősöket, delfineket. A snorkeling után pedig a csodás fehér homokos tengerpart és a napozás vár rád, vagy épp kirándulást tehetsz a szárazföldön.

 

Hol búvárkodjunk Thaiföldön?

 

Búvárkodás • Similan islands

búvártúra, thaiföld, similan térkép, map

Amit semmiképpen nem szabad kihagynod ha Thaiföldön búvárkodsz az a Similan szigetek különleges és izgalmas merülőhelyei.
A Similan szigetekhez érdemes egy többnapos szafarira elmenni, hisz távol (64km) van a szárazföldtől így hosszú az út, és sok-sok merülőhely van amit mindenképp látni kell.
Similan kilenc szigetből áll, majdnem teljesen lakatlan. A szigetek, nyugati oldalán fal merüléseken vehetünk részt nagyobb mélységekkel és hirtelen mélyülő vízzel, míg keleti oldal homokos és lankás. Mind két oldalon sokszínű élővilággal találkozhatunk. Pillangóhalak, több fajta bohóchal, császárhal, közönséges tengeri kígyó és zászlóssügérek mellett cetcápák és a manták is láthatók itt.
A legszebb merülőhelyek közé tartozik a Fantasea Reef (Fantázia Szirt), Elephant’s head (Elefántfej), Christmas Point (Karácsonyi-fok), Beacon Point (világító pont), East of Eden (Keleti éden), Shark Fin Reef (Cápauszony-zátony), Boulder City (Sziklaváros).

A Similan Szigeteken pedig érdemes ellátogatni a nemzeti parkba, hisz igen gazdag és különleges élővilággal rendelkeznek. Snorkerezni és strandolni lehet, hisz itt a leggyönyörűbbek a strandok egész Thaiföldön!

Ha közelebbi merülőhelyekre vágyunk, vagy épp nincs már elég időnk a Thaiföldi nyaralásból hogy hosszabb búvárszafarin vegyünk részt, akkor a Phukethez közeleső merülőhelyeket ajánlom, amiket napi hajós merüléssel is el lehet érni.

 

búvártúra, thaiföld, Phi Phi, Racha, térkép, map

Búvárkodás • Phi Phi island (6 merülőhely)

 

Akár egy-egy napra is érdemes ellátogatni ide, és itt merülni búvárkodni. Látnivalókban igen gazdag terület ez is, igaz ide az út rövidsége miatt sokkal többen járnak merülni.

 

Búvárkodás • Racha island (15 merülőhely)

A Phi phi szigetek mellett érdemes még ellátogatni a Racha szigetekhez is amik szintén közel vannak a szárazföldhöz.
Racha Yai és Racha Noi szintén egész évben látogatható merülőhelyek. Gazdag élővilág mellett nagyobb mélységek és erősebb áramlatokban lehet merülni. Közepes mélységben akár hajóroncsot is nézhetünk. A Racha szigeteknél szirticápával és tüskés rájával is találkozhatunk.

A Napi hajós merüléseken általában 3 merülésre van lehetőség és mindenki megtalálja a számára megfelelő és tudásához legjobban illeszkedő merülőhelyet és csoportot.

 

Ezeket a kihagyhatatlan merülőhelyeket megtalálod a Titán Búvár Iskola Thaiföldi búvártúrájában is.

 
Nézd meg milyen csodák várnak rád ezeken a merülőhelyeken a Thaiföldi búvárkodás alatt, ha pedig élőben is megszeretnéd nézni ezeket a merülőhelyeket, akkor csatlakozz hozzánk a Thaiföldi nyaralással egybekötött búvártúrán! További infók ITT >>>>
 
 

 
(fényképek/photo: Pinterest, No Gravity)

Miért kell a merülési naplót kitölteni? Mindent a LogBook-ról.

$
0
0

Mindent a Logbook-ról, azaz a merülési naplóról

 

90 percig együtt

A kezdő búvártanfolyamon megtanultad hogy merülés után 90 percig együtt kell lenni.

Miért is fontos ez a 90 perc?!
Ezen idő alatt jelentkezhetnek a dekompressziós betegség első jelei, és így megfelelő ellátást kaphat a bajba került búvár.

Búvárcsapatunk kikászálódik a vízből. Egy hajó hátuljára, egy csónakba, vagy egy parti merülés esetén a stégre. Levesszük a felszerelést, segítünk egymásnak, szétszerelünk, és közben megbeszéljük a búvárkodás technikai részleteit, és a merülés élményeit.

Logbook, búvár, Gyékényes
Miután átöltöztél és a felszerelésed már a szárítón van, még mindig van fontos tennivaló, például a folyadékpótlás, hiszen a palack száraz levegője és a testmozgás dehidratációt okoz.
Oktatód biztos elmondta, hogy ilyenkor vizet, rostos vagy szénsavmentes üdítő italokat kell inni. Lehetőleg kerüld a nagyon hideg innivalókat ha következő nap is szeretnél merülni, hiszen nagyon könnyen megfázhatsz. Főként az egyiptomi hajós szafarikra jellemző hogy amint kijöttél a vízből máris a kezedbe nyomnak egy majdhogynem jéggé fagyott poharat.
A kávé és az alkohol ez idő alatt sem megengedett. Egyrészt vízhajtó, dehidratáló hatásuk miatt nem célszerű, másrészt mentőbúvárként alkoholt azért sem érdemes innod, mert ha bármi gond lenne ez alatt a 90 perc alatt akkor rosszabbul tudod a sérültet ellátni, illetve szükség esetén nem tudjuk kórházba szállítani.

Fontos, hogy mosd ki édes vízzel és szárítsd meg a füledet, ezzel megelőzve a nem kívánt fülfájást és fülfertőzést. (De erről egy későbbi cikkünkben olvashatsz majd.)

No de mivel is üsd el azt a maradék időt?

Miután szétszereltél, összepakoltál, folyadékot is ittál és átöltöztél, töltsd ki a merülési naplót.
 

Miért kell a merülési naplót (logbook-ot) kitölteni?

 

Cloudi-Reef-logbook-buvar

Egyiptomi szafarin ezt a merülőhelyet is meglátogattuk.

Frissek az élmények, még a táblán fenn van a merülési hely neve és vázlatos rajza, és vezetőnk szívesen válaszol a látottakkal kapcsolatban. A merülőpárunk pedig igazolni tudja nekünk (aláírás és minősítési szám) a merülést, a bázisról vagy a búvárvezetőnktől pedig egy új pecsétet tudunk begyűjteni.

 

Kérdezz-felelek

 
Miért is írjuk a merüléseket?!

1. Azért hogy tudd igazolni hogy mennyi merülésed volt már.

Sok búvár, több oktató is beleesik abba a hibába hogy csak saccolnak amikor megkérdezik tőlük, mennyi merülésed van? És legtöbbször többet saccolnak mint amennyi valóban van. Aki viszont írja a merüléseit, az pontosan tudja és nem esik túlzásokba. Ott a napló, meg lehet nézni. Így elkerülhető az a mondat hogy “ááá nekem már kb 50 merülésem van, vagy pedig én már több mint 3000-ret merültem” Ismerek nagy tapasztalattal rendelkező oktatót aki a mai napig írja a merüléseit (ha nem is az élményeket de a számot igen).

Figyeld meg ha egy nagyobb hajós szafarira mész és csak utolsó nap írod be merüléseket, viszont volt egy két merülés amit kihagytál akkor igen csak törheted a fejedet, hogy melyik volt meg és melyiken nem vettél részt.

A pilóták, ejtőernyősök mind mind jegyzik a repülési órákat, és az ugrások számát.
 
2. Ha kezdő búvár vagy, akkor ahhoz hogy a következő szintre lépj, igazolnod kell a merülések számát.

Ez azért fontos, hogy igazolni tudd, hogy tapasztalt búvár vagy ezt pedig a merülési naplóddal tudod többek között. Természetesen nem a merülési szám a lényeg, hanem az azzal megszerzett tapasztalat!

A haladó búvártanfolyamra 20-25 merüléstől tudsz menni. Mentőbúvári tanfolyamra pedig a UEF búvár oktatási rendszerben 50 merülés felett jelentkezhetsz. Ekkor már nem csak magadra és a társadra, hanem egy egész csoportra kell tudni figyelni.
Tehát fontos a merülési szám gyűjtése a továbbtanulás miatt.
 

Logbook fajták

 

UEF, logbook, búvár, merülési napló

UEF Logbook-ok, Selmeczi Dani fényképeivel. Mindannak, amit érdemes feljegyezned!
Kérd a Titán Búvár Oktatódtól e-mailben!

Vannak egyszerű merülési naplók, ahol csak a merülés számának helyének dátumának és az igazoló aláírásnak van hely. Ezek rendszerint kis méretű füzetek és akár több száz merülést is bele lehet írni. Vannak közepes méretűek, ahol már egy-két sarok adatot (víz hőfok, ruha, súly, látótávolság) és pár sor gondolatot is le tudsz írni. És persze vannak nagy méretű A5-ös vagy nagyobb ahol akár egy teljes térképet is le tudsz rajzolni. Illetve manapság léteznek már komputeren vagy telefonon használatos merülési naplók is.
 

Mit jegyezz fel a logbookba?

 
búvár, logbook, UEF

A merülési naplóba érdemes feljegyezni – az alap adatokon túl –, mikor milyen ruhában milyen vízben (édes vagy sós), mekkora és milyen (acél vagy alumínium) palackkal és hogy mennyi súllyal merültél. Azt is érdemes odaírni, hogy az jó volt-e vagy esetleg kevésnek érezted a merülés alatt. Egy-két ilyen bejegyzés és máris nem fog problémát jelenteni a súlyok összeállítása és nem kell azon gondolkodnod, hogy múltkor hány kilóval merültél.

A merülés emlékeinek a feljegyzése is fontos tud lenni.
“Láttam ezt vagy azt, vagy xy-al merültem.” Az emlék akkor jó ha egy bizonyos helyet szeretnél újra felkeresni, a merülő hely neve nem szokott beugrani, de az hogy ott merültél delfinekkel az biztos eszedbe fog jutni. És így már vissza is lehet keresni.
A másik eset akkor hasznos ha tudod, hogy az ismerősnek tűnő sráccal már búvárkodtál, no de hogy is hívják?! Ekkor előveszed a merülési naplót és csak vissza kell lapoznod és máris nevén tudod szólítani.

Nem tudod mit láttál? Kérdezd meg tapasztaltabb társaidat, vagy a hajón illetve a bázison dolgozó személyzetet. Valaki biztos tud segíteni, a legtöbb bázison nagy poszterek vannak kirakva a helyi nevezetes élőlényekről, de biztos lehetsz abban is hogy tudnak adni különböző határozó könyveket is. Ilyen könyv jelent már meg magyar nyelven is. Az Adria élővilágát bemutató határozó könyvről itt olvashatsz többet >>>
 

Ki írhatja alá logbook-odat?

 
Minden végzett búvárnak az aláírása megfelel aki részt vett a merülésben. Ehhez nem kötelező oktatónak vagy merülésvezetőnek lenni, csak az a fontos hogy az illető az aláírása mellé odaírja a minősítési számát is. Így lesz hivatalos.
 

Pecsételés

 
logbook, búvár, merülési napló, búvár pecsét
A búvároktatóknak, merülésvezetőknek, bázisoknak, hajóknak legtöbb esetben van saját bélyegzőjük, ezzel színesítheted a logbook-odat. Jó játék és tényleg szépen néz ki ha sokféle pecsét van a merülési naplódban.

Ha az itt leírtak után sem szeretnéd töltögetni a merülési naplódat… Akkor a búvár regisztrációs kártyát neked találták ki!

búvár kártya, logged dives, UEF

Merülésszám igazolvány kártya.
Kérd a Titán Búvár Oktatódtól e-mailben!

Ha neked volt már 100, 150, 200 merülésed és nem akarod az összes ezt igazoló logbookot cipelni, akkor neked egy ilyen plasztik kártyára van szükséged. Ezzel a kártyával be tudod bizonyítani egy bázison, hogy például neked 2012 június 27-én már volt 100 merülésed. Azóta is merültél, de nem tartottad fontosnak, hogy írogasd.
Ilyen kártyát kérhetsz a Titán Búvár Iskolától is.

 

App-ok és netes logbook-ok

 
búvár app, logbook, merülési napló, telefon

Végezetül megemlíteném az egyre jobban elterjedő applikációkat és internetes logbook-okat is.
Az okostelefonok világában egyre több ember gyűjti merüléseit egy alkalmazásban. Itt a megszokott dolgok és adatok rögzítése mellett a merülés helyét megjelölhetjük GPS koordinátákkal, vagy anélkül egy Google térképen, hozzámenthetjük a búvár komputerről letöltött adatokat, vagy a legjobb fényképeinket is.
Ha ilyen alkalmazást használsz, akkor érdemes azért másolatot készíteni belőle, vagy egyből a netre rögzíteni az adatokat, hisz a telefon sok esetben fogyóeszköznek bizonyul. :)

 

(Én még maradok a régi típusú papír alapú merülés nyilvántartónál)
Te milyet használsz?

 


Töltsd ki velünk naplódat a Thaiföldi búvártúránkon! További infó >>>

 

A cikkben látható UEF merülésnyilvántartó eszközöket (Logbook, plasztik kártya) megrendelheted a Titán Búvár Iskolánál.


Búvárfelszerelések • Ezek az iratok kellenek, ha búvárkodni mész

$
0
0

Íme egy rövid cikk, hogy semmit ne maradjon otthon az iratok közül sem, ha búvárkodni mész:

1 • Úti okmányok

Ha külföldi merülésre készülsz minél előbb tájékozódj hogy oda milyen úti okmányok szükségesek. Elég a személyi igazolvány (csak kártya alapú), vagy esetleg útlevél szükséges a belépéshez.

utazás búvároknak
Útlevél

Természetesen legyen érvényes útleveled, hisz e nélkül nem tudsz elindulni. De kevesen tudják hogy a lejárati idő is fontos. Mindenképp vesd össze a hazaérkezés dátumát a lejárati idővel is. Egyiptomban például a hazaérkezés után még fél évig érvényesnek kell lennie az útlevelednek.

Személyi

Az unió tagállamaiban, illetve azon országokban amikkel Magyarországnak van ilyen megállapodása, elegendő ha csak személyi igazolványt viszünk magunkkal.
Triviálisnak tűnhet, de hidd el nekem nem jó érzés a Horvát határról visszafordulni mert nem ellenőriztük, hogy mikor járt le a személyink. :)

Vízum

Bizonyos országokba Vízum kötelezettség is van, így arról is az adott ország nagykövetségi vagy konzulátusi weboldalán érdeklődhetsz.
Vízum esetén, ha Magyarországon az adott ország nagykövetségén kell megkérni, akkor ezt a procedúrát minél előbb kezd el hisz az ügyintézés nagyon elnyúlhat. 1 hét – 1 hónap.
Persze vannak olyan országok ahol a határon való belépéskor tudsz vízumot igényelni. Ilyen például Egyiptom és Thaiföld is.

Egyiptom vízum
Egyiptomban 2015-ben továbbra is, – a híresztelésekkel ellentétben – a reptéren tudod megvenni a vízumot
, ami egy hónapig érvényes és 25 USD-ba kerül, kell egy alább látható igényló lap, amit a reptéren tudsz szerezni és persze kell egy üres lap az útleveledbe.

Visa-egyiptom-regisztacios-lap
(Érdemes dollárt vinni mert igaz hogy euróban is fizethetsz de akkor is 25EUR-t kérnek, – vagy csak nekem nem volt szerencsém :(  ).
A Shinai félszigetre nem kell vízumot fizetni! Viszont ebben az esetben nem mehetsz a Sharm el Sheik-től nyugatra lévő területekre (pl: Kairó vagy a Thistlegorm).

Thaiföldön szintén a belépéskor kapod a vízumot. A thai turista vízum ingyenes és 30 napig szól, ha repülővel érkezel nincs gond mert megkapod a 30 napos turista vízumot, de ha valamelyik környező országból léped át a határt akkor csak 15 napos vízumot adnak ingyen, így ha ennél többet szerenél maradni akkor érdemes úgy szervezned az utazásod hogy menet közben egyszer akár csak pár percre is de át kell menned a határon (legtöbben Búmát választják erre a célra.)

2 • Búvár iratok

búvár igazolvány, UEF kártyák

Búvár igazolvány

Búvárkodhatsz-e igazolvány nélkül?
Ha Te végzett búvár vagy, akkor azt igazolnod kell. Erre való a Búvárigazolvány, amit minden búvárbázis el szokott kérni és a merülési nap, vagy hét végén szokták visszaadni.
Ha nem tudod igazolni hogy megfelelő végzettséged van, tehát nem tudod felmutatni az ezt igazoló búvárkártyát, akkor csak egy próbamerülésen vehetsz részt.
(A próbamerülés vagy discovery dive alatt pedig egy oktató fogja a palackodat (jó esetben egy oktató csak egy próbamerülővel merül), kis mélységben (max 5m) és rövidebb ideig. Ez gyakorlatilag csak egy bevezetés a búvárkodásba.)

+1 Tipp: Fényképezd le az igazolványod mind két oldalát, és küld el magadnak mail-en, így ha véletlenül ellopják a cuccodat legalább neten keresztül meg tudod mutatni.

Sok szervezetnél van internetes rendszer is, így ha nincs nálad az igazolványod, akkor is a helyi bázis fel tud menni az adott oktatási szervezet weboldalára és onnan le tudja kérdezni a minősítési szintedet.

Specialitás minősítő igazolvány

Speciális környezetben való búvárkodáshoz, vagy speciális búvár felszereléssel való merüléshez külön tudás és gyakorlat szükséges. Ezek megszerzését igazolják a búvár specialitás minősítő igazolványok.

Ilyen speciális környezet (a teljesség igénye nélkül) pl egy roncs, vagy a jégalá merülés, és ilyen külön elsajátítandó eszköz közé tartozik a szárazruha, a Nitrox gáz és a DPV (vízalatti vontató) is.

Mi a Titán Búvár Iskolában azt tanítjuk hogy a biztonságos merülés érdekében, minden specialitást külön meg kell tanulni, és biztonságos keretek között gyakorolni kell. (Véleményünk szerint UEF rendszerében nincs felesleges pénzlenyúló specialitás.)
Tapasztalatunk alapján, a búvár specialitás igazolványt rekreációs szinten nem szokták elkérni a bázisok.
De ha te Nitrox keverékkel szeretnél merülni, akkor kell hogy legyen Nitrox végzettséget igazoló kártyád és azt minden bázis el szokta kérni.

UEF, logbook, búvár, merülési napló

Merülési napló

Te tudod pontosan mennyit merültél?
Azt vettük észre, hogy a legtöbb búvár nem igazán tölti ki a merülési naplóját vagy nincs is neki. Ez nem igazán jó gyakorlat. Könnyen el lehet szállni a merülések számával, ha nem tudod pontosan mennyi is az annyi.
Vidd magaddal a naplódat is, hiszen a merülési naplót is sok helyen elkérik, hogy ellenőrizzék Te mikor merültél utoljára és milyen tapasztalatod volt eddig.
Thaiföldön (bizonyos bázisok), ha egy évnél régebben merültél, akkor megpróbálnak eladni neked egy felfrissítő tanfolyamot, és csak ez után engednek normálisan merülni.
Másrészről ha szeretnél újabb és újabb tanfolyamokra jelentkezni, akkor az oktató is kérheti hogy igazold a tanfolyamra való jelentkezés minimális merülés számát.

A merüléseid nyilvántartására már léteznek LogBook app-ok is amit a telefonodon tudsz futtatni.

búvár kártya, logged dives, UEF
Ha nagyon nem szereted írni a merüléseket, akkor a merülés nyilvántartó kártyát neked találták ki.
Ilyen igazoló kártyát, akkor vásárolhatsz magadnak, ha már lemerülted a rajta szereplő számot. Így ha neked bizonyos merülési szám (100+) után nem fontos, hogy tudd hogy mennyi merülésed van, akkor egy ilyen kártyát vigyél csak magaddal.

A merülési naplóról ITT olvashatsz többet »»»

búvár orvosi igazolás

Búvár orvosi igazolás

Sok helyen kérik, hogy legyen érvényes orvosi igazolásod arról, hogy merülésre alkalmas vagy.
A UEF napló utolsó lapján van is erre megfelelő hely, amit a háziorvossal ki tudsz töltetni és magaddal tudsz vinni.
De ha komolyabb vizsgálatra van szükséged akkor a Baromedical vizsgálatát javaslom (cca. 10 000Ft), hisz itt kifejezetten búvár szempontból fognak megvizsgálni. A vizsgálat után pedig az itt látható műanyag kártyát kapsz, ami egy évig érvényes.
baromedical búvár alkalmassági orvosi kártya

Miért kell évente orvosi vizsgálaton részt vennie egy búvárnak?!

Magyarországon a búvárkodás sport tevékenység. Így a sport törvény vonatkozik rá. A sporttörvényben pedig benne van, hogy minden sportolónak kötelező évente orvosi vizsgálatra menni.
A biztosítók feltételei között pedig elsőként megemlítik, hogy be kell tartani az MBSZ (Magyar Búvár Szakszövetség) szabályzatát. Az MBSZ-re pedig vonatkozik a sport törvény.

Vannak helyek ahol ilyen papír nélkül nem is szállhatsz hajóra.
Véleményem szerint pedig nem árt ha az ember legalább évente egyszer elmegy egy orvoshoz.

Biztosítási kötvény

Búvártúrára elengedhetetlen, hogy kössél biztosítást.
Ezt ma már könnyen meg tudod kötni neten keresztül is.
A visszaigazoló emailt pedig kinyomtatva is érdemes elvinned magaddal, hiszen nem mindenütt van internet lefedettség.
Érdemes átküldened a csapat vezetőjének vagy a búvárközpontnak is ahova merülni mész.
A cassiopeia szafarihajónál, például már az utazás előtt át kell küldeni a kötvény számát és a biztosító nevét.

+1 tipp: A lakó- vagy kabintársaddal is érdemes megosztanod, hisz ha bármi történne veled akkor jó ha valaki más is tudja hogy milyen biztosítót kell értesíteni.

Merülési engedélyek

Kevesen tudják, de sok helyen engedély köteles a merülés.
Talán azért nem köztudomású ez a tény, mert ezt legtöbbször az adott túra vezetője, szervezője szokta intézni.
Horvátországban például, csak pár éve szüntették meg a külön személyenként kiváltandó merülési engedélyt.
Tehát ha Horvátországban bázisról merülsz, akkor a bázisnak van ilyen engedélye és neked nem kell külön kiváltani.
Más helyeken, akár a magyar tavakban is nem árt előre tájékozódni, hogy az adott helyen milyen merülési engedély szükséges és hogyan lehet azt beszerezni.

merülési nyílvántartó tartóLogBook tartó

És hogy mind ezt a sok iratot egyben tudd kezelni, érdemes beszerezned egy LogBook tartót.
Ebben a sokszínben kapható tartóban minden kártyádnak van hely, és szépen rendezve tudod magaddal vinni a túrákra.
Ha te is szeretnél egy ilyen praktikus dossziét magadnak, akkor jelezd felénk az info@tbkdivers.com -os mailcímen.

Végére pedig egy lista, hogy semmi ne maradjon otthon:

Útlevél/Személyi
(Vízum)
Búvár igazolvány
Specialitás minősítő igazolvány
Merülési napló
Orvosi igazolás
Biztosítási kötvény
Merülési engedélyek

Búvár jelzések tanulása app.-ok segítségével.

$
0
0

Búvárkodás közben – mint tudjuk, – nem igazán lehet beszélgetni a víz alatt.
Persze vannak már kommunikátor eszközök amiket fullface maszkokba lehet beleépíteni, de ezek ára igen magas. Talán ez is az oka annak, hogy nem terjedtek el a rekreációs búvárkodás világában.

Búvár kézjelzések

Végzett búvárként biztos tudod, hogy a merülés előkészítésébe beletartozik az is, hogy mindent meg kell beszélni a felszínen (útirányt, merülési időt), ide tartoznak a kézjelzések is, hiszen ezek a jelzések is eltérőek lehetnek képzési rendszerek illetve minősítési szintek szerint.

Azért is érdemes megbeszélni, mert lehet hogy vannak ritkán használt jelzések amiket elfelejtettél.
Gondolok itt például a különböző lámpa jelzésekre melyeket főként éjszakai merüléseknél használunk.

Vannak kötél irányítási és barlangi jelzések is.
Az elsőt egy mentő búvári vagy jég alá merülő búvártanfolyamon a másodikat egy roncsmerülő vagy barlangi búvár tanfolyamon tanulhatod meg.

Tudtad, hogy a Technikai vagy fotós búvárok a legtöbb búvár jelzést egy kézzel tudják mutatni?!

számok búvár jelzése

Ez azért van mert nekik legtöbbször szükségük van a másik kezükre, hisz abban lámpát, orsót vagy egyéb eszközt(fényképező gépet) tartanak. És így csak egy kezük marad a kommunikálásra.

 

Tengeri élőlények kézjelzései

állatok, búvár, jelzés, kézjelzés,

A búvárjelzések legnagyobb változatosságát az élőlények jelzésénél tapasztalhatjuk.
Ha megtaláltál és esetleg be is tudtál azonosítani egy élőlényt, akkor azt biztos szeretnéd megmutatni a társaidnak is.
Ilyenkor jelzések igen érdekesen alakulnak, persze vannak egyezményes jelek is, de legtöbb esetben inkább egy MostMutasdMeg vagy Activity játékra emlékeztet ahogy a búvárok próbálják elmagyarázni egymásnak mi is van. :)

Gyakorlásnak is remek a DivingSigns app.

búvár kézjelzések, víz alatti kommunikáció

Ez a kis játék gyakorlatilag egy memori, ahol a jelzéseket kell párosítanod egy magyarázó szöveghez.
Érdemes eljátszani vele egy kicsit, hogy ezzel is rögzítsük az alap kézjelzéseket.

búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések
Az játék ingyenesen letölthető IPhone-ra. Innen>>>
A játék elérhető német vagy angol nyelven.

Egy másik érdekes applikáció OK2DIVE.

Ebben a kis fizetős (1eur) programban, magaddal viheted a kb 180 különböző búvárjelzést.
búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések, élőlények
Sőt az itt megtalálható jelzésekre rákattintva megnézheted magának az élőlénynek a képét és leírását is (természetesen ez is csak német vagy angol nyelven).

Teszteld magad!
búvár kézjelzés teszt

Neked meddig sikerül eljutni?
Íme egy oldal ahol tesztelheted képességeidet:
http://www.scubasigns.com/skills/index
Jó szórakozást!

Félelem a mélységtől… tipp hogyan győzd le.

$
0
0

Nemrég a facebook oldalunkat követő búvártól egy kérdést kaptam:

“Hello! Az a kérdésem lenne, azt lehet orvosolni, hogy valaki ne féljen a mélységtől?
Én szeretek mélyre merülni de amikor már nem látom a feneket csak kékséget akkor félelem tör ki belőlem?”

Ez a kérdés késztetett hogy megírjam az alábbi válasz levelet, melyet most veled is megosztok, hisz talán te is okulsz a válaszokból!

búvárkodás, mélység

Hogyan győzd le a mélységtől való félelmedet!

“Szia,
Rövid és hosszú választ is tudunk adni a kérdésedre.

Az egyszerű válasz az hogy ha megtanulsz jól lebegni akkor elmúlik a félelem… hiszen nem “esel” lefele, hiába van alattad 20-30m biztonságban tart a felszerelés és a biztos tudásod.
A lebegés lényege az, hogy uszonymozgás nélkül egy helyben tudsz az adott mélységen lenni.

Honnan láthatod hogy épp jól lebegsz?

Onnan, hogy ha abba hagyod az uszonyozást, nem emelkedsz vagy nem süllyedsz (még egy kicsit sem) akkor épp semleges a lebegőkepésséged tehát lebegsz. :)

Merülés alatt ha egy csapatban úszol, akkor figyeld meg a mozgásodat.
Ha nem jól lebegsz, akkor felfele vagy lefele kell úsznod ahhoz hogy egy szintben tudjál lenni a csapattal.
Pedig úszás helyett, csak egy kis levegőt kéne fújni vagy épp kiengedni a jacketből (BCD-ből).
Ha pedig jól van beállítva a lebegésed, akkor tart a jacket és max. a tüdőddel játszol hogy egy kicsit emelkedj vagy süllyedj.

(Ha jól lebegsz, azzal még levegőt is spórolsz hisz az úszás csak az előre haladáshoz használod és így az izmoknak kevesebb oxigénre van szükségük.)

tökéletes lebegés, búvár, búvárkodás

A lebegést sokat kell gyakorolni! Méghozzá kis mélységben kell megtanulni lebegni, hisz ott a legnehezebb.

A hosszabb válasz több részből tevődik össze:

1. Nem kötelező merülni.

Ha tudod magadról, hogy nem szereted a nagy mélységet akkor ne ússzál olyan terület fölé ahol nem látsz le. Akár ki is hagyhatsz egy merülést ha tudod, hogy olyan helyre tervezik ami neked problémát, szorongást okoz. (hivatkozhatsz bármire, de én azt javaslom hogy mond el őszintén mindig a véleményed félelmedet, mert akkor a DM is tudni fogja és esetleg áttervezi a merülést, vagy több csoportra bonja a csapatot) Egy biztos ha te már a parton szorongsz a merülés miatt, akkor nem fogod élvezni a víz alatt sem. Pedig a merülést élvezni és nem túlélni kell.

2. Jól legyél kisúlyozva és ismerd a felszerelésed!

A check dive segít mindent beállítani, megismerni.
A check dive esetében kis mélység, gyakorlás és sok idő van arra hogy összekészülj, beállítsd a lebegésed és a súlyozásod.
Nagyon fontos hogy ne legyél túlsúlyozva, 10/1kg alapszabály nem rossz de Vigyázz! sokban függ a víz típusától (édes/sós; sőt van különbség a tengerek só tartalma között is), a palack anyagától (alumínium/acél) és méretétől (10/12/15/18l) és a ruha típusától és vastagságától is.
Fontos hogy ismerd a BCD-det tudd, hogy hogyan tudod feltölteni levegővel, hol vannak rajta a leeresztő szelepek, és az is fontos, hogy a hevederek a testedhez jól illeszkedjenek.
De itt említeném meg azt is, hogy szépen rendezetten legyen rögzítve minden tömlő. Hiszen ha szanaszét lebeg a bordás tömlő nem biztos hogy könnyem oda tudsz nyúlni ha tölteni vagy ereszteni kell belőle.

3. fontos a viszonyítási pont.

buvar-aramlas-felelem-merules

Ez legtöbb a merülés alatt a melletted lévő fal, aminek látványa viszonyítási pontként is felfogható. A falon látod hogy emelkedsz vagy éppen süllyedsz. A fal biztonságot ad hisz mindig vannak párkányok kitüremkedések amik segítenek biztos talajt érezni magunk körül. Sőt rossz esetben a falba bele is lehet kapaszkodni, így megtudod akadályozni az esetleges leesést illetve a feldobódást is. (Persze oda kell figyelni mit és hol fogsz meg figyelve hogy ne romboljuk a környezetet illetve nem előnyös beletenyerelni egy kőhalba vagy egy tűzkorallba sem.)

Ha nincs fal a közelben akkor a társad vagy a merülésvezetője is fix pontként használható és oda tudsz figyelni rájuk, sok esetben ez persze azt eredményezi hogy a 3. pár is a merülés vezető “nyakára mászik” ami nem túl egészséges hisz felborítja a merülés rendjét. (viszont ha te jelezted a vezetőnek hogy te tartasz a mélységtől akkor egy jó vezető biztos hogy magához közel fog beosztani pároddal együtt)

búvár. búvárkodás, bolya, áramlás,

Felemelkedés esetén ha nincs viszonyítási pont akkor jöhet a jelzőbolya. A UEF-nél kötelező hogy mindenkinél legyen, sőt ugye tanfolyamon meg is tanuljuk biztonságosan használni. Ilyen esetben a jelzőbolya kötele a viszonyítási pont. Persze ebbe nem igazán lehet megkapaszkodni, hisz nem bír el.

És ami szintén kötelező a UEF-nél a komputer aminek az adatait nézve is kapsz visszajelzést az éppen aktuális mélységedről.

4. Ha félsz a mélységtől Ne merülj a kékben.

A kékben merülés egy nehéz merülési forma, hiszen itt nincs viszonyítási pont. Tehát csak a műszereidre tudsz hagyatkozni. Ha te nem szereted a mélységet, illetve nem tudsz jól lebegni, akkor ilyet merülésen ne vegyél részt.
A kék merülés esetén vagy egy faltól szoktunk eltávolodni a kék felé nagy halak cápák manták reményében, vagy direktben a kékben merülünk el pl. egy roncshoz bár általában ilyenkor egy levezető kötél segíti a búvárokat, hogy ne tévedjenek el.
A kötél irányt mutat és emelkedésnél segíti a biztonsági megállót is megtartani.

5. Tudd hogy milyen áramlás van a merülőhelyen.

áramlás búvárkodás

Ha egy kicsit is félsz a mélységtől, akkor olyan helyen ne merülj ahol esetleg lefele irányuló áramlás lehetséges.

5. Lebegj jól! Gyakorolj sokat!

szárazruha búvártanfolyam búvár lebegés

A jó lebegésről már fenn írtam…De a gyakorlást még egyszer kiemelném hiszen sokan alábecsülik a medencés merülések, és a medencében gyakorolható feladatok súlyát.

A medencés gyakorlás fontos lépés ahhoz hogy kezdőből haladó, vagy akár egy profitból technikai búvár váljon.

Hogy milyen medencés gyakorlatok vannak arról egy következő cikkünkben lesz szó.

 

Miért és hogyan búvárkodunk?! Dokumentum film a Titán Búvár Iskolával

$
0
0

Búvároktatás és búvártanfolyam Budapesten, búvárkodás Magyarországon és a világban a Titán Búvár Iskolával.

Hegyesi Fanni dokumentum filmje.

Hegyesi Fanni egy iskolai feladata miatt keresett meg minket, azzal az ötlettel, hogy szeretné azt bemutatni egy dokumentum filmben, hogy mi a Titán Búvár Iskolánál miként oktatjuk a búvárokat, és milyen gondolatokat vallunk a biztonságos merülésről és a búvároktatásról.

Örültünk ennek a megkeresésnek, és izgatottan álltunk a forgatás elé.

Fanni forgató csapatával elkísért minket az elméleti, uszodai és a nyílt vízi képzés helyszíneire is. Így átfogó képet próbál festeni a kezdő búvártanfolyam menetéről. Riportjában arról kérdezett, hogy mennyire extrém sport a búvárkodás, milyen vélt vagy valós veszélyeket rejt, mennyire nehéz megtanulni és hogy mi (Attila és Ritsy) miért kezdtünk bele az első búvár tanfolyamunkba.

Köszönjük a Filmet a készítőknek: Fanninak, Dánielnek, Dórinak és Bálintnak,
Továbbá köszönjük a filmben szereplő tanítványainknak és búvároknak is.

Egyiptomi Búvártúra Dahabon | 2017 május 07-14

$
0
0

Igazi pihenés és életed legszebb búvármerülései várnak téged és családodat Dahabon!
Vegyél részt Egyiptomi búvártúránkon és búvárkodj a vörös-tenger egyik legszebb részén idén áprilisban is. Búvártúra búvároknak és családjaiknak. Nézd meg az ajánlatunkat>>>

Titán Búvár Hírek :: Titan Divers News

$
0
0

Összeszedtük neked a világ legfrissebb búvárhíreit!
Most minden reggel az “asztalodon” a friss ropogós Titán Búvár Hírek!
Iratkozz fel, hogy le ne maradj az újdonságokról!


Búvárfelszerelés – Milyen Búvárruhát vigyünk, vegyünk?

$
0
0

Ismét kaptunk egy kérdést aminek a válasza véleményem szerint mindenkit érdekelhet.

Milyen vastag neoprén búvárruhát vigyek magammal, ha búvárkodni szeretnék?

Természetesen a válasz nem olyan egyszerű, sok kérdést felvet de vizsgáljuk meg a legelejéről:

Mire való a neoprén búvárruha?

A búvárruha véd a kihűléstől, és részben vagy egészében védi a testünk felületét vízben lévő élő és élettelen dolgok okozta károsodástól is, illetve a káros napsugárzástól.

neopren-buvar-ruha-neopren-anyag

A neoprén búvárruha (általában) úgynevezett “nedves búvárruha”, amibe bemegy a víz de a mikrocellás szerkezete alig engedi cserélődni a vizet, így a testünk hője felmelegíti azt és ezáltal lassabban hűl ki a búvár, mint ha nem lenne rajta ruha.

(Ne feledd a búvárok lassan úsznak hisz a víz alatt nézelődnek és így nincs nagy izom munka ami azt eredményezi hogy az izmaid nem termelnek annyi hőt mint ha úszni mennél, tehát ha nincs rajtad búvárruha, akkor gyorsabban elkezdesz fázni mint ha lenne. Ezen felül egy palackos búvár akár több órát is a víz alatt tölthet és mélyebbre mehet mint a felszínen lévő úszó, így hidegebb vízrétegeket érhet el.)

A búvárruhákat típus és vastagság szerint is lehet csoportosítani:

Vastagság szerint 2-3-5-5.5-6-7 mm -ig találsz ruhákat. Vastagság minél nagyobb annál jobb a hőtartása egy ruhának.

Típus szerint vannak a:

  • Sorty ruhák (főként meleg vízbe, és szabad tüdőzéshez használják)
  • Teljes testet fedő overallok (ajánlott palackos búvárkodáshoz, és a vékonyabb változatai pedig akár szabadtüdős búvárkodáshoz.)
  • Több részes megoldások, overall + egy rávehető rövidnadrágos felső rész (megfelelő megoldás lehet meleg, közepes de akár hidegebb vízben való palackos merüléshez is)

búvár, búvárruha, shorty, overall

1. Hová mész nyaralni?

A vizek hőmérséklete évszaktól, időjárástól és elhelyezkedésüktől (a föld melyik pontján található) függően változhat.
A 14 fok alatti vizeket hideg, míg a 32 fok feletti vizeket meleg vizeknek nevezzük.
Búvárként neked a legmegfelelőbb ha mindig az adott víz melegségének megfelelő vastagságú búvárruhát veszel fel. Meleg vizekben vékony overallt vagy sorty-t, a hidegebb vizekbe pedig 5-6 mm-es esetleg felsővel ellátott ruhát. (Nagyon hideg vizekhez, pedig ajánlott száraz ruhában merülni, de ne feled a szárazruha biztonságos használatát, külön meg kell tanulni és gyakorolni kell.)

2. Szabadtüdős vagy Palackos merülésre készülsz?

Lényeges a kérdés, hiszen más más a merülés ideje és mélysége attól függően, hogy palackkal vagy szabad tüdővel búvárkodunk.
Illetve az is számít mennyi időt szeretnénk a víz alatt tölteni.

A szabadtüdős búvárok idejük nagy részét a felszínen töltik, így nem kell vastag ruha nekik.
Viszont érdemes vigyázni, hogy nehogy leégjél!

TIPP: Min. fél órával a vízbemenetelt megelőzően, kend be magad erős napvédő krémmel. A félóra azért kell hogy a krémet a bőröd felszívja, így nem a vizet fogod szennyezni vele, és megfelelő védelmet fog biztosítani neked a snorkerezés alatt.

Szabadtüdős merülésnél, ha szeretnél a víz alá lebukni egy vastag búvárruha csak hátráltatna, hiszen minél vastagabb a ruha annál nagyobb a felhajtó ereje is.
A ruhák felhajtó erejét ólomsúlyokkal szokták ellensúlyozni, hogy könnyebb legyen a lemerülés. Az ólmokat főként ólomövre felfűzve a derekunkon viseljük. Nagyon fontos, hogy ezeknek a súlyoknak könnyen eldobhatónak kell lenniük! (Nyíltvízi merüléseknél az ólomöv csatt utáni túllógó végét sosem tűrjük be, és nem csomózzuk meg!)
Szabadtüdős merülés esetén mindig azt tanítjuk, hogy annyi súly kell egy búvárra, hogy az segítse az elmerülés, de semmi plusz energiába ne kerüljön a felszínen maradás. Tehát a felszínen egy kicsit se keljen taposni a vizet. Ez ideális esetben 1-2kg ólmot jelent.
(Ólmokkal való merülés veszélyeket rejt magában, biztonságod érdekében végezz el minimum egy szabadtüdős búvártanfolyamot. )

Általában ha palackkal merülsz akkor sokáig vagy a vízben és ha mélyebbre is akarsz menni, akkor érdemes vastagabb és a teljes testet fedő ruhát felvenned!

3. Milyen mélyre merülsz?

Az sem mindegy, hogy milyen mélyre készül merülni a búvár hiszen a vizek hőmérséklete réteges, tehát lehet hogy a felszín közelében meleg, majd 2-3 m után egy hőválasztó réteget találhatsz ahol akár 10 fokot is eshet a hőmérséklet. Így lehet hogy ha fent nem is de minél mélyebben vagy annál inkább érezni fogod hogy hideg a víz, és kisvártatva fázni kezdesz.

Ne feledd! Egy merülésnél a jó közérzetet két dolog határozza meg, az egyik a látótávolság a másik pedig a hőmérséklet.

A következő táblázatban nyári és szép időben való palackos merüléshez használható ruhákhoz találsz ötleteket:

Magashegyi merülések: Több részes megoldások vagy Szárazruha*
Bányatavak (pl: Magyarországon): Félszáraz 7mm vagy 5-6mm-es neoprén ruhák*
Mediterrán tengerek (pl: Adria): 5-6mm-es neoprén ruhák*
Meleg tengerek (pl: Egyiptom): 5-6mm-es neopréntől** a 3mm-es neoprén ruhákig évszaktól függően.
Trópusi tengerek, óceánok (Thaiföld, Bali): 3mm neoprén ruhák.

* Hideg vizeknél nagyon fontos a kiegészítők által nyújtott hővédelem is. Gondoskodj csukjáró, esetleg kesztyűkről és érdemes neoprén zoknit vagy csizmát is beszerezned.

**Egyiptomban ha 5-6mm-es ruhát használsz érdemes arra figyelni hogy merülés előtt beöltözve, ne tartózkodj sokat a napon vagy zuhanyozz le, nehogy túlmelegedjél és rosszul legyél.

A palackos merülés részletes leírásra nem térünk ki hiszen a palackos merülés előfeltétele, hogy elvégezz egy búvár tanfolyamot, így ott minden részletre fény derül majd.

 

+1 Tipp:
Nehezen jön fel a neoprénruha?

búvár, búvárruha, felvétel, neoprén

Ha neked is gondot okoz a neoprén ruha felvétele, akkor használhatsz alá öltözetként un. likra ruhákat, vagy ha egyszerűbben szeretnéd megoldani akkor egy tescós zacskót is, tekerd a zacskót a lábfejedre vagy a kezedre, és meglátod hogy milyen gyorsan felcsúszik a neoprén ruha. (De vigyázz, hogy a zacskó utána nehogy a tengerben landoljon!)

 


Búvár tudástár – Fülfájás

$
0
0

A búvárkodás egyik legkelletlenebb része lehet az hogy ha fáj a füled. A  kezdő búvár tanfolyamon vagy akár egy próba merülés alkalmával biztos hallottál arról hogy hogyan kell kiegyenlít.

Mostani cikkünk azt mutatja be, hogy hogyan tudod megoldani a fülfájásból eredő problémákat.

(Az alább leírt tanácsok, kizárólag oktatói ajánlások és nem orvosi vélemények.
Így, ha komolyabb problémád van mindenképp keresd fel orvosodat.)

Mitől fáj a fülünk búvárkodás alkalmával?

Biztos már érezted ahogy a víz alá mész a víz nyomást gyakorol a dobhártyádra ami egy kellemetlen érzéssel gyakran fájdalommal párosul.

Ennek az az oka hogy a füledben a dobhártyád mögötti területen kisebb nyomás van mint a dobhártyát külső felületén ami a vízzel közvetlenül érintkezik.

Ilyenkor ki kell egyenlíteni a külső és a belső nyomást, akár palackkal akár  szabad tüdővel merülsz.

Semmikép nem javasoljuk hogy egyedül kezd el gyakorolni. A kiegyenlítés folyamatát egy kezdő Freedive vagy palackos búvártanfolyam alatt szakavatott oktatók jelenlétében érdemes megtanulni és gyakorolni! (Hiszen nem csak a fülünkben kell kiegyenlíteni, hanem pl. a maszkunkban is!)

búvár, fül, kiegyenlítés, valsava, frenzel

 

A kiegyenlítésnek két formája létezik:

1. Valsalva módszer:

A Valsalva módszerrel a búvár maszkon keresztül befogott orrán próbál levegőt kifújni, melynek hatására megnyílik az Eustach kűrt és nagyobb nyomású levegő áramlik a dobhártya mögötti területre.

búvár, fül, kiegyenlítés

2. Frenzel módszer:

A Frenzel módszernél  nyeléssel és/vagy az állkapocs mozgatásával nyitjuk meg az Eustach kürtöt.

(Ez olyan mint amikor a repülőgépen cukorkát osztogatnak hogy az utasok nyeljenek leszállás közben)

A két kiegyenlítés forma közül a Frenzel módszer az amelyik kevésbé terheli meg a fülünket. A legtöbb búvár tanfolyamon ezt a módszert ajánlják. Viszont sajnos ezzel a módszerrel a búvároknak csak egy elenyésző százaléka tud kiegyenlíteni. Ezért legtöbben a Valsalva módszert alkalmazzák.

Tipp!

Ha nem szeretnéd, hogy fájjon a füled akkor a Valsalva módszer alkalmazása előtt mindenképp fújd ki az orrodat, ezzel megelőzheted a gyulladást. Hiszen így nem kerül váladék a dobhártyád mögötti részre.

Hányszor kell kiegyenlíteni?

A búvárok a kiegyenlítést folyamatosan csinálják, ahogy egyre mélyebbre merülnek. Persze minél mélyebben van a búvár annál ritkábban kell kiegyenlíteni, hiszen a relatív nyomásnövekedés a mélység növekedésével csökken.

Nem tudsz kiegyenlíteni?!

Fontos szabály! Ha nem tudsz kiegyenlíteni akkor ne merülj mélyebbre mint ahol már érzed, hogy egy kicsit “nyom” tehát nem fáj hanem már érzed a nyomást a füleden.

búvár, veszély, stop, kiegyenlítés

Ilyenkor tilos mélyebbre merülni. Hiszen ha tovább ereszkedsz, akkor akár be is szakadhat a dobhártyád.

Tehát mindig akár méterenként is egyenlíts ki! Ez persze könnyebb ha palackkal merülsz, mert akkor van levegőd és időd a próbálkozásra.

Hogyan előzhető meg a fülfájás, ha búvárkodsz?

A fülünk belső felén természetes védő réteget képez a fülzsír.  Viszont több egymás utáni merülés esetén, sajnos kimossuk ezt a védő réteget a fülükből és az így felpuhult részeken könnyebben meg ülnek a baktériumok amik gyulladáshoz vezetnek.

Megelőzésképpen érdemes olajos cseppeket használni merülés előtt.

Merülés után pedig sose felejtsd el (főleg ha sós vízben merültél) édes tiszta vízzel kiöblíteni, majd pedig a lehetőségekhez képest megszárítani a füled.

Fülpucoló használata szigorúan tilos!

A kórokozók elleni védelem és a hatásos szárítás érdekében érdemes alkoholos fülcseppeket használni merülés után. Ezek szárítják a füled belső felületét és antibakteriális hatásukkal védik is.

Ha már fáj a füled búvárkodás után.

A fül fájás megnehezíti a búvárkodást, sőt néha nem is tudsz tovább merülni.

Mi a búvárainak legtöbbször az egyiptomi Otal fülcseppet szoktuk javasolni.

Otal-fulcsepp-egyiptom

Ugyan ilyen jó ha az itthoni patikákban kevertetsz magadnak egy szárító hatású Otogutta borica nevű fülcsep. De ennek elkészülte legalább egy napot vesz igénybe. Tehát ne hagyd az utolsó percre a beszerzését!

otogutta-borica-buvar-fulcsepp

Mind két szer esetében ajánlott egy-két (4-5) cseppet cseppenteni először az egyik, majd a másik füljáratba. De a kettő között legalább öt percig hagyni kell hogy benne legyen a szer. Tehát oldalt dőlve érdemes csinálni.

Ha már fáj a füled a jó öreg meleg sós melegítés is szokott használni.

Ha pár napig nem javul akkor érdemes orvossal megnézetni.

Ha nem tudsz kiegyenlíteni nem merülj!

Amennyiben mégis merülnél, és még lefele kínszenvedések árán sikerül is a kiegyenlítés, lehetséges hogy a felfele emelkedésnél fog nagyon fájni a füled. Ilyenkor a jó megoldás (ha már ott vagy) az, hogy a lehető leglassabban emelkedsz fel a felszínig.

Lyukas dobhártya

Lyukas dobhártyával nem lehet merülni. Ilyen estben is fordulj orvoshoz!

+1 tipp

Ha csuklya van a fejeden előfordulhat (néha még csukja nélkül is), hogy egy kis levegő marad a külső hallójáratodban, és ennek hatására nem sikerül vagy csak lassan megy a kiegyenlítés. Ilyen esetben engedj vizet füledbe, és úgy próbáld meg. természetesen betartva a fent leírtakat.

 

Biztonságos merülést kívánok neked!

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

$
0
0

A napokban a Búvárinfó (ami talán az egyik legrégebbi magyar búvár információs weblap és újság) egy izgalmas cinksorozatra hívta fel a figyelmünket.
A kezdőknek írt angol nyelvű cikksorozat a szabadtüdős búvárkodás világába vezet el minket.

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

Emma Farrell egy 20 részből álló sorozattal segít megismertetni minden kezdő szabadtüdős búvárt ezzel a speciális búvár sporttal.

emma-farrell-szabadtödős-búvár

Megismerkedhetünk benne a freedive különböző formáival, a hozzá használt felszerelésekkel, az élettani hatásokkal, és a tanfolyamokkal is.

dinamikus apnea freedive búvár statikus apnea búvár
Fontos azonban megjegyezni, hogy ezen anyagok elolvasása nem elegendő ahhoz hogy biztonságban képes legyél végrehajtani bármilyen szabadtüdős technikát. Sőt bizonyos technikák gyakorlásánál nagyon fontos, hogy képzett szabadtüdős oktató jelen legyen, hiszen csak így tudod elkerülni az akár maradandó egészségkárosodást.

Erre a cikksorozat is külön kitér, és javasolja hogy ha a szabadtüdős Freedive érdekel akkor mindenképpen vegyél részt egy kezdő Freedive tanfolyamon!

A cikkeket ITT olvashatod el >>>

Nálunk ezt a tanfolyamot Engyel Ákos Apnea versenyző és Freedive oktató tartja! Ha tényleg érdekel a búvárkodás ezen formája akkor tőle érdemes tanulni. És ajánljuk hogy ne csak ezeket a cikkeket olvasd el. Ákos több mint 14 éve foglalkozik Apnea versenyzéssel, és csapatával állandó edzést tart, így Ő tényleg felkészült és ért a búvárkodás ezen részéhez.

Következő Freedive tanfolyam és jelentkezés:

Nincs Események

 

 

Jó olvasgatást és biztonságos merülést kívánunk!

 

Búvárkodásról gyerekeknek! TV-riport

$
0
0

Pár hete egy igen kedves felkérésnek kellett eleget tennem.

A búvárkodásról kellet beszélnem az “Ismerd meg!” című TV műsorban gyerekekkel.

Habár 4 perc igen kevés idő arra, hogy a részletekbe is bele lehessen menni, mégis remélem érdekes volt mindazok számára ez a kis etűd akik még nem próbálták a búvárkodást.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Az ott lévő gyerekekkel jóval többet tudtunk beszélgetni.
Meg tudtam mutatni, hogy hogyan kell felvenni a maszkot (szabályosan 🙂 ), és hogy mikre kell odafigyelni egy maszk kiválasztásánál.

Beszéltünk arról is hogy nálunk a gyerekeknek 8 éves kortól már el lehet kezdeni a búvárkodást igaz akkor még csak medencében, de 10 évesen már nyíltvízen is merülhetnek oktató felügyelete alatt.

Beszélgettünk a szabadtüdős merülésektől a gyermekbúvár tanfolyamokig mindenről, sőt megnézhették a UEF gyermekbúvár tankönyvet is ami kifejezetten a gyerekeknek íródott és az ő nyelvükön magyarázza el a búvárkodáshoz szükséges elméleti anyagot.

UEF gyeremkbúvár, gyerek, búvár, búvárkodás

Kipróbáltuk, igaz most csak szárazon, hogy milyen a légzőautomatán keresztül levegőt venni, és megmutattam azokat az alapfelszereléseket amiket a nyíltvízi merüléseken magunkkal szoktunk vinni.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Nézd meg Te is a műsor idevágó részét!

Köszönjük a lehetőséget az M5 stábjának a riportereknek Tóth Csillának és Dósa Lorettának és a műsorban szereplő gyerekeknek!

Búvárfelszerelések • Ezek az iratok kellenek, ha búvárkodni mész

$
0
0

Íme egy rövid cikk, hogy semmit ne maradjon otthon az iratok közül sem, ha búvárkodni mész:

1 • Úti okmányok

Ha külföldi merülésre készülsz minél előbb tájékozódj hogy oda milyen úti okmányok szükségesek. Elég a személyi igazolvány (csak kártya alapú), vagy esetleg útlevél szükséges a belépéshez.

utazás búvároknak
Útlevél

Természetesen legyen érvényes útleveled, hisz e nélkül nem tudsz elindulni. De kevesen tudják hogy a lejárati idő is fontos. Mindenképp vesd össze a hazaérkezés dátumát a lejárati idővel is. Egyiptomban például a hazaérkezés után még fél évig érvényesnek kell lennie az útlevelednek.

Személyi

Az unió tagállamaiban, illetve azon országokban amikkel Magyarországnak van ilyen megállapodása, elegendő ha csak személyi igazolványt viszünk magunkkal.
Triviálisnak tűnhet, de hidd el nekem nem jó érzés a Horvát határról visszafordulni mert nem ellenőriztük, hogy mikor járt le a személyink. 🙂

Vízum

Bizonyos országokba Vízum kötelezettség is van, így arról is az adott ország nagykövetségi vagy konzulátusi weboldalán érdeklődhetsz.
Vízum esetén, ha Magyarországon az adott ország nagykövetségén kell megkérni, akkor ezt a procedúrát minél előbb kezd el hisz az ügyintézés nagyon elnyúlhat. 1 hét – 1 hónap.
Persze vannak olyan országok ahol a határon való belépéskor tudsz vízumot igényelni. Ilyen például Egyiptom és Thaiföld is.

Egyiptom vízum
Egyiptomban 2015-ben továbbra is, – a híresztelésekkel ellentétben – a reptéren tudod megvenni a vízumot
, ami egy hónapig érvényes és 25 USD-ba kerül, kell egy alább látható igényló lap, amit a reptéren tudsz szerezni és persze kell egy üres lap az útleveledbe.

Visa-egyiptom-regisztacios-lap
(Érdemes dollárt vinni mert igaz hogy euróban is fizethetsz de akkor is 25EUR-t kérnek, – vagy csak nekem nem volt szerencsém 🙁  ).
A Shinai félszigetre nem kell vízumot fizetni! Viszont ebben az esetben nem mehetsz a Sharm el Sheik-től nyugatra lévő területekre (pl: Kairó vagy a Thistlegorm).

Thaiföldön szintén a belépéskor kapod a vízumot. A thai turista vízum ingyenes és 30 napig szól, ha repülővel érkezel nincs gond mert megkapod a 30 napos turista vízumot, de ha valamelyik környező országból léped át a határt akkor csak 15 napos vízumot adnak ingyen, így ha ennél többet szerenél maradni akkor érdemes úgy szervezned az utazásod hogy menet közben egyszer akár csak pár percre is de át kell menned a határon (legtöbben Búmát választják erre a célra.)

2 • Búvár iratok

búvár igazolvány, UEF kártyák

Búvár igazolvány

Búvárkodhatsz-e igazolvány nélkül?
Ha Te végzett búvár vagy, akkor azt igazolnod kell. Erre való a Búvárigazolvány, amit minden búvárbázis el szokott kérni és a merülési nap, vagy hét végén szokták visszaadni.
Ha nem tudod igazolni hogy megfelelő végzettséged van, tehát nem tudod felmutatni az ezt igazoló búvárkártyát, akkor csak egy próbamerülésen vehetsz részt.
(A próbamerülés vagy discovery dive alatt pedig egy oktató fogja a palackodat (jó esetben egy oktató csak egy próbamerülővel merül), kis mélységben (max 5m) és rövidebb ideig. Ez gyakorlatilag csak egy bevezetés a búvárkodásba.)

+1 Tipp: Fényképezd le az igazolványod mind két oldalát, és küld el magadnak mail-en, így ha véletlenül ellopják a cuccodat legalább neten keresztül meg tudod mutatni.

Sok szervezetnél van internetes rendszer is, így ha nincs nálad az igazolványod, akkor is a helyi bázis fel tud menni az adott oktatási szervezet weboldalára és onnan le tudja kérdezni a minősítési szintedet.

Specialitás minősítő igazolvány

Speciális környezetben való búvárkodáshoz, vagy speciális búvár felszereléssel való merüléshez külön tudás és gyakorlat szükséges. Ezek megszerzését igazolják a búvár specialitás minősítő igazolványok.

Ilyen speciális környezet (a teljesség igénye nélkül) pl egy roncs, vagy a jégalá merülés, és ilyen külön elsajátítandó eszköz közé tartozik a szárazruha, a Nitrox gáz és a DPV (vízalatti vontató) is.

Mi a Titán Búvár Iskolában azt tanítjuk hogy a biztonságos merülés érdekében, minden specialitást külön meg kell tanulni, és biztonságos keretek között gyakorolni kell. (Véleményünk szerint UEF rendszerében nincs felesleges pénzlenyúló specialitás.)
Tapasztalatunk alapján, a búvár specialitás igazolványt rekreációs szinten nem szokták elkérni a bázisok.
De ha te Nitrox keverékkel szeretnél merülni, akkor kell hogy legyen Nitrox végzettséget igazoló kártyád és azt minden bázis el szokta kérni.

UEF, logbook, búvár, merülési napló

Merülési napló

Te tudod pontosan mennyit merültél?
Azt vettük észre, hogy a legtöbb búvár nem igazán tölti ki a merülési naplóját vagy nincs is neki. Ez nem igazán jó gyakorlat. Könnyen el lehet szállni a merülések számával, ha nem tudod pontosan mennyi is az annyi.
Vidd magaddal a naplódat is, hiszen a merülési naplót is sok helyen elkérik, hogy ellenőrizzék Te mikor merültél utoljára és milyen tapasztalatod volt eddig.
Thaiföldön (bizonyos bázisok), ha egy évnél régebben merültél, akkor megpróbálnak eladni neked egy felfrissítő tanfolyamot, és csak ez után engednek normálisan merülni.
Másrészről ha szeretnél újabb és újabb tanfolyamokra jelentkezni, akkor az oktató is kérheti hogy igazold a tanfolyamra való jelentkezés minimális merülés számát.

A merüléseid nyilvántartására már léteznek LogBook app-ok is amit a telefonodon tudsz futtatni.

búvár kártya, logged dives, UEF
Ha nagyon nem szereted írni a merüléseket, akkor a merülés nyilvántartó kártyát neked találták ki.
Ilyen igazoló kártyát, akkor vásárolhatsz magadnak, ha már lemerülted a rajta szereplő számot. Így ha neked bizonyos merülési szám (100+) után nem fontos, hogy tudd hogy mennyi merülésed van, akkor egy ilyen kártyát vigyél csak magaddal.

A merülési naplóról ITT olvashatsz többet »»»

búvár orvosi igazolás

Búvár orvosi igazolás

Sok helyen kérik, hogy legyen érvényes orvosi igazolásod arról, hogy merülésre alkalmas vagy.
A UEF napló utolsó lapján van is erre megfelelő hely, amit a háziorvossal ki tudsz töltetni és magaddal tudsz vinni.
De ha komolyabb vizsgálatra van szükséged akkor a Baromedical vizsgálatát javaslom (cca. 10 000Ft), hisz itt kifejezetten búvár szempontból fognak megvizsgálni. A vizsgálat után pedig az itt látható műanyag kártyát kapsz, ami egy évig érvényes.
baromedical búvár alkalmassági orvosi kártya

Miért kell évente orvosi vizsgálaton részt vennie egy búvárnak?!

Magyarországon a búvárkodás sport tevékenység. Így a sport törvény vonatkozik rá. A sporttörvényben pedig benne van, hogy minden sportolónak kötelező évente orvosi vizsgálatra menni.
A biztosítók feltételei között pedig elsőként megemlítik, hogy be kell tartani az MBSZ (Magyar Búvár Szakszövetség) szabályzatát. Az MBSZ-re pedig vonatkozik a sport törvény.

Vannak helyek ahol ilyen papír nélkül nem is szállhatsz hajóra.
Véleményem szerint pedig nem árt ha az ember legalább évente egyszer elmegy egy orvoshoz.

Biztosítási kötvény

Búvártúrára elengedhetetlen, hogy kössél biztosítást.
Ezt ma már könnyen meg tudod kötni neten keresztül is.
A visszaigazoló emailt pedig kinyomtatva is érdemes elvinned magaddal, hiszen nem mindenütt van internet lefedettség.
Érdemes átküldened a csapat vezetőjének vagy a búvárközpontnak is ahova merülni mész.
A cassiopeia szafarihajónál, például már az utazás előtt át kell küldeni a kötvény számát és a biztosító nevét.

+1 tipp: A lakó- vagy kabintársaddal is érdemes megosztanod, hisz ha bármi történne veled akkor jó ha valaki más is tudja hogy milyen biztosítót kell értesíteni.

Merülési engedélyek

Kevesen tudják, de sok helyen engedély köteles a merülés.
Talán azért nem köztudomású ez a tény, mert ezt legtöbbször az adott túra vezetője, szervezője szokta intézni.
Horvátországban például, csak pár éve szüntették meg a külön személyenként kiváltandó merülési engedélyt.
Tehát ha Horvátországban bázisról merülsz, akkor a bázisnak van ilyen engedélye és neked nem kell külön kiváltani.
Más helyeken, akár a magyar tavakban is nem árt előre tájékozódni, hogy az adott helyen milyen merülési engedély szükséges és hogyan lehet azt beszerezni.

merülési nyílvántartó tartóLogBook tartó

És hogy mind ezt a sok iratot egyben tudd kezelni, érdemes beszerezned egy LogBook tartót.
Ebben a sokszínben kapható tartóban minden kártyádnak van hely, és szépen rendezve tudod magaddal vinni a túrákra.
Ha te is szeretnél egy ilyen praktikus dossziét magadnak, akkor jelezd felénk az [mailto]info@tbkdivers.com[/mailto] -os mailcímen.

Végére pedig egy lista, hogy semmi ne maradjon otthon:

Útlevél/Személyi
(Vízum)
Búvár igazolvány
Specialitás minősítő igazolvány
Merülési napló
Orvosi igazolás
Biztosítási kötvény
Merülési engedélyek

Búvár jelzések tanulása app.-ok segítségével.

$
0
0

Búvárkodás közben – mint tudjuk, – nem igazán lehet beszélgetni a víz alatt.
Persze vannak már kommunikátor eszközök amiket fullface maszkokba lehet beleépíteni, de ezek ára igen magas. Talán ez is az oka annak, hogy nem terjedtek el a rekreációs búvárkodás világában.

Búvár kézjelzések

Végzett búvárként biztos tudod, hogy a merülés előkészítésébe beletartozik az is, hogy mindent meg kell beszélni a felszínen (útirányt, merülési időt), ide tartoznak a kézjelzések is, hiszen ezek a jelzések is eltérőek lehetnek képzési rendszerek illetve minősítési szintek szerint.

Azért is érdemes megbeszélni, mert lehet hogy vannak ritkán használt jelzések amiket elfelejtettél.
Gondolok itt például a különböző lámpa jelzésekre melyeket főként éjszakai merüléseknél használunk.

Vannak kötél irányítási és barlangi jelzések is.
Az elsőt egy mentő búvári vagy jég alá merülő búvártanfolyamon a másodikat egy roncsmerülő vagy barlangi búvár tanfolyamon tanulhatod meg.

Tudtad, hogy a Technikai vagy fotós búvárok a legtöbb búvár jelzést egy kézzel tudják mutatni?!

számok búvár jelzése

Ez azért van mert nekik legtöbbször szükségük van a másik kezükre, hisz abban lámpát, orsót vagy egyéb eszközt(fényképező gépet) tartanak. És így csak egy kezük marad a kommunikálásra.

 

Tengeri élőlények kézjelzései

állatok, búvár, jelzés, kézjelzés,

A búvárjelzések legnagyobb változatosságát az élőlények jelzésénél tapasztalhatjuk.
Ha megtaláltál és esetleg be is tudtál azonosítani egy élőlényt, akkor azt biztos szeretnéd megmutatni a társaidnak is.
Ilyenkor jelzések igen érdekesen alakulnak, persze vannak egyezményes jelek is, de legtöbb esetben inkább egy MostMutasdMeg vagy Activity játékra emlékeztet ahogy a búvárok próbálják elmagyarázni egymásnak mi is van. 🙂

Gyakorlásnak is remek a DivingSigns app.

búvár kézjelzések, víz alatti kommunikáció

Ez a kis játék gyakorlatilag egy memori, ahol a jelzéseket kell párosítanod egy magyarázó szöveghez.
Érdemes eljátszani vele egy kicsit, hogy ezzel is rögzítsük az alap kézjelzéseket.

búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések
Az játék ingyenesen letölthető IPhone-ra. Innen>>>
A játék elérhető német vagy angol nyelven.

Egy másik érdekes applikáció OK2DIVE.

Ebben a kis fizetős (1eur) programban, magaddal viheted a kb 180 különböző búvárjelzést.
búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések búvár kommunikáció, búvárkodás, kézjelzések, élőlények
Sőt az itt megtalálható jelzésekre rákattintva megnézheted magának az élőlénynek a képét és leírását is (természetesen ez is csak német vagy angol nyelven).

Teszteld magad!
búvár kézjelzés teszt

Neked meddig sikerül eljutni?
Íme egy oldal ahol tesztelheted képességeidet:
http://www.scubasigns.com/skills/index
Jó szórakozást!

Viewing all 55 articles
Browse latest View live