Quantcast
Channel: kezdő búvártanfolyam Archives - Titán Búvár
Viewing all 55 articles
Browse latest View live

Félelem a mélységtől… tipp hogyan győzd le.

$
0
0

Nemrég a facebook oldalunkat követő búvártól egy kérdést kaptam:

“Hello! Az a kérdésem lenne, azt lehet orvosolni, hogy valaki ne féljen a mélységtől?
Én szeretek mélyre merülni de amikor már nem látom a feneket csak kékséget akkor félelem tör ki belőlem?”

Ez a kérdés késztetett hogy megírjam az alábbi válasz levelet, melyet most veled is megosztok, hisz talán te is okulsz a válaszokból!

búvárkodás, mélység

Hogyan győzd le a mélységtől való félelmedet!

“Szia,
Rövid és hosszú választ is tudunk adni a kérdésedre.

Az egyszerű válasz az hogy ha megtanulsz jól lebegni akkor elmúlik a félelem… hiszen nem “esel” lefele, hiába van alattad 20-30m biztonságban tart a felszerelés és a biztos tudásod.
A lebegés lényege az, hogy uszonymozgás nélkül egy helyben tudsz az adott mélységen lenni.

Honnan láthatod hogy épp jól lebegsz?

Onnan, hogy ha abba hagyod az uszonyozást, nem emelkedsz vagy nem süllyedsz (még egy kicsit sem) akkor épp semleges a lebegőkepésséged tehát lebegsz. 🙂

Merülés alatt ha egy csapatban úszol, akkor figyeld meg a mozgásodat.
Ha nem jól lebegsz, akkor felfele vagy lefele kell úsznod ahhoz hogy egy szintben tudjál lenni a csapattal.
Pedig úszás helyett, csak egy kis levegőt kéne fújni vagy épp kiengedni a jacketből (BCD-ből).
Ha pedig jól van beállítva a lebegésed, akkor tart a jacket és max. a tüdőddel játszol hogy egy kicsit emelkedj vagy süllyedj.

(Ha jól lebegsz, azzal még levegőt is spórolsz hisz az úszás csak az előre haladáshoz használod és így az izmoknak kevesebb oxigénre van szükségük.)

tökéletes lebegés, búvár, búvárkodás

A lebegést sokat kell gyakorolni! Méghozzá kis mélységben kell megtanulni lebegni, hisz ott a legnehezebb.

A hosszabb válasz több részből tevődik össze:

1. Nem kötelező merülni.

Ha tudod magadról, hogy nem szereted a nagy mélységet akkor ne ússzál olyan terület fölé ahol nem látsz le. Akár ki is hagyhatsz egy merülést ha tudod, hogy olyan helyre tervezik ami neked problémát, szorongást okoz. (hivatkozhatsz bármire, de én azt javaslom hogy mond el őszintén mindig a véleményed félelmedet, mert akkor a DM is tudni fogja és esetleg áttervezi a merülést, vagy több csoportra bonja a csapatot) Egy biztos ha te már a parton szorongsz a merülés miatt, akkor nem fogod élvezni a víz alatt sem. Pedig a merülést élvezni és nem túlélni kell.

2. Jól legyél kisúlyozva és ismerd a felszerelésed!

A check dive segít mindent beállítani, megismerni.
A check dive esetében kis mélység, gyakorlás és sok idő van arra hogy összekészülj, beállítsd a lebegésed és a súlyozásod.
Nagyon fontos hogy ne legyél túlsúlyozva, 10/1kg alapszabály nem rossz de Vigyázz! sokban függ a víz típusától (édes/sós; sőt van különbség a tengerek só tartalma között is), a palack anyagától (alumínium/acél) és méretétől (10/12/15/18l) és a ruha típusától és vastagságától is.
Fontos hogy ismerd a BCD-det tudd, hogy hogyan tudod feltölteni levegővel, hol vannak rajta a leeresztő szelepek, és az is fontos, hogy a hevederek a testedhez jól illeszkedjenek.
De itt említeném meg azt is, hogy szépen rendezetten legyen rögzítve minden tömlő. Hiszen ha szanaszét lebeg a bordás tömlő nem biztos hogy könnyem oda tudsz nyúlni ha tölteni vagy ereszteni kell belőle.

3. fontos a viszonyítási pont.

buvar-aramlas-felelem-merules

Ez legtöbb a merülés alatt a melletted lévő fal, aminek látványa viszonyítási pontként is felfogható. A falon látod hogy emelkedsz vagy éppen süllyedsz. A fal biztonságot ad hisz mindig vannak párkányok kitüremkedések amik segítenek biztos talajt érezni magunk körül. Sőt rossz esetben a falba bele is lehet kapaszkodni, így megtudod akadályozni az esetleges leesést illetve a feldobódást is. (Persze oda kell figyelni mit és hol fogsz meg figyelve hogy ne romboljuk a környezetet illetve nem előnyös beletenyerelni egy kőhalba vagy egy tűzkorallba sem.)

Ha nincs fal a közelben akkor a társad vagy a merülésvezetője is fix pontként használható és oda tudsz figyelni rájuk, sok esetben ez persze azt eredményezi hogy a 3. pár is a merülés vezető “nyakára mászik” ami nem túl egészséges hisz felborítja a merülés rendjét. (viszont ha te jelezted a vezetőnek hogy te tartasz a mélységtől akkor egy jó vezető biztos hogy magához közel fog beosztani pároddal együtt)

búvár. búvárkodás, bolya, áramlás,

Felemelkedés esetén ha nincs viszonyítási pont akkor jöhet a jelzőbolya. A UEF-nél kötelező hogy mindenkinél legyen, sőt ugye tanfolyamon meg is tanuljuk biztonságosan használni. Ilyen esetben a jelzőbolya kötele a viszonyítási pont. Persze ebbe nem igazán lehet megkapaszkodni, hisz nem bír el.

És ami szintén kötelező a UEF-nél a komputer aminek az adatait nézve is kapsz visszajelzést az éppen aktuális mélységedről.

4. Ha félsz a mélységtől Ne merülj a kékben.

A kékben merülés egy nehéz merülési forma, hiszen itt nincs viszonyítási pont. Tehát csak a műszereidre tudsz hagyatkozni. Ha te nem szereted a mélységet, illetve nem tudsz jól lebegni, akkor ilyet merülésen ne vegyél részt.
A kék merülés esetén vagy egy faltól szoktunk eltávolodni a kék felé nagy halak cápák manták reményében, vagy direktben a kékben merülünk el pl. egy roncshoz bár általában ilyenkor egy levezető kötél segíti a búvárokat, hogy ne tévedjenek el.
A kötél irányt mutat és emelkedésnél segíti a biztonsági megállót is megtartani.

5. Tudd hogy milyen áramlás van a merülőhelyen.

áramlás búvárkodás

Ha egy kicsit is félsz a mélységtől, akkor olyan helyen ne merülj ahol esetleg lefele irányuló áramlás lehetséges.

5. Lebegj jól! Gyakorolj sokat!

szárazruha búvártanfolyam búvár lebegés

A jó lebegésről már fenn írtam…De a gyakorlást még egyszer kiemelném hiszen sokan alábecsülik a medencés merülések, és a medencében gyakorolható feladatok súlyát.

A medencés gyakorlás fontos lépés ahhoz hogy kezdőből haladó, vagy akár egy profitból technikai búvár váljon.

Hogy milyen medencés gyakorlatok vannak arról egy következő cikkünkben lesz szó.

 


Egyiptomi Búvártúra Dahabon | 2018 május 20-27 Pünkösd

$
0
0

Igazi pihenés és életed legszebb búvármerülései várnak téged és családodat Dahabon!
Vegyél részt Egyiptomi búvártúránkon és búvárkodj a vörös-tenger egyik legszebb részén idén áprilisban is. Búvártúra búvároknak és családjaiknak. Nézd meg az ajánlatunkat>>>

Miért és hogyan búvárkodunk?! Dokumentum film a Titán Búvár Iskolával

$
0
0

Búvároktatás és búvártanfolyam Budapesten, búvárkodás Magyarországon és a világban a Titán Búvár Iskolával.

Hegyesi Fanni dokumentum filmje.

Hegyesi Fanni egy iskolai feladata miatt keresett meg minket, azzal az ötlettel, hogy szeretné azt bemutatni egy dokumentum filmben, hogy mi a Titán Búvár Iskolánál miként oktatjuk a búvárokat, és milyen gondolatokat vallunk a biztonságos merülésről és a búvároktatásról.

Örültünk ennek a megkeresésnek, és izgatottan álltunk a forgatás elé.

Fanni forgató csapatával elkísért minket az elméleti, uszodai és a nyílt vízi képzés helyszíneire is. Így átfogó képet próbál festeni a kezdő búvártanfolyam menetéről. Riportjában arról kérdezett, hogy mennyire extrém sport a búvárkodás, milyen vélt vagy valós veszélyeket rejt, mennyire nehéz megtanulni és hogy mi (Attila és Ritsy) miért kezdtünk bele az első búvár tanfolyamunkba.

Köszönjük a Filmet a készítőknek: Fanninak, Dánielnek, Dórinak és Bálintnak,
Továbbá köszönjük a filmben szereplő tanítványainknak és búvároknak is.

Titán Búvár Hírek :: Titan Divers News

$
0
0

Összeszedtük neked a világ legfrissebb búvárhíreit!
Most minden reggel az “asztalodon” a friss ropogós Titán Búvár Hírek!
Iratkozz fel, hogy le ne maradj az újdonságokról!


Búvárfelszerelés – Milyen Búvárruhát vigyünk, vegyünk?

$
0
0

Ismét kaptunk egy kérdést aminek a válasza véleményem szerint mindenkit érdekelhet.

Milyen vastag neoprén búvárruhát vigyek magammal, ha búvárkodni szeretnék?

Természetesen a válasz nem olyan egyszerű, sok kérdést felvet de vizsgáljuk meg a legelejéről:

Mire való a neoprén búvárruha?

A búvárruha véd a kihűléstől, és részben vagy egészében védi a testünk felületét vízben lévő élő és élettelen dolgok okozta károsodástól is, illetve a káros napsugárzástól.

neopren-buvar-ruha-neopren-anyag

A neoprén búvárruha (általában) úgynevezett “nedves búvárruha”, amibe bemegy a víz de a mikrocellás szerkezete alig engedi cserélődni a vizet, így a testünk hője felmelegíti azt és ezáltal lassabban hűl ki a búvár, mint ha nem lenne rajta ruha.

(Ne feledd a búvárok lassan úsznak hisz a víz alatt nézelődnek és így nincs nagy izom munka ami azt eredményezi hogy az izmaid nem termelnek annyi hőt mint ha úszni mennél, tehát ha nincs rajtad búvárruha, akkor gyorsabban elkezdesz fázni mint ha lenne. Ezen felül egy palackos búvár akár több órát is a víz alatt tölthet és mélyebbre mehet mint a felszínen lévő úszó, így hidegebb vízrétegeket érhet el.)

A búvárruhákat típus és vastagság szerint is lehet csoportosítani:

Vastagság szerint 2-3-5-5.5-6-7 mm -ig találsz ruhákat. Vastagság minél nagyobb annál jobb a hőtartása egy ruhának.

Típus szerint vannak a:

  • Sorty ruhák (főként meleg vízbe, és szabad tüdőzéshez használják)
  • Teljes testet fedő overallok (ajánlott palackos búvárkodáshoz, és a vékonyabb változatai pedig akár szabadtüdős búvárkodáshoz.)
  • Több részes megoldások, overall + egy rávehető rövidnadrágos felső rész (megfelelő megoldás lehet meleg, közepes de akár hidegebb vízben való palackos merüléshez is)

búvár, búvárruha, shorty, overall

1. Hová mész nyaralni?

A vizek hőmérséklete évszaktól, időjárástól és elhelyezkedésüktől (a föld melyik pontján található) függően változhat.
A 14 fok alatti vizeket hideg, míg a 32 fok feletti vizeket meleg vizeknek nevezzük.
Búvárként neked a legmegfelelőbb ha mindig az adott víz melegségének megfelelő vastagságú búvárruhát veszel fel. Meleg vizekben vékony overallt vagy sorty-t, a hidegebb vizekbe pedig 5-6 mm-es esetleg felsővel ellátott ruhát. (Nagyon hideg vizekhez, pedig ajánlott száraz ruhában merülni, de ne feled a szárazruha biztonságos használatát, külön meg kell tanulni és gyakorolni kell.)

2. Szabadtüdős vagy Palackos merülésre készülsz?

Lényeges a kérdés, hiszen más más a merülés ideje és mélysége attól függően, hogy palackkal vagy szabad tüdővel búvárkodunk.
Illetve az is számít mennyi időt szeretnénk a víz alatt tölteni.

A szabadtüdős búvárok idejük nagy részét a felszínen töltik, így nem kell vastag ruha nekik.
Viszont érdemes vigyázni, hogy nehogy leégjél!

TIPP: Min. fél órával a vízbemenetelt megelőzően, kend be magad erős napvédő krémmel. A félóra azért kell hogy a krémet a bőröd felszívja, így nem a vizet fogod szennyezni vele, és megfelelő védelmet fog biztosítani neked a snorkerezés alatt.

Szabadtüdős merülésnél, ha szeretnél a víz alá lebukni egy vastag búvárruha csak hátráltatna, hiszen minél vastagabb a ruha annál nagyobb a felhajtó ereje is.
A ruhák felhajtó erejét ólomsúlyokkal szokták ellensúlyozni, hogy könnyebb legyen a lemerülés. Az ólmokat főként ólomövre felfűzve a derekunkon viseljük. Nagyon fontos, hogy ezeknek a súlyoknak könnyen eldobhatónak kell lenniük! (Nyíltvízi merüléseknél az ólomöv csatt utáni túllógó végét sosem tűrjük be, és nem csomózzuk meg!)
Szabadtüdős merülés esetén mindig azt tanítjuk, hogy annyi súly kell egy búvárra, hogy az segítse az elmerülés, de semmi plusz energiába ne kerüljön a felszínen maradás. Tehát a felszínen egy kicsit se keljen taposni a vizet. Ez ideális esetben 1-2kg ólmot jelent.
(Ólmokkal való merülés veszélyeket rejt magában, biztonságod érdekében végezz el minimum egy szabadtüdős búvártanfolyamot. )

Általában ha palackkal merülsz akkor sokáig vagy a vízben és ha mélyebbre is akarsz menni, akkor érdemes vastagabb és a teljes testet fedő ruhát felvenned!

3. Milyen mélyre merülsz?

Az sem mindegy, hogy milyen mélyre készül merülni a búvár hiszen a vizek hőmérséklete réteges, tehát lehet hogy a felszín közelében meleg, majd 2-3 m után egy hőválasztó réteget találhatsz ahol akár 10 fokot is eshet a hőmérséklet. Így lehet hogy ha fent nem is de minél mélyebben vagy annál inkább érezni fogod hogy hideg a víz, és kisvártatva fázni kezdesz.

Ne feledd! Egy merülésnél a jó közérzetet két dolog határozza meg, az egyik a látótávolság a másik pedig a hőmérséklet.

A következő táblázatban nyári és szép időben való palackos merüléshez használható ruhákhoz találsz ötleteket:

Magashegyi merülések: Több részes megoldások vagy Szárazruha*
Bányatavak (pl: Magyarországon): Félszáraz 7mm vagy 5-6mm-es neoprén ruhák*
Mediterrán tengerek (pl: Adria): 5-6mm-es neoprén ruhák*
Meleg tengerek (pl: Egyiptom): 5-6mm-es neopréntől** a 3mm-es neoprén ruhákig évszaktól függően.
Trópusi tengerek, óceánok (Thaiföld, Bali): 3mm neoprén ruhák.

* Hideg vizeknél nagyon fontos a kiegészítők által nyújtott hővédelem is. Gondoskodj csukjáró, esetleg kesztyűkről és érdemes neoprén zoknit vagy csizmát is beszerezned.

**Egyiptomban ha 5-6mm-es ruhát használsz érdemes arra figyelni hogy merülés előtt beöltözve, ne tartózkodj sokat a napon vagy zuhanyozz le, nehogy túlmelegedjél és rosszul legyél.

A palackos merülés részletes leírásra nem térünk ki hiszen a palackos merülés előfeltétele, hogy elvégezz egy búvár tanfolyamot, így ott minden részletre fény derül majd.

 

+1 Tipp:
Nehezen jön fel a neoprénruha?

búvár, búvárruha, felvétel, neoprén

Ha neked is gondot okoz a neoprén ruha felvétele, akkor használhatsz alá öltözetként un. likra ruhákat, vagy ha egyszerűbben szeretnéd megoldani akkor egy tescós zacskót is, tekerd a zacskót a lábfejedre vagy a kezedre, és meglátod hogy milyen gyorsan felcsúszik a neoprén ruha. (De vigyázz, hogy a zacskó utána nehogy a tengerben landoljon!)

 

Búvár tudástár – Fülfájás

$
0
0

A búvárkodás egyik legkelletlenebb része lehet az hogy ha fáj a füled. A  kezdő búvár tanfolyamon vagy akár egy próba merülés alkalmával biztos hallottál arról hogy hogyan kell kiegyenlít.

Mostani cikkünk azt mutatja be, hogy hogyan tudod megoldani a fülfájásból eredő problémákat.

(Az alább leírt tanácsok, kizárólag oktatói ajánlások és nem orvosi vélemények.
Így, ha komolyabb problémád van mindenképp keresd fel orvosodat.)

Mitől fáj a fülünk búvárkodás alkalmával?

Biztos már érezted ahogy a víz alá mész a víz nyomást gyakorol a dobhártyádra ami egy kellemetlen érzéssel gyakran fájdalommal párosul.

Ennek az az oka hogy a füledben a dobhártyád mögötti területen kisebb nyomás van mint a dobhártyát külső felületén ami a vízzel közvetlenül érintkezik.

Ilyenkor ki kell egyenlíteni a külső és a belső nyomást, akár palackkal akár  szabad tüdővel merülsz.

Semmikép nem javasoljuk hogy egyedül kezd el gyakorolni. A kiegyenlítés folyamatát egy kezdő Freedive vagy palackos búvártanfolyam alatt szakavatott oktatók jelenlétében érdemes megtanulni és gyakorolni! (Hiszen nem csak a fülünkben kell kiegyenlíteni, hanem pl. a maszkunkban is!)

búvár, fül, kiegyenlítés, valsava, frenzel

 

A kiegyenlítésnek két formája létezik:

1. Valsalva módszer:

A Valsalva módszerrel a búvár maszkon keresztül befogott orrán próbál levegőt kifújni, melynek hatására megnyílik az Eustach kűrt és nagyobb nyomású levegő áramlik a dobhártya mögötti területre.

búvár, fül, kiegyenlítés

2. Frenzel módszer:

A Frenzel módszernél  nyeléssel és/vagy az állkapocs mozgatásával nyitjuk meg az Eustach kürtöt.

(Ez olyan mint amikor a repülőgépen cukorkát osztogatnak hogy az utasok nyeljenek leszállás közben)

A két kiegyenlítés forma közül a Frenzel módszer az amelyik kevésbé terheli meg a fülünket. A legtöbb búvár tanfolyamon ezt a módszert ajánlják. Viszont sajnos ezzel a módszerrel a búvároknak csak egy elenyésző százaléka tud kiegyenlíteni. Ezért legtöbben a Valsalva módszert alkalmazzák.

Tipp!

Ha nem szeretnéd, hogy fájjon a füled akkor a Valsalva módszer alkalmazása előtt mindenképp fújd ki az orrodat, ezzel megelőzheted a gyulladást. Hiszen így nem kerül váladék a dobhártyád mögötti részre.

Hányszor kell kiegyenlíteni?

A búvárok a kiegyenlítést folyamatosan csinálják, ahogy egyre mélyebbre merülnek. Persze minél mélyebben van a búvár annál ritkábban kell kiegyenlíteni, hiszen a relatív nyomásnövekedés a mélység növekedésével csökken.

Nem tudsz kiegyenlíteni?!

Fontos szabály! Ha nem tudsz kiegyenlíteni akkor ne merülj mélyebbre mint ahol már érzed, hogy egy kicsit “nyom” tehát nem fáj hanem már érzed a nyomást a füleden.

búvár, veszély, stop, kiegyenlítés

Ilyenkor tilos mélyebbre merülni. Hiszen ha tovább ereszkedsz, akkor akár be is szakadhat a dobhártyád.

Tehát mindig akár méterenként is egyenlíts ki! Ez persze könnyebb ha palackkal merülsz, mert akkor van levegőd és időd a próbálkozásra.

Hogyan előzhető meg a fülfájás, ha búvárkodsz?

A fülünk belső felén természetes védő réteget képez a fülzsír.  Viszont több egymás utáni merülés esetén, sajnos kimossuk ezt a védő réteget a fülükből és az így felpuhult részeken könnyebben meg ülnek a baktériumok amik gyulladáshoz vezetnek.

Megelőzésképpen érdemes olajos cseppeket használni merülés előtt.

Merülés után pedig sose felejtsd el (főleg ha sós vízben merültél) édes tiszta vízzel kiöblíteni, majd pedig a lehetőségekhez képest megszárítani a füled.

Fülpucoló használata szigorúan tilos!

A kórokozók elleni védelem és a hatásos szárítás érdekében érdemes alkoholos fülcseppeket használni merülés után. Ezek szárítják a füled belső felületét és antibakteriális hatásukkal védik is.

Ha már fáj a füled búvárkodás után.

A fül fájás megnehezíti a búvárkodást, sőt néha nem is tudsz tovább merülni.

Mi a búvárainak legtöbbször az egyiptomi Otal fülcseppet szoktuk javasolni.

Otal-fulcsepp-egyiptom

Ugyan ilyen jó ha az itthoni patikákban kevertetsz magadnak egy szárító hatású Otogutta borica nevű fülcsep. De ennek elkészülte legalább egy napot vesz igénybe. Tehát ne hagyd az utolsó percre a beszerzését!

otogutta-borica-buvar-fulcsepp

Mind két szer esetében ajánlott egy-két (4-5) cseppet cseppenteni először az egyik, majd a másik füljáratba. De a kettő között legalább öt percig hagyni kell hogy benne legyen a szer. Tehát oldalt dőlve érdemes csinálni.

Ha már fáj a füled a jó öreg meleg sós melegítés is szokott használni.

Ha pár napig nem javul akkor érdemes orvossal megnézetni.

Ha nem tudsz kiegyenlíteni nem merülj!

Amennyiben mégis merülnél, és még lefele kínszenvedések árán sikerül is a kiegyenlítés, lehetséges hogy a felfele emelkedésnél fog nagyon fájni a füled. Ilyenkor a jó megoldás (ha már ott vagy) az, hogy a lehető leglassabban emelkedsz fel a felszínig.

Lyukas dobhártya

Lyukas dobhártyával nem lehet merülni. Ilyen estben is fordulj orvoshoz!

+1 tipp

Ha csuklya van a fejeden előfordulhat (néha még csukja nélkül is), hogy egy kis levegő marad a külső hallójáratodban, és ennek hatására nem sikerül vagy csak lassan megy a kiegyenlítés. Ilyen esetben engedj vizet füledbe, és úgy próbáld meg. természetesen betartva a fent leírtakat.

 

Biztonságos merülést kívánok neked!

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

$
0
0

A napokban a Búvárinfó (ami talán az egyik legrégebbi magyar búvár információs weblap és újság) egy izgalmas cinksorozatra hívta fel a figyelmünket.
A kezdőknek írt angol nyelvű cikksorozat a szabadtüdős búvárkodás világába vezet el minket.

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

Emma Farrell egy 20 részből álló sorozattal segít megismertetni minden kezdő szabadtüdős búvárt ezzel a speciális búvár sporttal.

emma-farrell-szabadtödős-búvár

Megismerkedhetünk benne a freedive különböző formáival, a hozzá használt felszerelésekkel, az élettani hatásokkal, és a tanfolyamokkal is.

dinamikus apnea freedive búvár statikus apnea búvár
Fontos azonban megjegyezni, hogy ezen anyagok elolvasása nem elegendő ahhoz hogy biztonságban képes legyél végrehajtani bármilyen szabadtüdős technikát. Sőt bizonyos technikák gyakorlásánál nagyon fontos, hogy képzett szabadtüdős oktató jelen legyen, hiszen csak így tudod elkerülni az akár maradandó egészségkárosodást.

Erre a cikksorozat is külön kitér, és javasolja hogy ha a szabadtüdős Freedive érdekel akkor mindenképpen vegyél részt egy kezdő Freedive tanfolyamon!

A cikkeket ITT olvashatod el >>>

Nálunk ezt a tanfolyamot Engyel Ákos Apnea versenyző és Freedive oktató tartja! Ha tényleg érdekel a búvárkodás ezen formája akkor tőle érdemes tanulni. És ajánljuk hogy ne csak ezeket a cikkeket olvasd el. Ákos több mint 14 éve foglalkozik Apnea versenyzéssel, és csapatával állandó edzést tart, így Ő tényleg felkészült és ért a búvárkodás ezen részéhez.

Következő Freedive tanfolyam és jelentkezés:

Esemény Időpont Szabad helyek
Titán Tengerbiológia tanfolyam - február 03-04 2018/02/03 - 2018/02/04
09:00 - 17:00
5

 

 

Jó olvasgatást és biztonságos merülést kívánunk!

 

Búvárkodásról gyerekeknek! TV-riport

$
0
0

Pár hete egy igen kedves felkérésnek kellett eleget tennem.

A búvárkodásról kellet beszélnem az “Ismerd meg!” című TV műsorban gyerekekkel.

Habár 4 perc igen kevés idő arra, hogy a részletekbe is bele lehessen menni, mégis remélem érdekes volt mindazok számára ez a kis etűd akik még nem próbálták a búvárkodást.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Az ott lévő gyerekekkel jóval többet tudtunk beszélgetni.
Meg tudtam mutatni, hogy hogyan kell felvenni a maszkot (szabályosan 🙂 ), és hogy mikre kell odafigyelni egy maszk kiválasztásánál.

Beszéltünk arról is hogy nálunk a gyerekeknek 8 éves kortól már el lehet kezdeni a búvárkodást igaz akkor még csak medencében, de 10 évesen már nyíltvízen is merülhetnek oktató felügyelete alatt.

Beszélgettünk a szabadtüdős merülésektől a gyermekbúvár tanfolyamokig mindenről, sőt megnézhették a UEF gyermekbúvár tankönyvet is ami kifejezetten a gyerekeknek íródott és az ő nyelvükön magyarázza el a búvárkodáshoz szükséges elméleti anyagot.

UEF gyeremkbúvár, gyerek, búvár, búvárkodás

Kipróbáltuk, igaz most csak szárazon, hogy milyen a légzőautomatán keresztül levegőt venni, és megmutattam azokat az alapfelszereléseket amiket a nyíltvízi merüléseken magunkkal szoktunk vinni.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Nézd meg Te is a műsor idevágó részét!

Köszönjük a lehetőséget az M5 stábjának a riportereknek Tóth Csillának és Dósa Lorettának és a műsorban szereplő gyerekeknek!


DAN – Búvár baleset biztosítás. Hogyan kösd meg?!

$
0
0

Ha már eldöntötted hogy a DAN búvár baleset biztosítást fogod választani, akkor szeretnénk egy kis képes  segítséget adni neked ehhez a művelethez.

DAN – Búvár baleset biztosítás. Hogyan kösd meg?!

Mielőtt belekezdünk, érdekel, hogy milyen búvár biztosítások vannak még?
Akkor olvasd el EZT a cikkünket is! KATT ide >>>

 

Az alap az hogy a keresőbe https://daneurope.org/ -ot írd be. Hiszen csak ezen a felületen keresztül tudsz majd Európai országból biztosítást kötni.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Itt válaszd ki a Biztosítás/Insurance menüpontot

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ezek után több lehetőséged is van, ha te sima búvár vagy, Recreációs vagy Technikai akkor a Sport Member-t válaszd. Ha viszont oktató vagy Merülésvezető DM vagy és ezzel is foglalkozol, tehát oktatsz vagy merülést vezetsz, akkor a Pro Member-t kell választanod.

Persze köthetsz egy-egy tanfolyamra is (Student Insurance) ezt amúgy az oktatód is megkötheti neked. Vagy a klubbók/búváriskolák is köthetnek az oktatóikra, dolgozóikra, és még választhatod a családi részt is, de ezekre most nem térek ki.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

A pontos biztosítási paraméterekért válaszd ki a Magyarország/Hungary részt a legördülő menüben és itt megnézheted és összehasonlíthatod, hogy mikor mennyit térit a különböző biztosítási fokozat Bornze/Silver/Gold. Mint a lenti képen látod a Bronz főként Rekreációs merülésekre ad fedezetet, míg a Silver és a Gold már a Technikai merülések esetén bekövetkezett balesetek után is biztosít. (Persze csak akkor, ha volt megfelelő képesítésed az adott merülésre és minden szabályt betartottál.)

Miután kiválasztottad melyiket szeretnéd, akkor alul ismét választanod kell, először országot, majd biztosítási csomagot. (A csomagot később is tudod módosítani!)

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Itt megnézheted az árakat és a csomagon belül választható extra szolgáltatásokat az első kép az alap beállítást mutatja míg a második képen az általunk javasolt extra költséggel járó beállításokat láthatod.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Mi a magunk részéről megszoktuk emelni a baleseti halál esetén kapható összeget, persze ez 15000ft-al drágítja a költségeinket, de ha meghalunk, akkor legalább egy kis tartalékot hagyunk a családunkra. Erről előző cikkünkben is olvashatsz ITT>>>

Illetve nekem mint családos embernek fontos hogy ha velem utaznak a gyerekek, akkor akkor nekik is legyen baleset biztosításuk az útra, és ezzel ne keljen külön foglalkoznom. Ezt az opciót lehet 3 családtagra (7500ft-ért) vagy kár 6 családtagra (15000ft-ért) is kiterjeszteni.

Ha viszont te 90 napnál többet töltesz utazással külföldön, akkor a Travel No-Limits utasbiztosításokat válaszd. Persze ez sokkal drágább… de biztos jobb fedezetet ad mint a hitelkártyához kapható ingyenes kötvény. 🙂

(Az ilyen bankkártyás kötvényeket nem is érdemes komolyan venni, búvárkodáshoz pedig egyszerűen el kell felejteni! És ez igaz az EU-s TB kártyával is, hiszen ez is csak sürgősségi alap dolgokat fedez.)

Ezek után, nyomj a Join gombra.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

A követező oldalon ha már volt DAN biztosításod és rendelkezel kártyával/kártyaszámmal, akkor válaszd a Yes opciót. És azonnal be tudsz loginolni a saját felhasználódra, így nem kell megadnod egy csomó adatot ismét. (Amúgy a Access your MyDAN gombnál ezt ugyan úgy megteheted.)

De most – gondolom – először kötsz búvárbiztosítást itt a DAN oldalán tehát nyomj a No gombra, majd pedig a narancssárga Next gombra.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ezek után értelem szerűen ki kell töltened az alábbi formot a saját adataiddal.

  1. Itt is tudsz választani hogy Sport (nem hivatásos búvár)/vagy Pro (oktató/DM) búvár vagy… (és még a fenn említett egyéb lehetőségek közül is.)
  2. Választanod kell egy jelszót (8-20 karakter), majd meg kell adnod az e-mail címedet. (Felhasználó neved a kártya számod első 6 számjegye lesz.) Ezt majd ők adják meg neked fizetés után! Tehát amíg nem fizetsz addig nem is lesz felhasználói fiókod.
  3. Majd jönnek a magán adatok, ezt is értelem szerűen kell kitölteni, amit érdemes megadnod mindenképp a *-ozott (kötelező) dolgokon kívül az a saját telefonszámod, és esetleg annak a száma akit baj esetén értesítsenek (Number to call in case of emergency). Ide midenkép olyan embert adj meg aki normálisan tudja le reagálni, ha veled valami nagy baj történt, illetve tud angolul. Tehát nagyon közeli hozzátartozót nem érdemes megadni.
  4. A cím megadása. Itt magyar országon nem kell minden részt kitölteni mert nem minden úgy van mint külföldön.
    c/o résznél akkor kell kitölteni, ha valahol ideiglenesen élsz, tehát más valaki neve van kiírva a postaládára/csengőre és nem a tiéd.
  5. Mailing/Shipping address
    Itt megadhatsz egy másik levelezési címet is hogy hová postázzák az elkészült kártyádat.
  6. Ha befejezted akkor ismét az oldalsó narancssárga Next gombra kell nyomnod.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ezek után ellenőrizheted a bevitt adatokat.

Ha minden megfelelően van kitöltve, akkor el kell fogadnod alul a jogi nyilatkozatot, Accept Terms & Conditions (*):  Yes
És nyomj a már jól megszokott jobb oldali narancs Confirm gombra!

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ezek után feljönnek a fizetendő árak. Persze itt is tudsz még változtatni a különböző csomagokon a fenn középen lévő piros gombokkal. Illetve a kiválasztott csomag narancssárga felirata mellett lévő két sárga gombbal. De ha előzőleg jól beállítottad, akkor ezzel nem kell törődnöd…

Itt ismét vissza kapod azt a beállítást amit az elején már elvégeztél, azzal a különbséggel, hogy itt véglegesítheted a kért szolgáltatások listáját.

(Első kép itt is az alapot mutatja, második az általunk javasoltat.)

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ha kéred a 3 családtag NEM búvár biztosítását, akkor meg kell adnod az ő adataikat is a biztosítónak az alábbi képen pirossal jelölt gombra kattintva.

Mailing address résznél pedig választhatod hogy extra 22Eur-ért futár szolgálattal küldjék ki az elkészült plasztik kártyád.
Persze erre semmi szükség, hiszen amint kifizetted a szolgáltatást, azonnal (1-2 percen belül) megkapod a kártyák másolatát e-mail-ben is! És azonnal él a biztosításod!

Továbbá az Additional options résznél megadhatod a mi számunkat is. És ha van Kuponod akkor azt itt be tudod váltani.

Persze itt is el kell fogadnod a kondíciókat az oldal alján lévő pipálható négyzettel. Majd a szokásos Next gomb következik.

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Ezek után már csak egy utolsó ellenőrzés és a fizetés van vissza, … NEXT!

DAN búvár biztosítás, hogyan kösd meg, milyet válassz, baleset biztosítás

Fizetésnél kiválaszthatod a legördülő menüből, hogy bank kártyával vagy átutalással szeretnél fizetni. Persze a bankkártya előnyösebb, ha azonnal kell a biztosítás.

Biztonságos és szép merüléseket kívánunk neked!

 

Nők és a búvárkodás

$
0
0

Nemrég a Facebook oldalon egy igen érdekes búvár kérdésre lettem figyelmes:
Lehet-e szilikon implantátummal merülni?

Ahogy az szokott lenni, egy két értelmes válasz mellett sok-sok viccelődés kezdődött a válaszadók között. Ezen viccesnek ítélt hozzászólások többsége nehezíti a nők helyzetét a búvártársadalomban.

A probléma ezzel csak annyi, hogy ha egyik női búvártársunk tényleg szeretne valami intimebb dologra rákérdezni, az ilyen és ehhez hasonló beszélgetések miatt nem fogja megtenni.

Ezen felbuzdulva böngészni kezdtem az internetet, hátha találok válaszokat a szokásos női kérdésekre. (Búvároktatóként persze tudom a legtöbbre a helyes választ) Az érdekelt, hogy milyen válaszokat lehet a neten fellelni.

Egy-két értelmes cikk mellett, megdöbbenésemre szép számmal találtam, hozzá nem értő, kontár és amatőr válaszokat is.

A meglepetve akkor éreztem magam, amikor orvosok írtak butaságokat a búvárkodással kapcsolatban.

Tehát most helyre tesszük, a Nők és a búvárkodás körüli kérdéseket.

Mint hogy “csak” búvároktató vagyok így szakmai segítségül a cikk lektorálására felkértem, Dr. Garay Erzsébet búvárorvost.
Köszönjük a segítséget!

Női tanítványaink sokszor kérdeznek rá tanfolyamokon vagy egy-egy túra alkalmával, hogy nőként nagyobb veszélynek vannak-e kitéve a búvárkodás alatt? Lehet-e havi ciklus alatt búvárkodni? Kell-e félniük a cápáktól ha menstruálnak?

Legfontosabb alapszabály!

Kérdezz nyugodtan! Még akkor is ha cikinek érzed!

Miért fontos beszélni minderről?

Tanfolyamainkon is a búvártúráinkon mindig figyelmeztetjük a búvárokat, hogy merjenek kérdezni, kérjenek segítséget, és semmi sem ciki. Gondolj bele már ott kezdődik a “nem ciki” tanulás, amikor az oktató kérésére egy nagyot kell köpnöd a maszkodba, azért, hogy később ne párásodjon be. Persze ez mégsem az a szituáció amikor a tampon használatról kell egy férfi oktatót megkérdezni. De hidd el egy jó oktatóval mindent meg lehet beszélni. (Azt se felejtsük el, hogy a nőgyógyászok többsége is férfi!)

A merülésnél is fontos az őszinteség. Csak akkor szabad “OKÉ” jelzést adni, ha tényleg minden rendben van.

Női búvártársaink igen nehéz helyzetben vannak.
Nehéz egy főként férfiakból álló társaságban, egy férfi oktatótól intimebb dolgokról kérdezni.
De egy jó oktató tudja hogy nem egyszerű. Kérdezz nyugodtan!

A Búvártanfolyam egészségügyi részében külön ki szoktunk térni a nők és a (búvár) rekreációs légzőkészülékes merülés kapcsolatára.
Elmondjuk mikor szabad búvárkodnia egy nőnek, és azt is, hogy melyek azok az esetek amikor Tilos vagy éppen nem ajánlott!

Fit to Dive

Az alap búvár egészségügyi irányelvek a nők merüléseinél is igazak, tehát csak egészséges, vagy bizonyos krónikus betegségek (amelyekre készült merülési protokoll) jól beállított, egyensúlyi állapotában lévő ember búvárkodhat!

Aki búvárkodni szeretne annak az évente orvosi vizsgálaton kell részt vennie ahol a vizsgáló orvos írásban nyilatkozik arról hogy merülésre alkalmasnak találja-e a búvárt.

De persze ne feledkezz meg arról hogy lehetsz időszakosan is alkalmatlan a merülésre. Egy erős megfázás miatt nem tudsz kiegyenlíteni, fülfájás, láz de akár egy trauma csonttörés, ficam, vagy egy a hullámos tengeren való tengeri betegség is időszakos megálljt parancsolhat a búvárkodásban.
A nők esetében a terhesség alatt Tilos a merülés, de a havi menstruáció miatt is kihagyhatsz egy-két napot (merülést).

Menstruáció és a búvárkodás?

Menstruáció alatt lehet e búvárkodni?

A válasz igen!

Az első napokban csak abban az esetben javasolt a merülés, ha a felszínen sem jelentenek problémát a görcsök és a menstruációs fájdalom, ilyenkor fokozottan figyeljünk hisz a folyadékveszteség és a vérveszteség ilyenkor akár ájulással is járhat. Mindenki ismeri a saját szervezetét. Akinek heves görcsei, ájulás-érzése, akár megsemmisítő fájdalma szokott lenni, vagy akár egyszer is jelentkezett már, az ne merüljön. Menstruáció alatt (lehetőleg ne túl mélyre és ne túl hosszú ideig, merüljünk és kerüljük a dekós és a nagyon sok egymást követő merülést) helyette javaslom: maximum 18 méter merülési mélység, maximum 50 perc merülési idő, napi maximum 2 merülés és minimum 20 Celsius fokos vízhőmérséklet ajánlott, kivéve, ha szárazruhában merülsz, bár az alap korlátozások betartása ebben az esetben is fontos.
Ha a felszínen nem érzed jól magad akkor ezt a napot hagyd ki, ne kockáztass. Tudod sohasem kötelező a merülés.

Merülések és gyógyszerszedés

Minden búvár minden merülésére igaz, hogy csak olyan gyógyszer bevétele után merüljön, amit már korábban is szedett. Ne alkalmazzunk helyi, ismeretlen készítményeket, mert a víz alatt váratlan reakciók léphetnek fel, amelyek veszélyeztethetik a búvár, akár társai életét is. Aki rendszeres gyógyszerszedésre szorul és megfelelő protokoll szerint merül, ne vegyen be mást, mint korábban szedett, mert a mellékhatások mellett ilyen esetben változatos kölcsönhatások is előfordulhatnak.
Aki tudja, hogy kisebb görcsei miatt, amik még nem teszik lehetetlenné a merülést, valószínűleg gyógyszerre fog szorulni, vigye magával otthon használt, ismert gyógyszereit és csak azokat vegye be, amikor szüksége van rá.

Megtámadnak-e a cápák ha menstruálok?

Nem támadnak meg a cápák, e miatt nem kell aggódni.

nők és a búvárkodás, búvár, terhesség, egészségügy

A menstruáció alatt naponta csak (néhány) 10-30 milliliter vért veszítenek a nők, a folyadék nagyobb része víz és méhnyálkahártya sejtek.
A cápák kevéssé érdeklődnek az emberi vér iránt, főként a sérült vagy etetésre szánt halak gyomornedvei vonzzák őket.
Búvárkodás alatt legtöbb esetben a külső nyomás növekedés miatt nem jutnak ki testnedvek a hüvelyből. Ha mégis szivárogna akkor is a búvárruha belsejében marad.

Tampont szabad-e használni a búvárkodáshoz?

Igen, semmi problémát nem fog okozni a tampon használata merüléseid alatt!

Hiszen a hüvelybemenet zárva marad merülés alatt így nem kell tartani a nyomás okozta problémáktól sem.
Kötelező viszont minden merülés(ek) és minden fürdőzés(ek között) után azonnal mindig tampont cserélni, mert a bármilyen tisztának tűnő víz is számtalan kórokozót tartalmazhat, a fertőzés pedig toxikus shock szindrómához vezethet.
Az átvérzés elkerülése érdekében viszont érdemes extra nedvszívó hatású tampont használnod a búvárkodásnál.
(Ha nem használtál még, akkor az is biztos hogy ne egy búvártúrán kezd el. Ezt is ki kell tapasztalni, és nem érdemes elrontani a merülést azzal hogy a búvárkodás alatt végig ezen izgulsz és kényelmetlenül érzed magad. Ha tudod hogy esélyes hogy a következő túrán fog megjönni, akkor még a búvárkodás előtt próbáld ki a tampont.)

Fogamzásgátló tabletták szedése és a merülések

A fogamzásgátló tablettát (bármilyen kis hormontartalmút) szedő nők a búvárkodástól függetlenül is veszélyeztetettek.
Tanulmányok szerint 2-7-szer nagyobb a valószínűsége esetükben az érpályán belüli véralvadásnak! (Az így képződő véralvadékot hívjuk thrombusnak, a kórállapotot thrombosisnak és ha az eret teljesen elzárja, az a thromboembolia. Az embólia, akár vérrög, akár gáz, akár olaj… okozza az elzáródás helyétől függően halálhoz vezethet »pl. tüdőér elzáródása, szív koszorús ér vagy agyi erek elzáródásai/.)
A búvár tüdejének pici erei folyamatosan ki vannak téve a a sérülésnek, ami már önmagában is beindítja a véralvadás vízesés-szerű folyamatát, amihez a vérkeringésben felszaporodó nitrogén véralvadékonyságot fokozó hatása is társul.
A hosszú utazás során a sokáig tartó inaktivitás lassítja a vérkeringést, ami megint önmagában is, de egy búvártúra alatti a kevés folyadék fogyasztása miatt fellépő kisfokú kiszáradással együtt ismét emeli a thrombosis kockázatát.
Ha valaki még mindezek mellett dohányzik is, elfogadhatatlanul magas kockázatnak teszi ki magát! Ilyenkor más fogamzásgátló módszer alkalmazásával merülhet csak a búvár.

Mell implantátumok és a búvárkodás

Természetesen semmi akadálya, hogy implantátumokkal merüljön az illető nő. Sóoldatos, vagy szilikon legyen is a feltöltés, ugyan azok a fizikai szabályok vonatkoznak rá, tehát a folyadékok nem összenyomhatóak. Mint hogy a mellimplantátumok zárt szilikon burokban vannak beültetve, így semmilyen hatással nincs a női testre. Kilyukadástól sem kell tartani, az esetleges repedések vagy szivárgások sem veszélyesek, hisz a feltöltő folyadék legtöbb esetben test azonos anyag (só oldat).
Fontos viszont hogy a műtét után csak teljesen gyógyultan lehet merülni.
Érdemes odafigyelni a búvárfelszerelésekre és a kényelemre, hisz egy nagyobb implantátumhoz megfelelő méretű búvárruha és akár kifejezetten nőknek készült jacket kellhet.
Megelőzésként viszont nem csak a szilikon mellű nőknek, oda kell figyelni hogy a mell alatt ne rekedjen meg levegő, így elkerülhetjük a bőr baromtraumás megbetegedését.
Bizonyos méret felett az implantátumok, mivel a víznél sűrűbb anyagot tartalmaznak szükségessé tehetik a korábban használt súlyozás megváltoztatását.

Dekompresziós merülés veszélyei nőkre

Buvarkodas-terhesen-Diving-Pregnancy

Minden búvár tisztában van a dekompresszios betegségek veszélyeivel. Sőt a legtöbb rekreációs búvár oktatási rendszer nem engedi a búvárainak a dekos merülést. Mégis ha nőként dekompresszíos merülésen töröd a fejedet, akkor gondold végig a következőket.
A dekompresszios merülés esetében annyi nitrogén gyülemlik fel a szervezetedben a szöveteidben, hogy az emelkedés közben nem tud normális kiürülés végbemenni. Így bizonyos mélységeken megállókat kell tartanod a felemelkedés közben. Még a legodafigyelőbb és legtapasztaltabb búvárnak is a mikrobuborékok sok gondot okozhatnak, olyan helyeken okoznak érelzáródást és ez által szövet és sejt elhalást, ahol nagyon apró érhálózat van… E miatt romlik a hallásunk is ha rendszeresen búvárkodunk.
Nők esetében a petesejtek is veszélyeztetve lehetnek.
Így akik szeretnének gyereket szülni, azoknak tilos/nagyon nem javasolt dekompressziós merülést végrehajtaniuk.

Női búvárfelszerelések

Elöljáróban annyit érdemes elmondani, hogy általában a nők kisebbek és kevésbé erősek mint férfi búvár tátsuk. Éppen ezért ha egy mód van rá, akkor ne egy lányra rajunk rá egy 15l-es palackot. Hiszen azzal a felszínen mozogni is nehezebb, és általában a nőknek sokkal jobb a levegőfogyasztásuk is, így teljesen felesleges is. Továbbá érdemes odafigyelni a felszerelések felvételénél, hogy míg férfi búvártársunk a hátán a teljes búvárfelszereléssel együtt fel tud emelni egy komplett légzőkészüléket, addig a nőknek ezt nehezebb megtenni. Tehát itt is érvényes az a buddy rendszeri alapszabály, hogy mindig az erősebb búvár veszi fel (a társa segítségével) a felszerelést és ő segít utána a kevésbé erős társnak a felvételben.

társ rendszer búvár nők és a búvárkodás

Ruhák és kiegészítők

Fontos megemlíteni azt, hogy a nők esetében kiemelten fontos a hővédelem. Így vese és csípő tájon sokan plusz kiegészítő neoprén övet viselnek a felfázás ellen.
De még fontosabb talán az, hogy a ruha jól illeszkedjen a testünkre. Így jobb lesz a hőtartása, és kevésbé fordulhat elő, hogy egy kis légbuborék beszorulás miatt a bőrödet barotraumás károsodás érje. Épp ezért fontos, hogy a merülés megkezdése előtt, vagy az első pár méteren vizet engedj be a ruhába, hogy ezzel elkerüld a levegős terek kialakulását a ruhán belül. Nők esetén fontos kiemelni hajlatokat és a mell alatti részt.

Tipp:
Hideg víz esetén lehet a konyhából meleg (nem forró!) vizet vinni, és azt beönteni a ruhába. Így komfortosabb lesz a merülés  🙂

Természetesen mindig a víz (melegségének) hőmérsékletének megfelelő ruhát és kiegészítőket vigyél magaddal egy túrára. Hidegebb vagy hideg vízben használj csukját és kesztyűt is!

Ólom

Amennyiben ólomövet használsz, érdemes figyelned az ólmok elhelyezésére. A nők esetén az erősebb csípőlapátot szokták az ólomkockák nyomni. Így az öv felvétele után érdemes jól elhelyezni a súlyokat. Ha pedig még így is problémát okoz, akkor lehet, hogy megéri az ólmokat megosztani, az öv és a jacket között, vagy épp integrált jacketet használni.

Jacket

nők búvárkodás, jacket, felszerelés

Tudtad? Vannak nők számára készített BCD-k is, itt főként a vállheveder úgy van kialakítva hogy az ne nyomjon.
Nők esetében érdemes meggondolni hogy integrált BCD-t válasszunk. Hiszen ezzel elkerülhetjük az ólomöv által a csípőnket nyomó néha leviselhetetlen érzést.
De itt is érdemes figyelni a megfelelő jacket méretre, hiszen ha egy jól megtömött súlyzseb épp a csípőnket nyomja, vagy hozzáverődik folyamatosan az oldalunkhoz, akkor az sem kellemes érzés. Ilyenkor mindig arra gondolj hogy a zsebet fekvő helyzetben lefelé húzza a benne lévő ólom. Tehát úgy kell jónak lennie.

Tipp:
Figyel ne súlyozd túl magad! Illetve az integrált súlyú jacket esetében is érdemes megosztani a súlyokat az eldobható súlyzseb és a trimzsebek között, sőt ha nagyon sok kell akkor nyugodtan felrakhatsz 1-2kg-ot egy ólomövre is.

Wingek esetében, (ha igazán profin akarod csinálni) akkor válassz egy a tested méretéhez illő háttámlát (létezik direkt nőknek készített a standard mérettől eltérő, kisebb támla is) és állítsd be jól a hevedereztet (ezt a Fundamentals búvártanfolyamon tudod megtanulni). Ha duplával merülsz, majdhogynem nincs is szükség plusz ólomra. Ha pedig mégis, akkor választhatsz a támlára, vagy a palackok közé rakható P vagy V ólmok közül. De használhatsz eldobható zsebet vagy fix trimzsebeket is.

Terhes nők búvárkodása

Lehet-e búvárkodni terhesen?

TILOS!
A terhes nők búvárkodása tilos!
Hiszen a nitrogén árthat a magzatnak! Igaz ennek az ártalomnak a mértékét nem tudjuk, hiszen egy kísérlet sem irányulhat erre, érthető okokból…
Ha viszont úgy búvárkodtál, hogy még nem tudtál róla hogy terhes vagy, – ez az első trimeszter első 1-2 hete szokott lenni, – akkor (nem kell aggódnod) de beszéld meg a tennivalókat a gondozó szülésszel! Kérj soron kívüli vizsgálatot!

A kevés tapasztalat alapján tett megállapítás az, hogy a búvárkodás a terhesség ezen korai szakaszában még nem árt a magzatnak, de erre sincs bizonyíték!
Persze ez nem azt jelenti, hogy ha tudod, hogy terhes vagy, akkor nyugodtan még elmehetsz a befizetett túrára. Hisz a búvárkodás mindenképpen kockázatot jelent a magzatra.
A felléphető problémák a rendellenes koponya, szív és végtagképződéstől az esetleges vetélésig terjedhetnek.

Néhány állat kísérlet készült már nyomáskamrában vemhes juhok segítségével.
A kísérletek kimutatták, hogy a míg az anyaállat nem mutatott semmi dekompressziós tünetet, addig a magzat vérében megjelentek már a buborékok. Amikor pedig az anyaállatnál DCI lépett fel akkor a magzat esetében sokkal komolyabb tünetek jelentkeztek… szívritmus gondok sőt még halálos artériás gáz embólia is kialakulhatott.
Gondoljuk végig a folyamatot! A légzőgáz innert gáz tartalmának felszaporodásából eredő buborékokat kilégzéssel távolítjuk el a szervezetünkből. A magzat viszont nem lélegzik, az anyai keringés táplálja, így a szöveteiben felhalmozódó gázok eltávolítása sokkal több időt igényelne és ráadásul szövetei lazábbak, nagyobb mennyiségben nyelik el a gázokat.

Szoptatás alatt lehet-e búvárkodni?

Igen lehet!
De mindenképpen számolni kell azzal, hogy ha a kismama sokat merül, akkor kevesebb lehet vagy akár el is apadhat a teje, amire a csecsemőnek viszont szüksége van.
Ez nem azt jelenti, hogy szülés után “azonnal” merülhetünk. A szülés után 4-8 hétig ne menjünk merülni. Illetve csak akkor merüljön a szoptatós anyuka, ha már az orvosok szerint is gyógyult merülésre alkalmas állapotban van.

Nitrogén van e az anyatejben és árthat-e a gyereknek?

Van, de a mennyisége elenyésző és a csecsemő az anyatejet lenyeli így a gyomrába jut és nem a véráramba! 🙂

Bajod, problémád van? Ne feledd,  hozzáértő embert kérdezz!

Ha bármi problémád van, kérd ki egy búvárorvos véleményét!
Sokan a facebook oldalon érdeklődnek komoly orvosi dolgok iránt. NE TEDD!
Ez azért nem biztos hogy jó út, mert nem tudod kiszűrni (vagy csak igen nehéz), hogy ki az akire érdemes hallgatni. Az ilyen fórumokon sajnos 10-20 merüléses kezdők is olyan öntudattal osztják az észt arról, amit egyszer hallottak valahol, hogy az embernek belefájdul a szeme az olvasásba. Sok oktató is félinformációkból építkezik, ami talán nem akkora gond, ha mondjuk a csikóhalak szaporodásáról van szó, de igen nagy problémát okozhat, ha az egészségügyi dolgokhoz szól hozzá.

Ezt a cikket kb 2 éve írjuk, és addig nem is voltunk hajlandók közzétenni amíg, orvosi szempontból nincs lektorálva. Köszönjük Dr. Garay Erzsébet munkáját.
Tehát ha komolyan kérdésed van, akkor azt egy szakképzett búvárkodáshoz is értő orvosnak tedd fel!
Itt találhatod a magyar búvárorvosok listáját!>>>

Búvárorvosok országos listája (Medical Examiner of Divers) v.05_2017

Remélem segített ez a cikk és egy-két kérdésedre választ kaptál.
Ha igen kérlek oszd meg búvártársaiddal.
További biztonságos merülést kívánunk neked!

Attila és Ritsy
és a Titán Búvár Iskola csapata

Búvárkodásról, interjú a váci ESTV Spiritusz műsorában

$
0
0

Molnár Marcellel a búvárkodásról beszélgettem a váci ESTV Spiritusz műsorában

Búvárkodás fajtái, a szabadtüdős merüléstől a palackos merülésig.

  • Hol búvárkodjunk Magyarországon?
  • Milyen búvártanfolyamot érdemes elvégezni?
  • Milyen felszereléseket használunk merülés közben?
  • Mi is az a keszonbetegség (más néven dekompressziós betegség)?

Ezekre a kérdésekre kerestük a választ ebben a 30 perces riportban.

Köszönjük a lehetőséget, Molnár Marcellnek, Kegyes Zoltánnak és a ESTV dolgozóinak.

(A riport alatt látható szudáni videót Szabina készítette, köszönjük!)

Búvárfelszerelés – Milyen Búvárruhát vigyünk, vegyünk?

$
0
0

Ismét kaptunk egy kérdést aminek a válasza véleményem szerint mindenkit érdekelhet.

Milyen vastag neoprén búvárruhát vigyek magammal, ha búvárkodni szeretnék?

Természetesen a válasz nem olyan egyszerű, sok kérdést felvet de vizsgáljuk meg a legelejéről:

Mire való a neoprén búvárruha?

A búvárruha véd a kihűléstől, és részben vagy egészében védi a testünk felületét vízben lévő élő és élettelen dolgok okozta károsodástól is, illetve a káros napsugárzástól.

neopren-buvar-ruha-neopren-anyag

A neoprén búvárruha (általában) úgynevezett “nedves búvárruha”, amibe bemegy a víz de a mikrocellás szerkezete alig engedi cserélődni a vizet, így a testünk hője felmelegíti azt és ezáltal lassabban hűl ki a búvár, mint ha nem lenne rajta ruha.

(Ne feledd a búvárok lassan úsznak hisz a víz alatt nézelődnek és így nincs nagy izom munka ami azt eredményezi hogy az izmaid nem termelnek annyi hőt mint ha úszni mennél, tehát ha nincs rajtad búvárruha, akkor gyorsabban elkezdesz fázni mint ha lenne. Ezen felül egy palackos búvár akár több órát is a víz alatt tölthet és mélyebbre mehet mint a felszínen lévő úszó, így hidegebb vízrétegeket érhet el.)

A búvárruhákat típus és vastagság szerint is lehet csoportosítani:

Vastagság szerint 2-3-5-5.5-6-7 mm -ig találsz ruhákat. Vastagság minél nagyobb annál jobb a hőtartása egy ruhának.

Típus szerint vannak a:

  • Sorty ruhák (főként meleg vízbe, és szabad tüdőzéshez használják)
  • Teljes testet fedő overallok (ajánlott palackos búvárkodáshoz, és a vékonyabb változatai pedig akár szabadtüdős búvárkodáshoz.)
  • Több részes megoldások, overall + egy rávehető rövidnadrágos felső rész (megfelelő megoldás lehet meleg, közepes de akár hidegebb vízben való palackos merüléshez is)

búvár, búvárruha, shorty, overall

1. Hová mész nyaralni?

A vizek hőmérséklete évszaktól, időjárástól és elhelyezkedésüktől (a föld melyik pontján található) függően változhat.
A 14 fok alatti vizeket hideg, míg a 32 fok feletti vizeket meleg vizeknek nevezzük.
Búvárként neked a legmegfelelőbb ha mindig az adott víz melegségének megfelelő vastagságú búvárruhát veszel fel. Meleg vizekben vékony overallt vagy sorty-t, a hidegebb vizekbe pedig 5-6 mm-es esetleg felsővel ellátott ruhát. (Nagyon hideg vizekhez, pedig ajánlott száraz ruhában merülni, de ne feled a szárazruha biztonságos használatát, külön meg kell tanulni és gyakorolni kell.)

2. Szabadtüdős vagy Palackos merülésre készülsz?

Lényeges a kérdés, hiszen más más a merülés ideje és mélysége attól függően, hogy palackkal vagy szabad tüdővel búvárkodunk.
Illetve az is számít mennyi időt szeretnénk a víz alatt tölteni.

A szabadtüdős búvárok idejük nagy részét a felszínen töltik, így nem kell vastag ruha nekik.
Viszont érdemes vigyázni, hogy nehogy leégjél!

TIPP: Min. fél órával a vízbemenetelt megelőzően, kend be magad erős napvédő krémmel. A félóra azért kell hogy a krémet a bőröd felszívja, így nem a vizet fogod szennyezni vele, és megfelelő védelmet fog biztosítani neked a snorkerezés alatt.

Szabadtüdős merülésnél, ha szeretnél a víz alá lebukni egy vastag búvárruha csak hátráltatna, hiszen minél vastagabb a ruha annál nagyobb a felhajtó ereje is.
A ruhák felhajtó erejét ólomsúlyokkal szokták ellensúlyozni, hogy könnyebb legyen a lemerülés. Az ólmokat főként ólomövre felfűzve a derekunkon viseljük. Nagyon fontos, hogy ezeknek a súlyoknak könnyen eldobhatónak kell lenniük! (Nyíltvízi merüléseknél az ólomöv csatt utáni túllógó végét sosem tűrjük be, és nem csomózzuk meg!)
Szabadtüdős merülés esetén mindig azt tanítjuk, hogy annyi súly kell egy búvárra, hogy az segítse az elmerülés, de semmi plusz energiába ne kerüljön a felszínen maradás. Tehát a felszínen egy kicsit se keljen taposni a vizet. Ez ideális esetben 1-2kg ólmot jelent.
(Ólmokkal való merülés veszélyeket rejt magában, biztonságod érdekében végezz el minimum egy szabadtüdős búvártanfolyamot. )

Általában ha palackkal merülsz akkor sokáig vagy a vízben és ha mélyebbre is akarsz menni, akkor érdemes vastagabb és a teljes testet fedő ruhát felvenned!

3. Milyen mélyre merülsz?

Az sem mindegy, hogy milyen mélyre készül merülni a búvár hiszen a vizek hőmérséklete réteges, tehát lehet hogy a felszín közelében meleg, majd 2-3 m után egy hőválasztó réteget találhatsz ahol akár 10 fokot is eshet a hőmérséklet. Így lehet hogy ha fent nem is de minél mélyebben vagy annál inkább érezni fogod hogy hideg a víz, és kisvártatva fázni kezdesz.

Ne feledd! Egy merülésnél a jó közérzetet két dolog határozza meg, az egyik a látótávolság a másik pedig a hőmérséklet.

A következő táblázatban nyári és szép időben való palackos merüléshez használható ruhákhoz találsz ötleteket:

Magashegyi merülések: Több részes megoldások vagy Szárazruha*
Bányatavak (pl: Magyarországon): Félszáraz 7mm vagy 5-6mm-es neoprén ruhák*
Mediterrán tengerek (pl: Adria): 5-6mm-es neoprén ruhák*
Meleg tengerek (pl: Egyiptom): 5-6mm-es neopréntől** a 3mm-es neoprén ruhákig évszaktól függően.
Trópusi tengerek, óceánok (Thaiföld, Bali): 3mm neoprén ruhák.

* Hideg vizeknél nagyon fontos a kiegészítők által nyújtott hővédelem is. Gondoskodj csukjáró, esetleg kesztyűkről és érdemes neoprén zoknit vagy csizmát is beszerezned.

**Egyiptomban ha 5-6mm-es ruhát használsz érdemes arra figyelni hogy merülés előtt beöltözve, ne tartózkodj sokat a napon vagy zuhanyozz le, nehogy túlmelegedjél és rosszul legyél.

A palackos merülés részletes leírásra nem térünk ki hiszen a palackos merülés előfeltétele, hogy elvégezz egy búvár tanfolyamot, így ott minden részletre fény derül majd.

 

+1 Tipp:
Nehezen jön fel a neoprénruha?

búvár, búvárruha, felvétel, neoprén

Ha neked is gondot okoz a neoprén ruha felvétele, akkor használhatsz alá öltözetként un. lycra ruhákat, vagy ha egyszerűbben szeretnéd megoldani akkor egy tescós zacskót is, tekerd a zacskót a lábfejedre vagy a kezedre, és meglátod hogy milyen gyorsan felcsúszik a neoprén ruha. (De vigyázz, hogy a zacskó utána nehogy a tengerben landoljon!)

 

Búvár tudástár – Fülfájás

$
0
0

A búvárkodás egyik legkelletlenebb része lehet az hogy ha fáj a füled. A  kezdő búvár tanfolyamon vagy akár egy próba merülés alkalmával biztos hallottál arról hogy hogyan kell kiegyenlít.

Mostani cikkünk azt mutatja be, hogy hogyan tudod megoldani a fülfájásból eredő problémákat.

(Az alább leírt tanácsok, kizárólag oktatói ajánlások és nem orvosi vélemények.
Így, ha komolyabb problémád van mindenképp keresd fel orvosodat.)

Mitől fáj a fülünk búvárkodás alkalmával?

Biztos már érezted ahogy a víz alá mész a víz nyomást gyakorol a dobhártyádra ami egy kellemetlen érzéssel gyakran fájdalommal párosul.

Ennek az az oka hogy a füledben a dobhártyád mögötti területen kisebb nyomás van mint a dobhártyát külső felületén ami a vízzel közvetlenül érintkezik.

Ilyenkor ki kell egyenlíteni a külső és a belső nyomást, akár palackkal akár  szabad tüdővel merülsz.

Semmikép nem javasoljuk hogy egyedül kezd el gyakorolni. A kiegyenlítés folyamatát egy kezdő Freedive vagy palackos búvártanfolyam alatt szakavatott oktatók jelenlétében érdemes megtanulni és gyakorolni! (Hiszen nem csak a fülünkben kell kiegyenlíteni, hanem pl. a maszkunkban is!)

búvár, fül, kiegyenlítés, valsava, frenzel

 

A kiegyenlítésnek két formája létezik:

1. Valsalva módszer:

A Valsalva módszerrel a búvár maszkon keresztül befogott orrán próbál levegőt kifújni, melynek hatására megnyílik az Eustach kűrt és nagyobb nyomású levegő áramlik a dobhártya mögötti területre.

búvár, fül, kiegyenlítés

2. Frenzel módszer:

A Frenzel módszernél  nyeléssel és/vagy az állkapocs mozgatásával nyitjuk meg az Eustach kürtöt.

(Ez olyan mint amikor a repülőgépen cukorkát osztogatnak hogy az utasok nyeljenek leszállás közben)

A két kiegyenlítés forma közül a Frenzel módszer az amelyik kevésbé terheli meg a fülünket. A legtöbb búvár tanfolyamon ezt a módszert ajánlják. Viszont sajnos ezzel a módszerrel a búvároknak csak egy elenyésző százaléka tud kiegyenlíteni. Ezért legtöbben a Valsalva módszert alkalmazzák.

Tipp!

Ha nem szeretnéd, hogy fájjon a füled akkor a Valsalva módszer alkalmazása előtt mindenképp fújd ki az orrodat, ezzel megelőzheted a gyulladást. Hiszen így nem kerül váladék a dobhártyád mögötti részre.

Hányszor kell kiegyenlíteni?

A búvárok a kiegyenlítést folyamatosan csinálják, ahogy egyre mélyebbre merülnek. Persze minél mélyebben van a búvár annál ritkábban kell kiegyenlíteni, hiszen a relatív nyomásnövekedés a mélység növekedésével csökken.

Nem tudsz kiegyenlíteni?!

Fontos szabály! Ha nem tudsz kiegyenlíteni akkor ne merülj mélyebbre mint ahol már érzed, hogy egy kicsit “nyom” tehát nem fáj hanem már érzed a nyomást a füleden.

búvár, veszély, stop, kiegyenlítés

Ilyenkor tilos mélyebbre merülni. Hiszen ha tovább ereszkedsz, akkor akár be is szakadhat a dobhártyád.

Tehát mindig akár méterenként is egyenlíts ki! Ez persze könnyebb ha palackkal merülsz, mert akkor van levegőd és időd a próbálkozásra.

Hogyan előzhető meg a fülfájás, ha búvárkodsz?

A fülünk belső felén természetes védő réteget képez a fülzsír.  Viszont több egymás utáni merülés esetén, sajnos kimossuk ezt a védő réteget a fülükből és az így felpuhult részeken könnyebben meg ülnek a baktériumok amik gyulladáshoz vezetnek.

Megelőzésképpen érdemes olajos cseppeket használni merülés előtt.

Merülés után pedig sose felejtsd el (főleg ha sós vízben merültél) édes tiszta vízzel kiöblíteni, majd pedig a lehetőségekhez képest megszárítani a füled.

Fülpucoló használata szigorúan tilos!

A kórokozók elleni védelem és a hatásos szárítás érdekében érdemes alkoholos fülcseppeket használni merülés után. Ezek szárítják a füled belső felületét és antibakteriális hatásukkal védik is.

Ha már fáj a füled búvárkodás után.

A fül fájás megnehezíti a búvárkodást, sőt néha nem is tudsz tovább merülni.

Mi a búvárainak legtöbbször az egyiptomi Otal fülcseppet szoktuk javasolni.

Otal-fulcsepp-egyiptom

Ugyan ilyen jó ha az itthoni patikákban kevertetsz magadnak egy szárító hatású Otogutta borica nevű fülcsep. De ennek elkészülte legalább egy napot vesz igénybe. Tehát ne hagyd az utolsó percre a beszerzését!

otogutta-borica-buvar-fulcsepp

Mind két szer esetében ajánlott egy-két (4-5) cseppet cseppenteni először az egyik, majd a másik füljáratba. De a kettő között legalább öt percig hagyni kell hogy benne legyen a szer. Tehát oldalt dőlve érdemes csinálni.

Ha már fáj a füled a jó öreg meleg sós melegítés is szokott használni.

Ha pár napig nem javul akkor érdemes orvossal megnézetni.

Ha nem tudsz kiegyenlíteni nem merülj!

Amennyiben mégis merülnél, és még lefele kínszenvedések árán sikerül is a kiegyenlítés, lehetséges hogy a felfele emelkedésnél fog nagyon fájni a füled. Ilyenkor a jó megoldás (ha már ott vagy) az, hogy a lehető leglassabban emelkedsz fel a felszínig.

Lyukas dobhártya

Lyukas dobhártyával nem lehet merülni. Ilyen estben is fordulj orvoshoz!

+1 tipp

Ha csuklya van a fejeden előfordulhat (néha még csukja nélkül is), hogy egy kis levegő marad a külső hallójáratodban, és ennek hatására nem sikerül vagy csak lassan megy a kiegyenlítés. Ilyen esetben engedj vizet füledbe, és úgy próbáld meg. természetesen betartva a fent leírtakat.

 

Biztonságos merülést kívánok neked!

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

$
0
0

A napokban a Búvárinfó (ami talán az egyik legrégebbi magyar búvár információs weblap és újság) egy izgalmas cinksorozatra hívta fel a figyelmünket.
A kezdőknek írt angol nyelvű cikksorozat a szabadtüdős búvárkodás világába vezet el minket.

Freediving, Apnea búvárkodás alapok kezdőknek

Emma Farrell egy 20 részből álló sorozattal segít megismertetni minden kezdő szabadtüdős búvárt ezzel a speciális búvár sporttal.

emma-farrell-szabadtödős-búvár

Megismerkedhetünk benne a freedive különböző formáival, a hozzá használt felszerelésekkel, az élettani hatásokkal, és a tanfolyamokkal is.

dinamikus apnea freedive búvár statikus apnea búvár
Fontos azonban megjegyezni, hogy ezen anyagok elolvasása nem elegendő ahhoz hogy biztonságban képes legyél végrehajtani bármilyen szabadtüdős technikát. Sőt bizonyos technikák gyakorlásánál nagyon fontos, hogy képzett szabadtüdős oktató jelen legyen, hiszen csak így tudod elkerülni az akár maradandó egészségkárosodást.

Erre a cikksorozat is külön kitér, és javasolja hogy ha a szabadtüdős Freedive érdekel akkor mindenképpen vegyél részt egy kezdő Freedive tanfolyamon!

A cikkeket ITT olvashatod el >>>

Nálunk ezt a tanfolyamot Engyel Ákos Apnea versenyző és Freedive oktató tartja! Ha tényleg érdekel a búvárkodás ezen formája akkor tőle érdemes tanulni. És ajánljuk hogy ne csak ezeket a cikkeket olvasd el. Ákos több mint 14 éve foglalkozik Apnea versenyzéssel, és csapatával állandó edzést tart, így Ő tényleg felkészült és ért a búvárkodás ezen részéhez.

Következő Freedive tanfolyam és jelentkezés:

Esemény Időpont Szabad helyek
Titán Tengerbiológia tanfolyam - február 23-24 2019/02/23 - 2019/02/24
13:00 - 18:00
7
Titán Tengerbiológia tanfolyam - november 9-10 2019/11/09 - 2019/11/10
09:00 - 17:00
10

 

 

Jó olvasgatást és biztonságos merülést kívánunk!

 

Búvárkodásról gyerekeknek! TV-riport

$
0
0

Pár hete egy igen kedves felkérésnek kellett eleget tennem.

A búvárkodásról kellet beszélnem az “Ismerd meg!” című TV műsorban gyerekekkel.

Habár 4 perc igen kevés idő arra, hogy a részletekbe is bele lehessen menni, mégis remélem érdekes volt mindazok számára ez a kis etűd akik még nem próbálták a búvárkodást.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Az ott lévő gyerekekkel jóval többet tudtunk beszélgetni.
Meg tudtam mutatni, hogy hogyan kell felvenni a maszkot (szabályosan 🙂 ), és hogy mikre kell odafigyelni egy maszk kiválasztásánál.

Beszéltünk arról is hogy nálunk a gyerekeknek 8 éves kortól már el lehet kezdeni a búvárkodást igaz akkor még csak medencében, de 10 évesen már nyíltvízen is merülhetnek oktató felügyelete alatt.

Beszélgettünk a szabadtüdős merülésektől a gyermekbúvár tanfolyamokig mindenről, sőt megnézhették a UEF gyermekbúvár tankönyvet is ami kifejezetten a gyerekeknek íródott és az ő nyelvükön magyarázza el a búvárkodáshoz szükséges elméleti anyagot.

UEF gyeremkbúvár, gyerek, búvár, búvárkodás

Kipróbáltuk, igaz most csak szárazon, hogy milyen a légzőautomatán keresztül levegőt venni, és megmutattam azokat az alapfelszereléseket amiket a nyíltvízi merüléseken magunkkal szoktunk vinni.

búvár, búvárkodás, gyerek, gyermek búvár,ismerd meg!, M5

Nézd meg Te is a műsor idevágó részét!

Köszönjük a lehetőséget az M5 stábjának a riportereknek Tóth Csillának és Dósa Lorettának és a műsorban szereplő gyerekeknek!


Egyiptomi Búvártúra Dahabon | 2019 október 4-11

$
0
0

Igazi pihenés és életed legszebb búvármerülései várnak téged és családodat Dahabon!
Vegyél részt Egyiptomi búvártúránkon és búvárkodj a vörös-tenger egyik legszebb részén idén áprilisban is. Búvártúra búvároknak és családjaiknak. Nézd meg az ajánlatunkat>>>

Nők és a búvárkodás

$
0
0

Nemrég a Facebook oldalon egy igen érdekes búvár kérdésre lettem figyelmes:
Lehet-e szilikon implantátummal merülni?

Ahogy az szokott lenni, egy két értelmes válasz mellett sok-sok viccelődés kezdődött a válaszadók között. Ezen viccesnek ítélt hozzászólások többsége nehezíti a nők helyzetét a búvártársadalomban.

A probléma ezzel csak annyi, hogy ha egyik női búvártársunk tényleg szeretne valami intimebb dologra rákérdezni, az ilyen és ehhez hasonló beszélgetések miatt nem fogja megtenni.

Ezen felbuzdulva böngészni kezdtem az internetet, hátha találok válaszokat a szokásos női kérdésekre. (Búvároktatóként persze tudom a legtöbbre a helyes választ) Az érdekelt, hogy milyen válaszokat lehet a neten fellelni.

Egy-két értelmes cikk mellett, megdöbbenésemre szép számmal találtam, hozzá nem értő, kontár és amatőr válaszokat is.

A meglepetve akkor éreztem magam, amikor orvosok írtak butaságokat a búvárkodással kapcsolatban.

Tehát most helyre tesszük, a Nők és a búvárkodás körüli kérdéseket.

Mint hogy “csak” búvároktató vagyok így szakmai segítségül a cikk lektorálására felkértem, Dr. Garay Erzsébet búvárorvost.
Köszönjük a segítséget!

Női tanítványaink sokszor kérdeznek rá tanfolyamokon vagy egy-egy túra alkalmával, hogy nőként nagyobb veszélynek vannak-e kitéve a búvárkodás alatt? Lehet-e havi ciklus alatt búvárkodni? Kell-e félniük a cápáktól ha menstruálnak?

Legfontosabb alapszabály!

Kérdezz nyugodtan! Még akkor is ha cikinek érzed!

Miért fontos beszélni minderről?

Tanfolyamainkon is a búvártúráinkon mindig figyelmeztetjük a búvárokat, hogy merjenek kérdezni, kérjenek segítséget, és semmi sem ciki. Gondolj bele már ott kezdődik a “nem ciki” tanulás, amikor az oktató kérésére egy nagyot kell köpnöd a maszkodba, azért, hogy később ne párásodjon be. Persze ez mégsem az a szituáció amikor a tampon használatról kell egy férfi oktatót megkérdezni. De hidd el egy jó oktatóval mindent meg lehet beszélni. (Azt se felejtsük el, hogy a nőgyógyászok többsége is férfi!)

A merülésnél is fontos az őszinteség. Csak akkor szabad “OKÉ” jelzést adni, ha tényleg minden rendben van.

Női búvártársaink igen nehéz helyzetben vannak.
Nehéz egy főként férfiakból álló társaságban, egy férfi oktatótól intimebb dolgokról kérdezni.
De egy jó oktató tudja hogy nem egyszerű. Kérdezz nyugodtan!

A Búvártanfolyam egészségügyi részében külön ki szoktunk térni a nők és a (búvár) rekreációs légzőkészülékes merülés kapcsolatára.
Elmondjuk mikor szabad búvárkodnia egy nőnek, és azt is, hogy melyek azok az esetek amikor Tilos vagy éppen nem ajánlott!

Fit to Dive

Az alap búvár egészségügyi irányelvek a nők merüléseinél is igazak, tehát csak egészséges, vagy bizonyos krónikus betegségek (amelyekre készült merülési protokoll) jól beállított, egyensúlyi állapotában lévő ember búvárkodhat!

Aki búvárkodni szeretne annak az évente orvosi vizsgálaton kell részt vennie ahol a vizsgáló orvos írásban nyilatkozik arról hogy merülésre alkalmasnak találja-e a búvárt.

De persze ne feledkezz meg arról hogy lehetsz időszakosan is alkalmatlan a merülésre. Egy erős megfázás miatt nem tudsz kiegyenlíteni, fülfájás, láz de akár egy trauma csonttörés, ficam, vagy egy a hullámos tengeren való tengeri betegség is időszakos megálljt parancsolhat a búvárkodásban.
A nők esetében a terhesség alatt Tilos a merülés, de a havi menstruáció miatt is kihagyhatsz egy-két napot (merülést).

Menstruáció és a búvárkodás?

Menstruáció alatt lehet e búvárkodni?

A válasz igen!

Az első napokban csak abban az esetben javasolt a merülés, ha a felszínen sem jelentenek problémát a görcsök és a menstruációs fájdalom, ilyenkor fokozottan figyeljünk hisz a folyadékveszteség és a vérveszteség ilyenkor akár ájulással is járhat. Mindenki ismeri a saját szervezetét. Akinek heves görcsei, ájulás-érzése, akár megsemmisítő fájdalma szokott lenni, vagy akár egyszer is jelentkezett már, az ne merüljön. Menstruáció alatt (lehetőleg ne túl mélyre és ne túl hosszú ideig, merüljünk és kerüljük a dekós és a nagyon sok egymást követő merülést) helyette javaslom: maximum 18 méter merülési mélység, maximum 50 perc merülési idő, napi maximum 2 merülés és minimum 20 Celsius fokos vízhőmérséklet ajánlott, kivéve, ha szárazruhában merülsz, bár az alap korlátozások betartása ebben az esetben is fontos.
Ha a felszínen nem érzed jól magad akkor ezt a napot hagyd ki, ne kockáztass. Tudod sohasem kötelező a merülés.

Merülések és gyógyszerszedés

Minden búvár minden merülésére igaz, hogy csak olyan gyógyszer bevétele után merüljön, amit már korábban is szedett. Ne alkalmazzunk helyi, ismeretlen készítményeket, mert a víz alatt váratlan reakciók léphetnek fel, amelyek veszélyeztethetik a búvár, akár társai életét is. Aki rendszeres gyógyszerszedésre szorul és megfelelő protokoll szerint merül, ne vegyen be mást, mint korábban szedett, mert a mellékhatások mellett ilyen esetben változatos kölcsönhatások is előfordulhatnak.
Aki tudja, hogy kisebb görcsei miatt, amik még nem teszik lehetetlenné a merülést, valószínűleg gyógyszerre fog szorulni, vigye magával otthon használt, ismert gyógyszereit és csak azokat vegye be, amikor szüksége van rá.

Megtámadnak-e a cápák ha menstruálok?

Nem támadnak meg a cápák, e miatt nem kell aggódni.

nők és a búvárkodás, búvár, terhesség, egészségügy

A menstruáció alatt naponta csak (néhány) 10-30 milliliter vért veszítenek a nők, a folyadék nagyobb része víz és méhnyálkahártya sejtek.
A cápák kevéssé érdeklődnek az emberi vér iránt, főként a sérült vagy etetésre szánt halak gyomornedvei vonzzák őket.
Búvárkodás alatt legtöbb esetben a külső nyomás növekedés miatt nem jutnak ki testnedvek a hüvelyből. Ha mégis szivárogna akkor is a búvárruha belsejében marad.

Tampont szabad-e használni a búvárkodáshoz?

Igen, semmi problémát nem fog okozni a tampon használata merüléseid alatt!

Hiszen a hüvelybemenet zárva marad merülés alatt így nem kell tartani a nyomás okozta problémáktól sem.
Kötelező viszont minden merülés(ek) és minden fürdőzés(ek között) után azonnal mindig tampont cserélni, mert a bármilyen tisztának tűnő víz is számtalan kórokozót tartalmazhat, a fertőzés pedig toxikus shock szindrómához vezethet.
Az átvérzés elkerülése érdekében viszont érdemes extra nedvszívó hatású tampont használnod a búvárkodásnál.
(Ha nem használtál még, akkor az is biztos hogy ne egy búvártúrán kezd el. Ezt is ki kell tapasztalni, és nem érdemes elrontani a merülést azzal hogy a búvárkodás alatt végig ezen izgulsz és kényelmetlenül érzed magad. Ha tudod hogy esélyes hogy a következő túrán fog megjönni, akkor még a búvárkodás előtt próbáld ki a tampont.)

Fogamzásgátló tabletták szedése és a merülések

A fogamzásgátló tablettát (bármilyen kis hormontartalmút) szedő nők a búvárkodástól függetlenül is veszélyeztetettek.
Tanulmányok szerint 2-7-szer nagyobb a valószínűsége esetükben az érpályán belüli véralvadásnak! (Az így képződő véralvadékot hívjuk thrombusnak, a kórállapotot thrombosisnak és ha az eret teljesen elzárja, az a thromboembolia. Az embólia, akár vérrög, akár gáz, akár olaj… okozza az elzáródás helyétől függően halálhoz vezethet »pl. tüdőér elzáródása, szív koszorús ér vagy agyi erek elzáródásai/.)
A búvár tüdejének pici erei folyamatosan ki vannak téve a a sérülésnek, ami már önmagában is beindítja a véralvadás vízesés-szerű folyamatát, amihez a vérkeringésben felszaporodó nitrogén véralvadékonyságot fokozó hatása is társul.
A hosszú utazás során a sokáig tartó inaktivitás lassítja a vérkeringést, ami megint önmagában is, de egy búvártúra alatti a kevés folyadék fogyasztása miatt fellépő kisfokú kiszáradással együtt ismét emeli a thrombosis kockázatát.
Ha valaki még mindezek mellett dohányzik is, elfogadhatatlanul magas kockázatnak teszi ki magát! Ilyenkor más fogamzásgátló módszer alkalmazásával merülhet csak a búvár.

Mell implantátumok és a búvárkodás

Természetesen semmi akadálya, hogy implantátumokkal merüljön az illető nő. Sóoldatos, vagy szilikon legyen is a feltöltés, ugyan azok a fizikai szabályok vonatkoznak rá, tehát a folyadékok nem összenyomhatóak. Mint hogy a mellimplantátumok zárt szilikon burokban vannak beültetve, így semmilyen hatással nincs a női testre. Kilyukadástól sem kell tartani, az esetleges repedések vagy szivárgások sem veszélyesek, hisz a feltöltő folyadék legtöbb esetben test azonos anyag (só oldat).
Fontos viszont hogy a műtét után csak teljesen gyógyultan lehet merülni.
Érdemes odafigyelni a búvárfelszerelésekre és a kényelemre, hisz egy nagyobb implantátumhoz megfelelő méretű búvárruha és akár kifejezetten nőknek készült jacket kellhet.
Megelőzésként viszont nem csak a szilikon mellű nőknek, oda kell figyelni hogy a mell alatt ne rekedjen meg levegő, így elkerülhetjük a bőr baromtraumás megbetegedését.
Bizonyos méret felett az implantátumok, mivel a víznél sűrűbb anyagot tartalmaznak szükségessé tehetik a korábban használt súlyozás megváltoztatását.

Dekompresziós merülés veszélyei nőkre

Buvarkodas-terhesen-Diving-Pregnancy

Minden búvár tisztában van a dekompresszios betegségek veszélyeivel. Sőt a legtöbb rekreációs búvár oktatási rendszer nem engedi a búvárainak a dekos merülést. Mégis ha nőként dekompresszíos merülésen töröd a fejedet, akkor gondold végig a következőket.
A dekompresszios merülés esetében annyi nitrogén gyülemlik fel a szervezetedben a szöveteidben, hogy az emelkedés közben nem tud normális kiürülés végbemenni. Így bizonyos mélységeken megállókat kell tartanod a felemelkedés közben. Még a legodafigyelőbb és legtapasztaltabb búvárnak is a mikrobuborékok sok gondot okozhatnak, olyan helyeken okoznak érelzáródást és ez által szövet és sejt elhalást, ahol nagyon apró érhálózat van… E miatt romlik a hallásunk is ha rendszeresen búvárkodunk.
Nők esetében a petesejtek is veszélyeztetve lehetnek.
Így akik szeretnének gyereket szülni, azoknak tilos/nagyon nem javasolt dekompressziós merülést végrehajtaniuk.

Női búvárfelszerelések

Elöljáróban annyit érdemes elmondani, hogy általában a nők kisebbek és kevésbé erősek mint férfi búvár tátsuk. Éppen ezért ha egy mód van rá, akkor ne egy lányra rajunk rá egy 15l-es palackot. Hiszen azzal a felszínen mozogni is nehezebb, és általában a nőknek sokkal jobb a levegőfogyasztásuk is, így teljesen felesleges is. Továbbá érdemes odafigyelni a felszerelések felvételénél, hogy míg férfi búvártársunk a hátán a teljes búvárfelszereléssel együtt fel tud emelni egy komplett légzőkészüléket, addig a nőknek ezt nehezebb megtenni. Tehát itt is érvényes az a buddy rendszeri alapszabály, hogy mindig az erősebb búvár veszi fel (a társa segítségével) a felszerelést és ő segít utána a kevésbé erős társnak a felvételben.

társ rendszer búvár nők és a búvárkodás

Ruhák és kiegészítők

Fontos megemlíteni azt, hogy a nők esetében kiemelten fontos a hővédelem. Így vese és csípő tájon sokan plusz kiegészítő neoprén övet viselnek a felfázás ellen.
De még fontosabb talán az, hogy a ruha jól illeszkedjen a testünkre. Így jobb lesz a hőtartása, és kevésbé fordulhat elő, hogy egy kis légbuborék beszorulás miatt a bőrödet barotraumás károsodás érje. Épp ezért fontos, hogy a merülés megkezdése előtt, vagy az első pár méteren vizet engedj be a ruhába, hogy ezzel elkerüld a levegős terek kialakulását a ruhán belül. Nők esetén fontos kiemelni hajlatokat és a mell alatti részt.

Tipp:
Hideg víz esetén lehet a konyhából meleg (nem forró!) vizet vinni, és azt beönteni a ruhába. Így komfortosabb lesz a merülés  🙂

Természetesen mindig a víz (melegségének) hőmérsékletének megfelelő ruhát és kiegészítőket vigyél magaddal egy túrára. Hidegebb vagy hideg vízben használj csukját és kesztyűt is!

Ólom

Amennyiben ólomövet használsz, érdemes figyelned az ólmok elhelyezésére. A nők esetén az erősebb csípőlapátot szokták az ólomkockák nyomni. Így az öv felvétele után érdemes jól elhelyezni a súlyokat. Ha pedig még így is problémát okoz, akkor lehet, hogy megéri az ólmokat megosztani, az öv és a jacket között, vagy épp integrált jacketet használni.

Jacket

nők búvárkodás, jacket, felszerelés

Tudtad? Vannak nők számára készített BCD-k is, itt főként a vállheveder úgy van kialakítva hogy az ne nyomjon.
Nők esetében érdemes meggondolni hogy integrált BCD-t válasszunk. Hiszen ezzel elkerülhetjük az ólomöv által a csípőnket nyomó néha leviselhetetlen érzést.
De itt is érdemes figyelni a megfelelő jacket méretre, hiszen ha egy jól megtömött súlyzseb épp a csípőnket nyomja, vagy hozzáverődik folyamatosan az oldalunkhoz, akkor az sem kellemes érzés. Ilyenkor mindig arra gondolj hogy a zsebet fekvő helyzetben lefelé húzza a benne lévő ólom. Tehát úgy kell jónak lennie.

Tipp:
Figyel ne súlyozd túl magad! Illetve az integrált súlyú jacket esetében is érdemes megosztani a súlyokat az eldobható súlyzseb és a trimzsebek között, sőt ha nagyon sok kell akkor nyugodtan felrakhatsz 1-2kg-ot egy ólomövre is.

Wingek esetében, (ha igazán profin akarod csinálni) akkor válassz egy a tested méretéhez illő háttámlát (létezik direkt nőknek készített a standard mérettől eltérő, kisebb támla is) és állítsd be jól a hevedereztet (ezt a Fundamentals búvártanfolyamon tudod megtanulni). Ha duplával merülsz, majdhogynem nincs is szükség plusz ólomra. Ha pedig mégis, akkor választhatsz a támlára, vagy a palackok közé rakható P vagy V ólmok közül. De használhatsz eldobható zsebet vagy fix trimzsebeket is.

Terhes nők búvárkodása

Lehet-e búvárkodni terhesen?

TILOS!
A terhes nők búvárkodása tilos!
Hiszen a nitrogén árthat a magzatnak! Igaz ennek az ártalomnak a mértékét nem tudjuk, hiszen egy kísérlet sem irányulhat erre, érthető okokból…
Ha viszont úgy búvárkodtál, hogy még nem tudtál róla hogy terhes vagy, – ez az első trimeszter első 1-2 hete szokott lenni, – akkor (nem kell aggódnod) de beszéld meg a tennivalókat a gondozó szülésszel! Kérj soron kívüli vizsgálatot!

A kevés tapasztalat alapján tett megállapítás az, hogy a búvárkodás a terhesség ezen korai szakaszában még nem árt a magzatnak, de erre sincs bizonyíték!
Persze ez nem azt jelenti, hogy ha tudod, hogy terhes vagy, akkor nyugodtan még elmehetsz a befizetett túrára. Hisz a búvárkodás mindenképpen kockázatot jelent a magzatra.
A felléphető problémák a rendellenes koponya, szív és végtagképződéstől az esetleges vetélésig terjedhetnek.

Néhány állat kísérlet készült már nyomáskamrában vemhes juhok segítségével.
A kísérletek kimutatták, hogy a míg az anyaállat nem mutatott semmi dekompressziós tünetet, addig a magzat vérében megjelentek már a buborékok. Amikor pedig az anyaállatnál DCI lépett fel akkor a magzat esetében sokkal komolyabb tünetek jelentkeztek… szívritmus gondok sőt még halálos artériás gáz embólia is kialakulhatott.
Gondoljuk végig a folyamatot! A légzőgáz innert gáz tartalmának felszaporodásából eredő buborékokat kilégzéssel távolítjuk el a szervezetünkből. A magzat viszont nem lélegzik, az anyai keringés táplálja, így a szöveteiben felhalmozódó gázok eltávolítása sokkal több időt igényelne és ráadásul szövetei lazábbak, nagyobb mennyiségben nyelik el a gázokat.

Szoptatás alatt lehet-e búvárkodni?

Igen lehet!
De mindenképpen számolni kell azzal, hogy ha a kismama sokat merül, akkor kevesebb lehet vagy akár el is apadhat a teje, amire a csecsemőnek viszont szüksége van.
Ez nem azt jelenti, hogy szülés után “azonnal” merülhetünk. A szülés után 4-8 hétig ne menjünk merülni. Illetve csak akkor merüljön a szoptatós anyuka, ha már az orvosok szerint is gyógyult merülésre alkalmas állapotban van.

Nitrogén van e az anyatejben és árthat-e a gyereknek?

Van, de a mennyisége elenyésző és a csecsemő az anyatejet lenyeli így a gyomrába jut és nem a véráramba! 🙂

Bajod, problémád van? Ne feledd,  hozzáértő embert kérdezz!

Ha bármi problémád van, kérd ki egy búvárorvos véleményét!
Sokan a facebook oldalon érdeklődnek komoly orvosi dolgok iránt. NE TEDD!
Ez azért nem biztos hogy jó út, mert nem tudod kiszűrni (vagy csak igen nehéz), hogy ki az akire érdemes hallgatni. Az ilyen fórumokon sajnos 10-20 merüléses kezdők is olyan öntudattal osztják az észt arról, amit egyszer hallottak valahol, hogy az embernek belefájdul a szeme az olvasásba. Sok oktató is félinformációkból építkezik, ami talán nem akkora gond, ha mondjuk a csikóhalak szaporodásáról van szó, de igen nagy problémát okozhat, ha az egészségügyi dolgokhoz szól hozzá.

Ezt a cikket kb 2 éve írjuk, és addig nem is voltunk hajlandók közzétenni amíg, orvosi szempontból nincs lektorálva. Köszönjük Dr. Garay Erzsébet munkáját.
Tehát ha komolyan kérdésed van, akkor azt egy szakképzett búvárkodáshoz is értő orvosnak tedd fel!
Itt találhatod a magyar búvárorvosok listáját!>>>

Búvárorvosok országos listája (Medical Examiner of Divers) v.05_2017

Remélem segített ez a cikk és egy-két kérdésedre választ kaptál.
Ha igen kérlek oszd meg búvártársaiddal.
További biztonságos merülést kívánunk neked!

Attila és Ritsy
és a Titán Búvár Iskola csapata

Búvárkodás alatt elért merülési mélység vajon milyen távol van a felszíntől?!

$
0
0

Van elképzelésed arról, hogy milyen távol vagy a felszíntől, amikor bizonyos mélységekben búvárkodsz…
Sokan szokták mondani hogy dobunk egy 50-est, vagy hogy jaj ugyan már miért ne mehetnénk mélyebbre is.

De vajon ők tisztában vannak azzal hogy tényleg milyen mélyre merészkednek?!

Búvárkodás alatt elért merülési mélységed, vajon milyen távol van a felszíntől?!

Amikor az Eiffel Torony első szintjéről lenéztem, megdöbbentő látvány volt 58m-ről látni a lent sorban álló emberkéket. Ekkor gondoltam bele először, hogy ez ezek a mélymerülések nem valók mindenkinek, sőt az ezt megközelítő 50 m-t is csak komoly előkészületek után, és csak megfelelően képzett búvárokkal fogom ezentúl merülni.
(Egy 10 emeletes panel kb 37m magas, csak hogy legyen viszonyítás.)

Azért hogy neked is legyen elképzelésed mikor milyen mélyen vagy, nyáron készítettünk egy videót ami megmutatja hogyan változik a mélység különböző minősítési szintek maximális mélységéhez képest.
Így Te is tudsz majd viszonyítani milyen mélyen vagy, azaz milyen messze van a felszín. 🙂
Az itt közölt merülési mélységek a UEF szabályait veszik alapul.  Ha érdekel, hogy más rendszerekben milyen mélyre merülhetnek a búvárok akkor KATT IDE>>>

1. 5m :: Próbamerülés / Intro Dive / DSD

Az első lépés ahhoz hogy valaki búvár legyen legtöbb esetben az hogy kipróbálja milyen is ez a sport.
Egy magára valamit is adó oktató vagy merülésvezető a próbamerülésen nem viszi mélyre az érdeklődőt (és csak egy embert visz magával), hiszen így biztonságos.
A szabályok is kimondják hogy 5m lehet a max mélysége egy ilyen felfedező intro merülésnek.
Itt még nem nehezedik akkora nyomás ránk, épp hogy csak ki kell egyenlíteni, és ha bármi gond van akkor azonnal fel tudunk jönni a felszínre! Ez nagyon fontos.
Látnivalóból sem marad ki az aki tengeren nem megy lejjebb, hiszen a felső 10m a legszebb!

búvár, búvárkodás, mélység, magasság, milyen mélyre merül, owd, aowd, dd, dsd

2. 18m :: Kezdő búvár végzettség / OWD

Egy végzet kezdő búvár maximum 18m-ig merülhet. Hiszen ő már elvégzett egy tanfolyamot, így képes a víz alatt minden fontos ön és társmentési feladatot megcsinálni, így nem kell minden apró probléma miatt a felszínre sietnie. pl: tud maszkot üríteni a víz alatt.
Saját maga kezeli a felszerelését és nem jelent nagyobb gondot neki a lebegés és ezáltal az adott mélység tartása sem, ezek mellett tud a víz alatt kommunikálni társaival.
18m-en még nem fogy olyan gyorsan a levegő bár már közel 3x annyit fogyasztunk mint a felszínen. És ha bármi gond van akkor 9m/perces emelkedés mellett 2 perc alatt a felszínre tud érni vészhelyzetben.
De ez akkor is már 2perc!
búvár, búvárkodás, mélység, magasság, milyen mélyre merül, owd, aowd, dd, dsd

3. 30m :: Haladó búvár végzettség / AOWD

Ahhoz hogy valaki haladó búvár lehessen szerintem min 20-25 merülést kell csinálnia, hiszen ennyi merülési tapasztalat kell ahhoz hogy az ember biztos tudással tudjon merülni és jól ismerje a felszerelését.
Egy haladó búvár (általában) 30m-ig merülhet.
(Vannak más előnyök is, amik nem kapcsolódnak a cikkhez így ha azok érdekelnek akkor nézd meg ezt a cikket >>>)
30m mint ahogy a képen is látszik már igen messze van a felszíntől.
Egy 10 emeletes panel ház 37m magas…

búvár, búvárkodás, mélység, magasság, milyen mélyre merül, owd, aowd, dd, dsd
Sajnos a víz miatt nehezen érzékeli a búvár hogy ez bizony már nem játék!
Itt 4x gyorsabban fogy az ember levegője (ld a számítást: 20 l/p x 4bar = 80 l/p). A felszínre érkezéshez pedig több mint 3 percre van szükség ha a megengedett maximális emelkedési sebességgel emelkedünk.
Tehát ha csak egy társlélegeztetéses emelkedést veszünk például, akkor 480l levegő fogy el míg a felszínre érünk. Egy 10l-es palackban a tartalék levegő (50bar) mennyisége 500l!!! (A számolás során az emelkedést teljes időtartalmát a legmélyebb ponton lévő levegőfogyasztással számoltam, de nem számoltam a stressz okozta többlet és a lassabb emelkedés alatt elfogyasztott levegővel).

4. 50m :: Mélymerülő búvár végzetség / DD

A 30m alatti merüléseket mélymerüléseknek hívjuk. A levegővel elérhető legnagyobb mélység 56m (1,4 PO2). A UEF-nél egy mélymerülő búvár 50m-ig merülhet.
Ez tényleg már nem játék, ilyen mélyről a felszínre emelkedéshez közel 6 perc! kell, ott lent pedig percenként 120l levegő fogy a búvárpalackból, és most nem beszélünk a nodeco időről, pedig az is nagyon kevés!
Szerintem a kép mindent elmond…
búvár, búvárkodás, mélység, magasság, milyen mélyre merül, owd, aowd, dd, dsd
Véleményünk szerint az ilyen mélymerüléseket tényleg csak megfelelő felszereléssel és levegőmennyiséggel szabad megkezdeni, méghozzá olyan búvároknak akiknek megvan a végzettségük is hozzá.
Ne feledd az alap mentőbúvár mondást: mindig készülj a legrosszabbra ami történhet, és legyél őszinte önmagadhoz és a társaidhoz is! 

További biztonságos merülést!

Kezdő búvárként Szudánban?!

$
0
0

Már csak 4 hely van az idei Titán Szudáni Ultimate-extra búvárszafarira.
Ahogy a címben is olvashattad, az idei túra azért is különleges mert akár kezdő búvárként is merülhetsz a vörös-tenger legszebb részén.

szudan-buvarszafari-kezdo-buvaroknak-buvartura-voros-tenger-egyiptom-titanbuvar-merules-nyaralas-owd-buvar-buvarkodas-02

Hogyan lehetséges ez?

Lehet, hogy minden helyen azt olvasod, hogy ide legalább haladó búvárok mehetnek. Mégis mi változott?
A szudáni merülésekre általában, – amennyiben egy búvár iskola ad magára, – legalább egy magyar az iskola által delegált oktató szokott a csapattal tartani. Így Ő és a helyi vezetők (3fő) akik a túrán csapatokat visznek a víz alá. Tehát négy nagy csapatra szokták bontani a résztvevő búvárokat. Így pedig általában nincs lehetőség arra, hogy legyen egy kis csapat, akik nem merülnek olyan mélyre mint a többi már tapasztaltabb búvár. Ebből adódik hogy minimum haladó búvárokat várnak egy ilyen túrára.

Nálunk más a helyzet!

A Titán Búvár Iskola részéről 2019 márciusában nem 1 hanem 3 oktató megy a csapattal (Attila, Ritsy és Józsi is ott lesz a hajón.)

Miért jó ez neked akár kezdő akár profi búvár vagy?

Mert velünk tényleg mindenki a tudásához mérten tud merülni. Mindig lesz egy kisvízmélységű csapat a kezdőknek!
Hiszen már vannak kezdő búvárok az idei túra csapatban.

Mit láthat egy kezdő búvár Szudánban?

Csupa szép dolgot. Hiszen a korallzátonyok, és az élővilág itt mondhatni teljesen érintetlen. És itt is mint mindenütt a felső 10m a legszínesebb és a leggazdagabb.
Egyiptom csak a jéghegy csúcsa, a legszebb és a leggazdagabb részek inkább máshol találhatók. Ezek közül Szudán a legkönnyebben elérhető a búvár számára.
Nézd meg ezt a filmet a legtöbb és szerintem a legszebb felvételeket a felszín közelében készítette Szabina a tavalyi túrán.

Láthatsz-e kezdőként cápát?

Igen a kezdők nem látják majd a pöröly cápa rajokat 30-50m mélyen, ez így van! De majdnem biztos, hogy így is több cápát fognak látni mint Egyiptomban. (Főként, hogy sajnos lezárták a Brothers szigeteknél a merülést egy időre.)

Szudan, buvarszafari, buvartura, buvarkodas, voros-tenger, merülés Sudan, Szudán, búvár, búvárszafari, búvártúra 2019
A szirti és szirt cápák sőt még a selyem cápák is a fenti vizekben szoktak lenni. Tehát még a cápa élmény is meglesz. De talán nem is ez a legfontosabb egy kezdő búvárnak. Hanem az hogy nyugodtan gyakorolhasson, miközben színpompás élővilág veszi körül, hogy ne érezzen semmi stresszt csak azt, hogy végig biztonságban van hisz ott van vele egy oktató aki figyel rá.

A több oktató, több csapatot jelent a profibb búvároknak is!

Nem marad le senki semmiről, hiszen az alap 4 csapat akik mélyre szeretnének menni azok így is megtehetik, méghozzá oktatói felügyelet mellett.
Sőt, ha valaki stage palackkal merülne, annak is tudunk biztosítani lehetőséget hogy egy-két merülés alkalmával hosszabb merülésen vegyen részt. (Persze ezt a túra előtt jelezni kell, és szükséges hozzá a megfelelő előképzettség és felszerelés is.)

Umbria, Szudan, Sudan, búvárszafari, búvártúra 2019
Viszont a fenti csapathoz mindig lehet csatlakozni. Így aki nem szeretne mindig mélyre menni, vagy épp fényképezni szeretne azoknak is minden lehetőség adott lesz a Titán túrán. Hiszen a fotózni és filmezni vágyó búvárok is kis mélységben tudnak igazán kiteljesülni, itt van fény és a levegő sem olyan gyorsan fogy, tehát idő is lesz, hogy szép és izgalmas felvételeket tudjanak készíteni.

Tehát
ha eddig csak az tartott vissza hogy kezdő búvár vagy, de szívesen
velünk tartanál Szudánba akkor, itt az idő hogy jelentkezz!

Már csak 4 hely van a hajón!

Jelentkezz ITT>>>

 

Várunk sok szeretettel!

 

Búvár tippek – Hogyan adjuk vissza, és hogyan tartsd karban a búvárfelszerelésed

$
0
0

Sok búvár nem-, vagy csak részben tanulta meg, hogy hogyan kell merülés után eltenni, vagy visszahozni a búvárfelszereléseket.

Majdnem minden búvártúra vagy uszodás merülés után, amikor visszakapjuk a felszereléseket, mindig találunk valami “problémát”.

Hol kisebb, hol pedig nagyobb gondot. Néha pedig vicces dolgot.

Ebben a búvártipp videóban azt mutatjuk be, hogy hogyan kellene visszaadni a bérelt cuccokat, és hogy hogyan tudod megóvni a saját búvárfelszereléseidet a korai elöregedéstől, elromlástól.

 

Búvár felszerelés megóvó és ellenző checklista

Segíteni szeretnénk azoknak a búvároknak, akik meg szeretnék óvni a felszerelésüket. Így zökkenőmentes lehet a merülésed is.

Minden felszerelésre igaz (így ezt nem írom minden felszerelési tárgy mellé, hiszen ez alap 🙂 ):

Mosd el édesvízben a külsejét és a belsejét is! (kivéve a légzőautomata elsőlépcsőjének a belseje és a száraz ruhád belső része)
Majd hagyjad megszáradni, nem tűző napon.

 

FelszerelésMerülés előtt (búvárláz idején min 15perc.)Merülés utánTárolás
MaszkPánt ellenőrzése (nem szakadt), PáramentesítésPánt és a szoknya ellenőrzéseHogy ne karcolódjon vagy törjön ezért érdemes vagy maszktartóba rakni, vagy pedig az uszonyod lábrészében tárolni.
LégzőcsőCsutora ellenőrzése, Kilégző szelep jól zár, RögzítésSzelep alatt van e piszokNem igényel különösebb eljárást, merülések között úgyis a maszkodon marad.
Csukja, Kesztyű Felvételre előkészíteniKifordítva szárítani főként a titán fóliás belsővel rendelkezőket, mert összeragadhat. Figyelni kell, hogy ne ragadjon össze.
NeoprénruhaVisszafordítani,
Cipzárokat kinyitni (csuklón és a lábon is),
Nejlon zacskó előkészítése hogy könnyebb legyen felvenni
KifordítaniSzéles vállfán akasztva, Csak az utazás idejéig érdemes csak hajtogatni.
Jacket (BC), WingInflátor és a gyorsleeresztők ellenőrzése,
Levegő felfújás,
(Hevederek kilazítása),
Palacktartó heveder rendes befűzése
Kiengedjük a bele kerülő vizet, (Kilazítjuk a hevedereket) Vállfán kicsit felfújt állapotban, Csak az utazás idejéig érdemes csak hajtogatni.
Reductor 1st stageO gyűrűk megléte és épsége (ha sziszeg az nem jó!), Gyors légzéssel a 2nd stageből, nézve a nyomásmérőt ellenőrizhető, hogy jól üzemel e a 1st stage, vagy hogy nyitva van-e rendesen a palack. Ha billeg a mutató akkor valami nem jó!!!Porvédő kupak vissza, Tömlők törésvédő alatti átmosása és ellenőrzése.Körré alakítva, biztonságos helyen. Utazásnál kézipoggyászban szállítható (tör nélkül!)
Reductor 2nd stage, OktopuszCsutora épsége, Elzárt és leeresztett rendszer mellett, a kilégző szelep épsége (ha nem tudsz levegőt beszívni, akkor jó)Csutora épségeua.
Nyomásmérő0 levegő helyzete, Sziszegés a tömlő csatlakozásnál, ua.
PalackINT, DIN ellenőrzése,
(DIO "O" gyűrű megléte, minősége)
Adatok ellenőrzése a nyakon (dátum +3év az érvényes)
Gáz analizálás!!!
Nyomás ellenörzés
Nyomás ellenőrzésFektetve, vagy feldőlés mentesítve (hosszú időre max. 30-40bar)
SzárazruhaMandzsetták cipzárak ellenőrzése, Porozása "vakszolása", Felvétel után nyomástartás tesztTisztítás, Ellenőrzés, SzárításFélbehatva tartón vagy szárazruha tartón
ÓlomövSúlyok elhelyezését, Csatt befűzését, Túllógás mértékét Össze van-e csatolvaÖsszecsatolt állapotban
Súlyzseb Rögzítés ellenőrzéseVisszaszerzés a nagy halom súlyzsebből :), Utolsó merülés után pedig az ólmok kivétele BC mellett, benne, ólom nélkül!
Búvárkés, Kötélvágó Rögzítése
CsizmaCipzár lazítása
UszonyPánt kilazítása, és a pánt állapotának ellenőrzése Visszaszerzés a nagy halom uszonyból, Összecsatolás!!!, Kilazítás, Fektetve és sámfázva
ComputerTöltöttség és a kijelző épségének ellenőrzése, Merülés tervezésMerülési adatok kiolvasásaVédett helyen, (merülésre kész állapotban), Repülőn csak a kézipoggyászban szállítható!!!
LámpaTöltöttség, az "O" gyűrűk és a rögzítés ellenőrzése,Kikapcsolt állapot és a töltöttség ellenőrzéseVédett helyen, Hosszú távon elem vagy akkumulátor nélkül.
OrsóEllenőrizd hogy rögzített-e a kötél vége az orsó dobra és hogy nincs gubanc rajta és hogy önmagától nem tud lebomlani.Használat utáni rendbetétel
BólyaEllenőrizd hogy milyen tipus, van-e kötél benn (ha van akkor azt könnyen használható-e), Nincs-e sérülés rajta Ha használtad, akkor leengedni, összehajtogatni, összetekerni
Fényképezőgép, GoPro, stb...Ellenőrizd a töltöttségét, az "O" gyűrű épségét, a tok szigetelése és gombok működését és a rögzítéstElmosás, Szárazra törlés, Ha kiveszed a tokból a gépet akkor a tokot azonnal csukd ismét össze, így megóvod az "O" gyűrűt a koszolódástól. Biztonságos helyen

 

 

 

Viewing all 55 articles
Browse latest View live